Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. judy:

    pomocy!!!!moja welonka od kilku dni stoi pionowo w miejscu!tylko podczs jedzenia zachowuje sie normalnie...warunki ma wpelni idealne,czy ona jest chora????

  2. Paula:

    mam tą ostatnią karme

  3. 0091:

    jak wygląda ciąża u welonków

  4. olciaaaaaaaaaa:

    emma wiem co się dzieje z twoją rybką zmień jej pokarm to będzie najlepsza żecz moja welonka też tak kiedyś robiła

  5. Stella:

    dzięki, kika :)

  6. Stella:

    dzięki, kika!!!!! :)))

  7. kika:

    To pewnie problemy z pęcherzem pławnym lub żołądkiem. Idzcie do zoologa i spytajcie o jakiś preparat A przy okazji spytajcie co to moze być

  8. Emma:

    moja welonka tak samo ma jak twoja Stella !!! Też bym bardzo chciała wiedzieć co jej jest.... prosze piszcie jak wiecie co jej może dolegać , gdy pływa na boku i do góry brzuchem po zjedzeniu pokarmu !!

  9. Stella:

    Moja welonka od pewnego czasu,po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości pokarmu pływa bokiem i do góry brzuchem. Nie wiem co jej jest. BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!!

  10. Magda986512:

    do domini: nic. w kuli i tak długo nie pożyje. kup akwarium minimum 80l i nie męcz tej biednej ryby. dodał: Michał (2009-02-20 23:35:40) Dzisiaj kupiłam sobie welonke-czerwonego kapturka. Co robić żeby żyła jak najdłuzej nietety w kuli? dodał: Domini (2009-02-20 12:37:23) [cytat] JA MAM TAKOŚ AKWARIUM 60L I MI ŻYJE!!!!!

  11. asia1:

    dlaczego welonka gryzie teleskop?

  12. Magda986512:

    Mój wujek MUSI mi przywieść Welonkę, a moje ryby żyją w akwarium 26(stopni)C!!!! Co mam zrobić???

  13. Weraaaa:

    Ja mam welonke z wyłupiastymi oczami , mieszam sama gatunki w moim akwarium,zapisuje obserwacje.Moja welonka dużo przeszła,ale żyje już ponad 3 lata. ;)

  14. ola:

    miałam kiedyś welonki,teraz mam nowe duże akwarium i znów chciałabym je mieć.ale jak tak Was czytam to jakoś mi się odechciewa.kiedyś pojęcia nie miałam o nich żadnego a mimo to nic się nie działo.a potem kupiłam welona na giełdzie-był chory i wszystkie moje słonka padły w ciągu jednej nocy. teraz akwarium stoi puste-musi nabrać mocy urzędowej-ale ja coraz bardziej jestem przerażona!!! u mnie nie było bałaganu,wiem też ze było za małe ale te ileś lat temu nie było takiego dostępu do informacji.nie miałam zadnych wiadomości a mimo to wszystko było ok.czy miałam farta czy po prostu przypadkiem robiłam co trzeba? czy ktoś "kumaty" w kwestii welonek mógłby odezwać sie do mnie na gg? jeśli się na nie zdecyduję po raz drugi pewnie będę miała pytania :-) 3187301

  15. mexi:

    Do :) -wiesz może gdzie można kupić ten antybiotyk..?? Moja rybka jeszcze żyje ale nie mam już dużo czasu!!! Ile on kosztuje??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter