Alternantera Reineckego (reineka)

Opis

Alternantera Reineckego - Alternanthera reineckii. Jest atrakcyjnym, aczkolwiek wymagającym gatunkiem. Obejmuje on formy hodowlane o zielonych, różowych, fioletowych i czerwonych liściach. Górna strona liści jest oliwkowo zielona, spód bladozielony lub czerwonawy. Sadząc je tarasowo, można tworzyć piękne kontrastowe kompozycje. W akwarium wspaniale kontrastują z roślinami o różnych odcieniach zieleni. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Dorasta do 20-50 cm. Wyrasta ponad powierzchnię wody i tam też kwitnie. Nie należy dopuścić do wyrastania ponad powierzchnię wody, poprzez wcześniejsze skracanie pędów. Przy okazji uzyskujemy sadzonki nowych egzemplarzy. Powinno się je sadzić w luźnych grupach w części środkowej, po bokach akwarium. Alternantery są roślinami bardzo światłolubnymi i to jest największa trudność w uprawie tego gatunku. Pierwszym symptomem zbyt słabego oświetlenia jest zielenienie nowych liści, później roślina marnieje i niestety może nawet zginąć. Do prawidłowego rozwoju wymagają miękkiej lub średnio twardej wody wzbogaconej w CO2, pH 6,5-7,5 i temperatury 18-26 C. Bardzo dobrze rozmnażają się z sadzonek wierzchołkowych. Alternantera Reineckego (różowa) - Alternanthera reineckii rosaefolia jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną, o najbardziej różowo-czerwonej barwie. Jej liście są lancetowate, ułożone na gęsto rozgałęziających liściach. Osiąga wysokość do 50 cm. Może być sadzona od środkowych do tylnich partii akwarium. Posadzone zbyt gęsto tracą dolne liście z powodu braku światła.

25 komentarzy

 1. mika:

  Moje ryby zjadły tę roślinę natychmiast po zasadzeniu, zostało kilka łysych łodyżek, a udało mi się kupić bardzo dużą, odmiana czerwona. Czy to jest jakiś smakołyk ryb? Nie wiem, czy łodyżki wyrzucić, czy czekać na odrastanie,jeśli ma być pożerana ciągle to nie ma sensu, czy ktoś może miał podobnie?

 2. rYBA:

  Ja miałam 11 gupików ale mi zdechły i mam 3 :(

 3. IWONKA:

  które rybki lubia zjadać takie rośliny ???

 4. Wasiex:

  Jeśli podjadały rośliny zasadzi te same rośliny zmień dietę ryb jeśli podskubywały widocznie mają mało tej roślinnej diety musisz kupić karmę na bazie roślinnej mam nadzieje że pomogłem

 5. miłośnik ryb:

  mi szybko się rozrasta

 6. wiktoria:

  moje akwarium wcale nie ma roślin kiedyś miało ale ryby je zjadły za to ma po lewej stronie duże kamienie a po prawej stronie pusto (nie całkiem pusto bo są ryby)

 7. śrubokręt:

  Do Rybcia (trzeci post od dołu) - nie wiem czy ryba to wytrzyma...

 8. piotr:

  do juli neumann wiadomości o bojownikach znajdziesz w encyklopedii ryb dział b

 9. reanimator:

  do prawidłowego wzrostu i utrzymania koloru rośliny potrzeba dobrego oświetlenia,moja konfiguracja oświetlenia to trzy jarzeniówki przód SUN-GLO,środek LIFE-GLO, tył AQLA-GLO do nawożenia używam tylko odżywki żelazowej Tetra Plant "PlantaMin"

 10. Dilaila007:

  śliczna, gzie w Krk można takie kupić?

 11. wika:

  no się zobaczy

 12. wika:

  bardzo fajne

 13. Justyna:

  Fajna roslinka, niestety zmarniala mi :( chyba nic z niej nie bedzie

 14. VeepR:

  ja za koszyczek (4 pędy po ok 15cm) zapłaciłem 5zł

 15. Aga:

  KOPIKO głupoty piszesz - to że roślina jest w koszyczku i nie ma korzeni, to wcale nie oznaczy, że się nie ukorzeni! Sama jak rozsadzam u siebie rośliny, to przycinam górne pędy i wkładam w podłoże. Czasem jak kupuje się roślinę o rozrośniętym systemie korzeniowym, to należy korzenie przyciąć. A teraz na temat - miesiąc wcześniej pisałam, że ją kupiłam. Nie ukorzenioną:) Zaczęłam podawać CO2 Sery w tabletkach, bo zaczęła mieć dziury, tabletki do podłoża, a oświetlenie 0,42W/l (teraz zwiększam) - rośnie jak szalona i będę musiała ją za niedługo przyciąć, bo zaczyna sięgać powierzchni wody.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter