Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. gupik:

    mam akwa 75 l. i 2 - w nim dwa welony, parę glonojadów , dwie razbory i dołożyłem neony ale zaraz zaczęły "znikać", juz kiedys miałem taką sytuacje, gośc w sklepie powiedział, że to na bank nie welony ale je przyuważyłem, atakuja neonki jak te siadaja na dnie. tak, że nie polecam

  2. Ewelina:

    mam pytanie poniewaz mam welony roznych odmian i problem bo woda jest mętna (zbiornik jest 75l), co moge zrobic zeby taka nie byla?? z góry dziekuje za odpowiedz

  3. bazyl:

    asiorka wcale nie potrzeba im aż 50 litrów (chociaż nie zaszkodzi), ale tak ze 25-30l na 1 rybkę to wymóg...one będą zyć w mniejszych zbiornikach (tymczasowo trzymam 2 welonki znaczy się 1 welonkę i 1 teleskopik) w 25l akwa, ale wiem że się nie czują zbyt dobrze i zmieniam na 60l) na pewno nie wolno ich trzymać w kuli (niezależnie od tego jak się będzie nimi opiekować).

  4. :

    co do tego z tym ze mam 2 ryby (3 cm) w kuli to jak urosnom to jednom dam do akwarium wujka

  5. XD :

    "ciekawska" mozna tylko trzeba sie nimi opiekowac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. CH:

    mam dwie welonki (3 cm). Mieszkają w kuli (5litrów) z filtrem itd. żyją już 2 miesiące. to wcale nie znaczy że umrą trzeba dobre wyzywienie itd.

  7. Cariba Heine:

    moja ciocia ma bojownika w kuli 1 litrowej! i to jeszczema duzo roslinek i kamyczków. wiem ze jest chora i mowie jej to , a ona nic! prosze powiedzcie mi na co jest chora (na płetwach wyrosły jej takie jakby igły i twarz jej sie zrobiła od spodu biała)

  8. asiorka:

    boze ludzie na 1 welona przypada az 50 LITROW;o najlepiej trzymajcie welony w szklankach i oczekujcie na mlode.. a co do kul to sama kiedys trzymalam rybki w kuli i widzialam jak sie mecza jak je wsadzilam do akwa to odrazu odzyly.. prosze jak was nie stac na wielkie akwa to nie kupujcie ryb!

  9. Sebixx:

    wELONY to fajne rybki,ale po nich jest bardzo brudne akwarium

  10. ciekawska:

    można trzymać jednego welonka w kuli?

  11. zuzi2001:

    mam 2 rybki są super mam je od 3-2lat

  12. buma:

    chciałabym mieć 1 welonka byłaby to moja 1 rybka, Jakie minimalnie powinno być akwarium?

  13. pola:

    jak rozpoznac plec welonka

  14. :):

    do mexi antybiotyk: sera bactopur.moja welonka wtedy wyglądała jakby miała problemy z pęcherzem pławnym i ją ,wynosiło" na powierzchnię wody. po antybiotyku przeszło. powodzenia w leczeniu:)

  15. patka:

    może wiecie czy skalar i welonka mogą żyć razem w jednym akwarium?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter