Rogatek

Opis

Rogatek - Ceratophyllum. Wiele gatunków tego rodzaju rozpowszechnionych jest po całym świecie. Najbardziej znane to rogatek sztywny oraz rogatek krótkoszyjkowy. Formy uprawne obydwu gatunków, przy silnym oświetleniu przyjmują płowo czerwonawe barwy. Jest rośliną kosmopolityczną, która przystosowała się do najrozmaitszych wód różnych krain. Mogą one być hodowane jako formy pływające (nie mają korzeni) lub przytwierdzone do podłoża. Bardzo dekoracyjne, ale łamliwe i kruche gatunki krajowe jesienią najczęściej zanikają. Tworzą wtedy tzw. pączki zimujące, które opadają na dno. Na wiosnę kiełkują z nich nowe rośliny. Lepiej jednak te pączki zebrać i przetrzymać przez zimę w chłodnej wodzie. Tropikalne gatunki mogą przezimować w stanie rozwiniętym. Zbyt długie pędy można przyciąć, z pozostałej części nie zawsze jednak powstają odrosty. Rośliny te nie mają dużych wymagań w stosunku do chemicznych własności wody i oświetlenia. krajowe odmiany nie wytrzymują wyższych temperatur (ponad 20 C). Rogatka sztywnego (Ceratophyllum demersum ) sadzi się chętnie w akwariach, gdyż stanowi miejsce składowania ikry i kryjówkę dla ryb, a ponadto hamuje rozwój glonów. Kwitnie niepozornymi kwiatami od lipca do września. W zbiorniku jest cenną, niewymagającą i szybko rosnącą rośliną. Oświetlenie powinno być silne, ale trochę rozproszone. Temperatura nie powinna przekraczać 25 C. Rogatek sztywny pochodzenia krajowego w zbyt ciepłej wodzie albo w za mało twardej i za mało alkaicznej delikatnieje i ginie. Dorasta do 80 cm, nadaje się do pierwszego obsadzenia. Rozmnażanie następuje przez sadzonki. Rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum) jest delikatniejszy, łamliwszy oraz bardziej dekoracyjny. Gałązki zazwyczaj dzielą się trzy lub czterokrotnie, natomiast okółki mają do 7 cm średnicy.

25 komentarzy

 1. Welonka:

  Ile taka roślinka kosztuje?

 2. megi:

  ja mam bardzo duże akwarium i rosną szybko i są bardzo okazałe JEST OK

 3. Banan:

  U mnie na łące rosną takie koło takiego stawu ;)

 4. xenaa:

  Moje pierwsze "zielsko" mam zawsze dla niego miejsce w akwarium niezawodny odkuzacz z azotu i fosforu.Polecam

 5. Rafi:

  rośnie mi bardzo szybko

 6. znik70:

  Nie wiem czemu bardzo ciężko dostać rogatka w sklepach akwa. Świetna roślinka do zmiękczania wody.

 7. meeellll:

  a ja mam akwarium 400l rogatek rośnie bardzo okazale

 8. KPf:

  Ja ją mam rośnie jak szalona miałem tylko cztery takie a rozrosły mi się na całe akwa. (akwa 200l 6 paletek 1 yellow i blue zebra)

 9. KP:

  u mnie rosną bez opamiętania!!!

 10. f:

  u mnie w 160l akwarium przepadły,miałem ich bardzo dużo

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter