Żaglowiec skalar

Opis

Żaglowiec skalar – Pterophyllum scalare. Żaglowiec skalar niewątpliwie należy do najbardziej popularnych i najpiękniejszych ryb akwariowych. Jest rybą stadną, którą należy hodować z gatunkami o podobnej wielkości. Generalnie można stwierdzić że nie jest rybą trudną w hodowli. Żaglowiec skalar znany jest hodowcom od początku XX wieku. Gatunek ten jest silnie bocznie spłaszczony. Możemy wyróżnić bardzo dużo odmian skalara takich jak np.: srebrzysta, marmurkowa, dymna i czarna. Samca możemy rozpoznać po wysklepionym czole, które u samicy jest praktycznie proste.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Ryby występujące w warunkach naturalnych do 20 cm, natomiast w akwarium zazwyczaj krótsze.

Odżywianie

Chętnie spożywa większość pokarmów suchych i żywych dostępnych w handlu.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Żaglowiec skalar wymaga dużego akwarium. Akwarium musi być maksymalnie długie i głębokie. Najlepiej akwarium obsadzone roślinami z boku i z tyłu, z pozostawioną znaczną przestrzenią do pływania. Skalar jest rybą odporną na parametry wody, jednakże najlepiej jak woda jest miękka i kwaśna. Preferują silne oświetlenie z roślinami pływającymi przy powierzchni wody, dającymi lekki cień. Skalary dostępne w handlu są znacznie bardziej wytrzymałe, niż osobniki z odłowu. Akwarium powinno być zaopatrzone w dobry system filtracyjny. Skalarów nie należy trzymać z gatunkami które wykazują tendencję do obgryzania płetw.

Rozmnażanie

Żaglowiec skalar jest gatunkiem dobierającym się w pary. Dojrzałość płciową osiągają po około 8-10 miesiącach. W okresie przed tarłem skalary przeganiają inne osobniki z miejsca które wybrały sobie na miejsce złożenia ikry. Skalary składają kleista ikrę zazwyczaj na szerokim wcześniej wyczyszczonym liściu. Zarówno samiec jak i samica opiekują się ikrą, a potem narybkiem. Akwarium z ikrą należy mocno natleniać. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać do wody odrobinę trypaflawiny . Ikra rozwija się po około 2 dniach. Po około 3 dniach od wyklucia się młodych możemy rozpocząć karmienie pierwotniakami.

752 komentarzy

  1. daniello71:

    do adzia90D, kupiłem kiedyś bojownika i na drugi dzień miałem w akwarium 3 ryby mniej. według mnie będzie lepiej dla nich i innych rybek jeżeli je rozsadzisz.

  2. ryba:

    do Adzia 90D:kup sobie przedewszystkim wieksze akwarium!

  3. adzia90D:

    mam 2 skalary,2danio pręgowane, gupika, bojownika, glonojada, molinezje żółtą , prętnika i neonka w 60l akwarium - czy mam rozsadzić skalary z bojownikiem bo one prowadzą między sobą wajnę proszę o pomoc

  4. daniello71:

    Może mi ktoś powiedzieć czy da się odróżnić dorosłą samicę od dorosłego samca, bo mam 2 skalary i nie wiem czy spodziewać się ich rozmnożenia.

  5. mały:

    skalary to wspaniale ryby

  6. Aylas'ecura:

    W kuli nie trzyma się ryb jeno kwiatki w charakterze wazonu.

  7. Młody:

    Moje skalary mają w połowie zaczerwienione oczy... Czy ktoś jest w stanie napisać mi dlaczego tak jest?:/ są one nowymi osobnikami w moim zbiorniku... ehhh

  8. Michał:

    kupiłem se bojownika i trzymam go tak w kuli moze 20litrów to opłaca mi sie kupic Glonojada? I jak mam grzałkę 20W to jak zobaczyc ile jest stopni? bo babka w sklepie mowila ze trzeba termometrem ale lekarski pokazuje min. 30 :(

  9. K.:

    Od tych komentarzy i pytań to głowa boli!!!! LUDZIE-zanim kupicie jakąś rybe to poczytajcie troche o niej!!!!!! Aż się w żoładku przewraca jak czytam, że trzymacie skalary w tak małych zbiornikach i jakies bzdury, że karmia one młode wydzieliną skórną, a najbardziej rażące są odpowiedzi ludzi, którzy na NICZYM sie nie znają!!!! Dorosły skalar musi mieć akwarium minimum 50 cm wysokości (czyli napewno nie 60 litrów) i nie wierzcie jak ktoś pisze, że ma duuuże skalary w takich "słoikach", bo one po prostu karłowacieją!!!! Jeden "mądruś" napisał, że skalary składają ikre w temp. 39 stopni - jeśli checie UGOTOWAĆ ryby to nie ma sprawy-czytajcie takie BZDURY!!!! Rażące jest też, to ze ryby które są stadne trzymacie pojedyńczo (np. brzanki) albo w zbyt małym stadzie, bo 3-4 sztuki to żadne stadko jesli chodzi o neony !!!!! Brzanek NIE trzyma sie z rybami mającymi długie płetwy (np. skalary) bo brzanki podgryzają wtedy ryby. Skalarów NIE trzyma sie też z welonkami , choćby dlatego, że welonki wola niższe temperatury i bardzo zabrudzają wodę, czego skalary nie lubią. Do Juka: sum lub brzanka nie zjedzą Twoich glonojadów, ale nastepnym razem NAJPIERW poczytaj o danej rybce, a potem ewentualnie kup, NIE odwrotnie!!!! Umiecie pisać na forach ale w google nie potraficie wpisac nazwy rybki i jakie potrzebuje warunki????

  10. skalar:

    mam skalara i on nie je glonojada mam glonojada

  11. skalar:

    mam skalara i glonojada i mi skalar glonojada nie zjada

  12. skalar:

    mam skalara a welonka jego gania przy jedzeniu czy nic mu nie będzie

  13. grzesiek akwarysta:

    zamiezam kupic skalara i nie wiem czy sie opłaca

  14. Asia:

    czy skalar może być w jednym zbiorniku z welonką??

  15. Juka:

    mam pytanie. właśnie dzis kupiłam dwa małe jeszcze glonojady. czy sum lub brzanka może je zjeść? pomóżcie. :(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter