Zbrojnik lamparci (gibbiceps)

Opis

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps. W literaturze akwarystycznej można spotkać opis tego gatunku można spotkać pod nazwą Pterygoplichthys gibbiceps. Należy zapewnić im duże, przestrzenne akwarium, ponieważ osiągają one spore rozmiary. Bardzo podobnym gatunkami do zbrojnika lamparciego są: bardzo ciemny Hypostomus plecostomus i nakrapiany H. punctatus. Cechą odróżniającą jest mniejsza liczba promieni płetwy grzbietowej (jeden promień twardy i siedem promieni miękkich u rodzaju Hypostomus i jeden promień twardy i ponad 10 promieni miękkich u zbrojnika lamparciego).

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Peru.

Długość

Osiąga wielkość około 50-55 cm.

Odżywianie

Jest to roślinożerny gatunek, który żywi się glonami, należy podawać pokarm roślinny w tabletkach lub w granulkach.

Polecane produkty
Tropical - Pokarm w postaci wafelków dla glonojadów
Tropical - Pokarm w postaci wafelków dla glonojadów
5,48zł brutto
Opis
Sera - Doskonały pokarm dla glonojadów
Sera - Doskonały pokarm dla glonojadów
11,49zł brutto
Opis

Temperatura

Zakres temperatur tolerowalny przez zbrojniki lamparcie to 22-26 C, ale temperatura najniższa z tego zakresu nie powinna być utrzymywana za długo w akwarium.

Warunki hodowlane

Należy zapewnić mu duży zbiornik z otwartą przestrzenią i kryjówkami. Zbrojniki lamparcie prowadzą nocny tryb życia, więc aktywizują się po zgaszeniu światła. Aby podziwiać ich zachowanie w nocy, należy zamontować nocne oświetlenie. Należy utrzymać ogólnie dobrą jakość wody.

Rozmnażanie

Nie udało się doprowadzić do rozmnożenia tego gatunku w akwarium, ponieważ w naturze odbywa on tarło w długich jamach wydrążonych poniżej poziomu wody w nadbrzeżach rzek.

145 komentarzy

 1. Tomek 5555:

  skalar-Właśnie jak to rozpoznałeś:)

 2. BAMBEAR:

  skalar jak rozpoznałeś ze to samica ??? ciekawe :)

 3. Tomek 5555:

  Glonojady są super:), mam takiego w 112l. i ma dł. 25cm i jest spoko:P.

 4. szydlak:

  Oddam zbrojnika lamparciego ok 20cm, mam zbyt małe akwarium, Poznań i okolice !

 5. mariusz 87:

  no dość normalną rzeczą jest ryba dorasta czuje się pewnie w akwarium i stara się dominować lub po prostu brakuje jej miejsca

 6. adam9824:

  $itara mam ten sam problem tez mi atakuje ryby te większe podczas karmienia.Pomocy

 7. łukasz1507:

  chciałbym kupić zbrojnika tylko nie wiem jakiego. który ma najmniejsze wymagania?

 8. $itara:

  Słuchajcie mam taki problem, ostatnio zauważyłem że mój zbrojnik jest bardzo agresywny wobec wszystkich ryb akwariowych zwłaszcza podczas karmienia nic mu nie robią złego a on je \"terroryzuje\"

 9. skalar:

  ja w mym akwarium mam 4 glonojady dużą lamparcią samicę 18cm, małego lamparciego 4cm, złotego 2cm, tygrysiego 3 cm

 10. Miko:

  Jak rozpoznać 3 cm glonojada , że to jest Zbrojnik Lamparci? Bo mam jednego malego.

 11. bozena:

  Witam:)0ddam w dobre ręce miłośnikowi glonojadów. dwa 7-letnie glonojady i dwie kiryski.Akwarium 45litr.z oprzyrządowaniem.Nowy filtr zewnetrzny.grzałka, napowietrzacz powietrza.Akwarium posiada pokrywe czarna z jarzeniówką.mieszkam w Warszawie.Dowiozę osobiscie akwarium i moich milusinskich osobiscie.w okolice Warszawy również. Pozdrawiam meil. amarii@interia.eu.

 12. otosek:

  mi głupia baba w zoologu sprzedała gibbicepsa do akwarium 25 litrów!!!!!!!!!!!!!tak mi go szkoda teraz:(ja myślałam po prostu, że to zwykły glonojad!!!!!!!!miałam go w tym akwarium przez 3 lata i wyrósł do 12-13 cm:(później oddałam go do sklepu bo zmieniałam akwa na200 litrów, a nie chcialam tam takich glonków i teraz ma w tych 200 litrach 2 przylgi chińskie plus otoski

 13. RYSIO:

  mam gibicka o dłogości 53cm... w akwa 315l wiec niech mi nikt kitu nie wciska że mam za małę akwa bo by taki nie urusł za nic ( ma dopiero 4 lata)

 14. Michał...:

  Ja:):tylko z otoskami to mam problem bo za małe i mi je akary zjedzą krewetki tak samo.

 15. ada:

  Mam do Was pytanie? Mam rybke zbrojnika lamparcika ma dlugosci 30cm, jest przepiekny. Ale nie wiem jaki rozmiar akwarium pasuje? Ja mam teraz 60l, czy to wystarczy???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter