Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

 1. guru:

  do anoja ja też mam taką chorobę u ryb (danio) prubowałem leczyć każda bez wyjątku zdechła

 2. kape:

  do em: to jest bąbel

 3. em??:

  Ja mam 2 żałobniczki i 1 żałobniczka ma taki jakby bąbel taki przed tylną płetwą na górze i nie wiem co to jest

 4. Mozzin:

  Ja mam je 2 i nie sa agresywne ale planuje jak bede mial zbiornik 80 l dokupic 3

 5. do aoja:

  u mnie to samo ma jedna i również zachowuje się normalnie (już około 5 lat)

 6. Rufi:

  Ja mam 3 i są spokojne. Nie przeszkadzają im ani gupiki ani neonki.

 7. orfeusz:

  Żałobniczki nie są agresywne gdy są hodowane w większym stadzie sam mam 10 sztuk żyją z kiryskami i mają się świetnie nigdy się nie gryzą. Hodowla jest bardzo łatwa, lecz musi być trzymana w stadzie

 8. aoja:

  chciałabym zapytać czy miał ktoś do czynienia z odpadnięciem lub coś w tym rodzaju pokrywy skrzelowej u żałobniczek. wystapiło coś takiego u dwóch z moich pięciu żałobniczek i nie mam pojecia co to, po za tym są ruchliwe i normalnie się zachowują.

 9. aoja:

  mam pytanie co do chorób żałobniczek mianowicie u dwóch wystąpiło coś takiego jakby odpadły im łuski na skrzelach i widac jakby czerwone mięso czy to jakaś choroba? a co z innymi rybami (gatunkami) czy się nie zarażą?

 10. piotr:

  u mnie to ciągle w miejscu stoją i nic nie robią :D tylko jak im coś nie pasuje to się nawzajem gonią

 11. Michal:

  u mnie jest bardzo spokojnie

 12. seba24:

  A mi dzisiaj żałobniczki niespodzianke zrobiły.W zbiorniku tarliskowym samiczka złożyła ikre około 200 jajeczek.Zobaczymy co z tego będzie:)

 13. seba24:

  Dzisiaj żałobniczki poszły do tarliskowego.Już się trą ale na ikre jeszcze poczekamy z 3 dni.:)Bardzo polecam!!!

 14. Artur:

  Moja ma taką czarną gulkę na ogonie. Co to jest?

 15. neofelis:

  mi moje 2 żałobniczki zechlały pawika i nadgryzły neonke, reszta ryb sie nie dała (skalary, gurami całujący, molinezje) tyle że molinezja sie zbuntowała i wygryzła dziure w boku żałobniczki, ale przełożyłam teraz obydwie do innego akwa, żyją i mają sie dobrze:)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter