Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. akwarysta:

    NIE MOŻNA TRZYMAĆ RYB ZIMNOLUBNYCH Z CIEPŁOLUBNYMI!!! To tak jakby w jednym mieszkaniu miałby mieszkać murzyn z eskimosem.

  2. nie wierz ekhemm:

    do Kare: wcale nie, jeśli Twój bojownik jest spokojny. tylko Ty sama możesz stwierzdzić, czy je odizolować. u mnie świetnie się trzymają. mam nie tylko bojownika i welona, ale i neony i młodą brzankę purpurową. nic się nie dzieje, więc mi uwierz, że jeśli nie wypróbujesz nie dowiesz się. mi powiedzieli, nie byle kto, bo WETERYNARZ, że to zalerzy od charakteru bojownika.

  3. Michał:

    do :ppp : nie męcz tej ryby! to że sie rozmnaża to instynkt przetrwania i tyle!

  4. Gabi:

    :ppp słuchaj uwierz, że nie. minie rok i przekonasz się na własny koszt, że już ich na świecie nie będzie

  5. Neonex:

    czy to prawda że welony składają ikre w piane karasia????tak słyszałem od ziomki z zoologika

  6. welon polska:

    ja mam 2 i od dziś i ciagle jedzą

  7. Mariusz:

    welony i papuzie razem czy to możliwe?proszę o odpowiedz.

  8. Michał:

    NIE MOŻNA TRZYMAĆ RYB ZIMNOLUBNYCH Z CIEPŁOLUBNYMI!!!

  9. jadzia:

    a ja mam od wczoraj wolonki z brzankami sumatrzańskimi, planuje jeszcze dokupic skalara, albo paletke

  10. :ppp:

    ja mam welonka i trzymam go w kuli i nic sie z nim nie dzieje i nawet mi sie rozmnaża. i co zatkało

  11. ekhemm:

    Do Kare te ryby sie zjedza i wydasz pieniadze na nic odzdziel je jak naj predzej

  12. Kara:

    ja dzisiaj kupiłam welonkę i jest razem z bojownikiem

  13. problem:

    Moim 2 welonom zmieniam codziennie wode(mam je 3 dni)bo jest zmecona.Nie chce im tak czesto zmieniac wody poniewaz one sie nie przystosuja i wtedy ... Co mam robic

  14. misia-mimi:

    A czy welon może byc razem z gupikami?

  15. xkamilx:

    czy można trzymać bojownika z welonem

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter