Zbrojnik Niebieski (Glonojad)

Zbrojnik Niebieski - Glonojad (Ancistrus temminckii/Ancistrus dolichopterus/Ancistrus multispinis). Jego naturalnym środowiskiem jest dolna oraz środkowa Amazonka. Nazwa pochodzi od niebiesko-szarej barwy, kontrastującej z białymi bądź szarymi kropkami równomiernie rozmieszczonymi na ciele. Są rybami dosyć długo żyjącymi; nawet do 10-11 lat. Często nazywany glonojadem, jeden z najbardziej rozpowszechnionych zbrojników. Dymorfizm płciowy łatwo rozpoznawalny: Samce mają kilkanaście dłuższych wąsów na pysku. Gatunek ten występuje również w odmianie albinotycznej. Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae). Pochodzienie: Ameryka Południowa, dolna i środkowa Amazonka. Długość: Zwykle 13cm, wyjątkowo do 16cm. Odżywanie: Należy podawać pokarm roślinny. Glony ntensywnie zjada tylko w młodości. Później jego dieta staje się coraz uboższa w algi. Powinno się go dokarmiać specjalnymi tabletkami bądź granulatem dla zbrojników. Lubią również ugotowane warzywa takie, jak marchewka, sparzona i brukselka. Nie powinien mieć monotonnej diety. Temperatura: Toleruje dosyć szeroki wachlarz temeratur; 23-28*C. Warunki hodowlane: Zbrojnik niebieski wymaga akwarium o minimalnej długości 80cm i litrażu 100l. Jest dość dużą rybą i podczas nocnego buszowania często wyrywa delikatniejsze rośliny. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi bo może pokaleczyć delikatny brzuch i wąsy. Dobrze czuje się na piachu. Powinien mieć zapewnione kryjówki, jak korzenie lub kokosy. Glonojad jest gatunkiem nocnym. Woda nie powinna być twarda, powinna wynosić ok.14*d, Ph: 6-8. Glonojad ten lubi silny przepływ wody, więc potrzebna jest wydajna filtracja. W akwariach poniżej 240l nie powinno się trzymać więcej niż 2 samców. Rozmnażanie: Ryba łatwa do rozmnożenia, nawet a akwarium ogólnym jest duża szansa że narybek przeżyje. Jednak dobrze jest przeprowadzić tarło w zbrojniku tarliskowym o pojemności ok. 60l. Woda powinna być tam czystsza niż w akwarium ogólnym, umieszczamy tam kryjówki - może to być kokos lub odpowiedni korzeń. Gdy samica złoży ikrę w jednej z kryjówek (może to trwać parę dni) należy ją odłowić a samca nie niepokoić. Gdy młode zaczną wypływać powinno się odłowić też samca. Warto przeprowadzać tę akcję gdy pada deszcz, gdyż ciśnienie ma dla tych ryb znaczenie.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu: "Forumowa Madzik". Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły przesyłane przez użytkowników. Za wszytkie artykuły dziękujemy.

71 komentarzy

 1. IWONA:

  MAM AKWARIUM 50 LITÓW I MAM TAKI PROBLEM BO CO NIE KUPIE GLONOJADY TO PO MIESIĄCU MI ZDYCHAJĄ JAKA MOŻE BYĆ TEGO PRZYCZYNA PROSZĘ O POMOC

 2. smerecki:

  do mbuana: nie widać ich wcale :)

 3. jacek:

  samica tez małe ma ale wyraźnie mniejsze ;)

 4. mbuana:

  samica glonojada ma tez wasy ??? czy nie widac ich wcale?

 5. kuba:

  mi też sie wykluły jak były pod nie moją opieką bo byłem u c\ioci nja wakacjach

 6. LysyM28:

  do vicia hodowca roku; danio jest ryba wybitnie stadna,wiec 5 szt to absolutne minimum.Trzymajac 2 szt nie sprawiasz ze sa szczesliwe. A w akwarystyce chodzi o to zeby stworzyc rybkom jak najlepsze warunki do zycia. Skalar tez nie powinien byc trzymany pojedynczo!!!!

 7. MICHALEKKI:

  Witam. godze się aneczka73 ja też mam parkę i już mam 3 miot około 30szt i nie maja specjalnych warunków woda ma 27*c i jest dodatkowo napowietrzacz. akwarium nie ma grzałki bo stoi obok kaloryfera. 2 kirysy 2 molinezje i 2 brzanki 2 glonojady i 80 małolatów.

 8. aneczka73:

  Kupilam zbrojnika a moze raczej potocznie glonojada wlasnie dlatego zeby czyscil akwarium,to byly dwie male rybki,potem okazalo sie ze to para.Nie przestrzegam zyt specjalnie warunkow ktore tutaj opisuja a juz trzy razy doczekalam sie potomstwa i to w duzej ilosci.Nie oddzielalam doroslych sa caly czas z malymi.Pierwsza ture oddalam juz do sklepu z rybkami,nawet troche na tym zarobilam.W akwarium pozotaly jeszcze dwie tury,ok 60 sztuk plus dorosle wszystkie czuja sie swietnie.Najtrudniej jest kiedy czyszcze akwarium.Godzine czasu zajmuje aby je wszystkie wylowic.W akwarium sa jeszcze inne rybki.

 9. Dragon23:

  Ja mam formę albinotyczną, i jestem z niej bardzo zadowolony. Świetna ryba!!!

 10. vicia hodowca roku:

  ja swojego zbrojnika karmnie tabsami roznej masci dostaje je raz dziennie i sobie zyje pod korzeniem,to jest samczyk na pysku ma okazale poroże i nie powiem to najpiekniejsza ryba w moim akwa,mam jeszcze skalara 5molinezji miecza 2 danio

 11. Saturas82:

  jedna z najfajniejszych i najpiękniejszych ryb do ogólnego baniaczka,wielu popełnia błąd i kupuje zbrojnika żeby glony zjadał jednak glonojad to tylko nazwa zwyczajowa, zbrojnik praktycznie nie jada glonów

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter