Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. mateo:

    jakie podłoże jest lepsze dla skalarów jasne czy ciemne

  2. Beny:

    mam pytanie, zakupiłem sześć młodych skalarów, po 1,5 tygodnia jeden mi zdechł a dwa są osowiałe kryją się między roślinami nie pobierają pokarmu, co to może być akwarium 240 tem 25C, podmiana wody co 2tyg.

  3. Erni-li:

    Ja kiedyś miałem skalary u których miałem ikrę ale się nic nie wykluło są to piękne ryby a puzniej sięprzezucilem na gupiki ale znowu kupiłem skalary mam 112l akwarium odpowiednie dla tych ryb niestety skalary zjadają małe ryby takie jak gupiki ale są piękne wtedy kiedy są juz duże najlepiej je karmic zywym pokarmem bo są to ryby polujace (nie należy ich trzymać w małych akwariach np.60l najlepsze akwarium to 200l)

  4. Bounty:

    mam 60l akwa. i mam dość duzo ryb i bardzo dużo roślinek i niewiem bo mam też 1 skalara małego i niewiem czy on nie skarłowacieje i mam również mieczyki kture go podgryzają wiec prosze o pomoc czy mi go nie zamęczą

  5. Młody Akwarysta:

    Ilosc ryb w litrach wody: Kula : Max.5 (dużych) 50-60l : 25, max.30 61-70l : 30, max 35-36 (różnych) 71-80l : 40, max. 50 (małych) 80-90l : 50. max. 55 (małych) 91-120 : M-ok.70 Ś-ok.50 D-ok.30

  6. mlody:

    mam 2 skalary to super rybki

  7. kardynałek buddyjski:

    A ja mam skalara, glonojada i danie księżycowe w 12 L no i te rybki wcale a wcale siem nie zeżerajom a ten glonojad to nawet powiedzial ze mu siem podoba-jeszcze nie wie co ale jednak

  8. troll:

    To super, zabierz szybko jajka do innego akwarium

  9. przemuś:

    ile można hodowac rybek w 200l akwarium ???

  10. Roksana:

    Miałam cztery wszystkie zdechły dzień po dniu:(

  11. poczatkujacy akwarysta:

    Mam akwa 112l 12-neonów 2-skalary 4-glonojady 1-molinezje 2-kosiary i 2-glupiki chce sie spytac czy moge jeszcze dopuscic 1 skalara czy to bedzie juz przesada??

  12. akwarysta_nie_sadysta:

    Zacznijmy od tego że 90% osób wypowiadających się w tym temacie powinno zostać ukaranym za znęcanie się nad zwierzętami. 4 Skalary w 25l ? To już szczyt wszystkiego. Dla nie umiejących obsługiwać się google: Podstawa odnośnie skalarów: 1. Pojemność zbiornika minimum 112l na parę. para - 2 osobniki płci przeciwnej. 2. Wysokość zbiornika minimum 40 cm, zalecane 60 - 70 cm 3. temperatura wody 24 - 26 stopni Celsjusza to optimum. 4. ph wody 6.0 - 7.5 ( zaopatrzcie się w testy do kupienia w każdym zoologicznym ) 5. Czysta woda ( dobry filtr pracujący 24h/7 ) 6. płeć rozróżnia się po kształcie pokładełka lub po "garbie tłuszczowym" u samców. 7. Nie trzymać z rybami o agresywnym usposobieniu mogącymi "podgryzać" spokojne skalary. 8. Nie zaleca się trzymać z małymi rybami lub krewetkami. 9.Ktoś pytał czy skalar to drapieżnik - Tak i dlatego też powinien jeść pokarm żywy. Nie należy skalarów karmić pokarmem suchym. Najlepiej karmić je ochotką, wodzieniem lub sercem wołowym. Nie kupujcie grzałek bez termostatu jeśli nie posiadacie urządzenia sterującego grzałką. Ryby ze względu na właściwości fizyczne wody nie są odporne na nagłe zmiany i duże wahania temperatury dlatego grzałka powinna utrzymywać stałą temperaturę wody w zbiorniku. Zmieniajcie ją tylko w konkretnym celu i możliwie w jak największym okresie czasu. Jak kupujecie jakąkolwiek rybę najpierw jak najwięcej się o niej dowiedzcie i porównajcie wymagania ryby z warunkami panującymi w akwarium i wymaganiami pozostałej części obsady.

  13. trol 123:

    mam 110 litrowe akwa skalary trzymają sie świetnie a jak u was

  14. mati grajerz:

    mam 4 skalary i 1 glonojada w 25l żyją mi pół roku

  15. Przemek:

    Mam pytanie : po ilu dniach od posadzenia roślin mogę wpuścić ryby ? Czekam na odpowieć .

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter