Welon (welony, złota rybka)

Opis

Welon (welony, złota rybka)- ryukin. Odmiany ozdobne welona hodowane były już w roku 960 w Chinach. Możemy wyróżnić wiele barwnych gatunków welonów. Są rybami o ruchliwymi o łagodnym usposobieniu. Na pierwszy ,,rzut oka’’ płetwy sprawiają wrażenie zbyt dużych w stosunku do małej głowy. To właśnie długość płetw decyduje o niezwykłych walorach ozdobnych tego gatunku. W bezruchu pofalowana płetwa ogonowa luźno zwisa. Pozwalają na to cienkie cienkie i giętkie promienie płetwowe. Normalnie płetwa grzbietowa sterczy pionowo. Welony bardzo często prezentowane są na licznych wystawach akwarystycznych. Podstawą oceny są proporcje ciała i płetw. Ze względu na wielkość i szybką przemianę materii absolutnie nie należy hodować tej ryby w kulach. Ryba ta bardzo się męczy w tego rodzaju zbiornikach. W normalnych warunkach żyje bardzo długo, a najpiękniejszy jest około 3-4 roku życia. Płeć możemy rozpoznać tylko przed tarłem. W tym okresie skrzela samca są pokryte drobnymi białymi brodawkami.

Rodzina

Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie

Wody Tonkiniu, Chin, Korei oraz Japonii.

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Żywią się pokarmem żywym, mrożonym i suchym. Dietę uzupełniajmy pokarmem roślinnym.

Polecane produkty
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
Sera - Specjalistyczny pokarm dla welonów
3,42zł brutto
Opis
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
Sera - Uzdatniacz wody dla welonów
9,98zł brutto
Opis

Temperatura

Latem: 20-24 C. Zimą: 15-18 C.

Warunki hodowlane

Welon nie wytrzymuje niskich temperatur. Dlatego nie należy hodować w zbiornikach poza domem. Skład chemiczny wody nie jest bardzo istotny. Wymagają dużego akwarium ze względu na swoje rozmiary. Preferuje wodę miękką do twardej (6-18 n) o pH ok. 7. Podłoże zbiornika możemy pokryć korzeniami wierzby lub gałązkami jodły. Zbiornik powinien być możliwie gęsto obsadzony roślinami. Na powierzchni bardzo dobrze jest umieścić pływające rośliny z silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Nie należy hodować z gatunkami wykazującymi tendencje do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Do tarła dobieramy 2 samce i 1 jedną samice. Do tarła najchętniej przystępują na wiosnę po okresowym obniżeniu temperatury. Samica może złożyć od 500 do 2000 jaj. Młode wylęgają się po około 3 dniach w temperaturze 25 C. Młode początkowo karmimy larwami solowca i specjalnymi pokarmami sztucznymi. Później podawajmy plankton, siekane rureczniki oraz pokarm płatkowy i granulowany. Zawodowi akwaryści często przeprowadzają sztuczne tarło. Takiego rodzaju tarło jest bardzo wydajne.

1099 komentarzy

  1. asiula:

    kupilam sobie welonke i wsadzilam ja do kuli,po czym na drugi dzien okazalo sie ze biedaczka lezy na kamykach i sie nie rusza,szybko przelozylam ja do akwarium w ktorym mam wiekszosc pawikow,kirysy,glonojady i kardynalki,wlaczylam napowietrzanie i rybenka odzyla.moje rybki chyba maja bardzo spokojne usposobienie bo ani one nie zaczepiaja mojej welonki ani ona ich :))

  2. właścicielka welonki :

    czy welony śpią w nocy??

  3. Welońcia ;]:

    uwielbiam welonki to mój ulubiony gatunek rybci:D

  4. młoda:

    witam, z jakimi rybkami mogłabym trzymac 2 welony w 96 litrowym akwarium??

  5. dawid:

    a macie agresywne welony bo ja mam zniszczył mi bojownika i 2 mieczyki

  6. wielbiciel welonów]:

    ja mam takiego welona co mi już 3 ryby rozłożył mieczyka bojownika czerwonego i mieczyka czarnego a pozatym mam welona takiego co ma 19 cm a szerokości 4 cm hehe moja ulubjona ryba

  7. grzeniu:

    mam welon teleskop i niema oczu czy jakaś rybka mu wyrwała czy mógł sobie gdzieś zachaczyc i wyrwac

  8. b:

    jak odróżnić samca od samicy??? odpiwiedźcie!!!

  9. Michał:

    Welon może mieć nawet 25-30cm

  10. Kah:

    ON seryjnie bedzie mial 15 cm???

  11. rybio0oka:

    LUDZIE JASNE PRZECHWALAJCIE SIE NA PRZEKóR ZE TRZYMACIE RYBY Z TAKICH WARUNKACH ZNACZNIE ODBIEGAJąCYCH OD PODANYCH NORM, ZASTANóWCIE SIE JEDNAK CZY TE STWORZENIA CZUJą SIę SZCZEśLIWE...czy warto ich kosztem?

  12. Michał:

    do malina : Może być 1 szt, ale welon lepiej czuje się w grupie. Dla 1 welona minimum to 80 litrów, dla 2 120 litrów (dobre będzie chyba 112 litrów) . Filtr musi być bardzo wydajny.

  13. adams:

    nie wierze w rozmnozenie welonek w kuli!! to niby ile ich tam masz?? ile sztuk? a kula jaka pojemnosc?

  14. malina:

    w jakim akwarium można trzymać welony i czy może być jeden?

  15. Azi:

    Ja wczoraj kupiłam welonkę:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter