Anubias Bartera

Opis

Anubias Bartera - Anubias barteri var. barteri. W naszym akwarium nie powinno zabraknąć bardzo silnych gatunków z rodzaju Anubias, o ciemnych liściach. Posiadają ciemnozielone liście zazwyczaj sercowate, niskie. Tylko niektóre rośliny posiadają liście o długości kilkudziesięciu cm długośći. Rosną one wolno, także w zanurzeniu, zarówno przywiązane do materiałów dekoracyjnych, jak i w podłożu, najlepiej w cieniu innych roślin. Roślina ta pochodzi z zachodniej Afryki. W warunkach naturalnych jest rośliną sezonowo zalewaną. Osiąga wielkość 25-45 cm. Powinna być sadzona w części środkowej na tyle i bokach akwarium. Natomiast duże gatunki, takie jak A. afzelii oraz A. gigantea powinno się sadzić w tle pojedynczo. Odmiana ‘Coffeefolia’ jest czerwonobrązowa i ma mniejsze rozmiary, dlatego powinno się ją sadzić na pierwszym planie w części środkowej. Najlepiej rosną w paludarium, do którego przeniesienie na większą część roku zdecydowanie im służy. Doskonale komponuje się w akwarium z sumami i pielęgnicowatymi. Przy sadzeniu lub przywiązywaniu należy zwracać uwagę, by nie uszkodzić kłącza lub nie przykryć go całkiem podłożem. Wierzchołek wzrostu powinien zawsze być na wierzchu. W prawidłowo oświetlonym zbiorniku anubiasy rosną w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 6-7,8 i temperaturze 20-26 C. Anubias Bartera rozmnaża się przez podział kłączy.

36 komentarzy

 1. Radecki:

  Do FRANK: Bojownika w 2 litrach trzymasz ?!!!? Oby to była literówka bo Bojki akwa min 25 litrów potrzebują i to nie z jedną roślinką tylko z całym gąszczem. Te Twoje 2 litry to chyba jakiś słoik czyli męczarnia i rychły zgon rybki.

 2. FRANK:

  Super roślinka

 3. FRANK:

  Ja też mam taką z bojownikiem w akwarium 2l kupiłem ją za 1 zł, bo jest bardzo malutka

 4. www.dabi-toys.pl:

  U mnie w akwarium są 3 anubiasy i taki czarny mech na liściach pojawił się jak oprócz filtra z napowietrzaniem dołożyłem dodatkowe napowietrzanie,a więc dodatkowe napowietrzanie odłączyłem zastosowałem CMF i po 2 tygodniach anubiasy zostały wyleczone

 5. grzegorz gaweł:

  minum 15 zł do 30zł

 6. anubias:

  nie chciałam jej wyrzucać bo była zbyt duża i piękna więc usunęłam glony gąbką ze starego filtra wewnętrznego ( była dosyć ostra i twarda, lecz nie zniszczyła liści)

 7. kubaa:

  Mi też

 8. Krzysiek77:

  Mam anubiasy od 3 lat. Nie stosuję się do żadnych zaleceń co do utrzymania tych roślin a rosną jak szalone. Po 3 latach mój korzeń wygląda jak dżungla anubiasowa. Do tego ślicznie kwitną. Polecam tą roślinę, łatwa w utrzymaniu i odporna na pielęgnice i gurami:)

 9. marcin:

  Ile wat na litr wody potrzebują by nie zgnić?

 10. Hubert:

  w węgrowie kupiłem anubiasa za 10 zł :) roslinka ma około 15 cm. bardzo ładnie rośnie ale nie doczekałem się jeszcze kwiatów :)

 11. seba:

  Mnie zaczęła gnić główna łodyga i odpadł jeden liść. Roślinka ma około roku i pięknie rosła do czasu aż zakwitła od tego czasu zaczęła gnić Czy ktoś wie co może być przyczyną i jak ją można rozsadzić?

 12. Mariusz:

  A u mnie anubias w akwarium zakwitł:) A kwiatek wygląda jak miniaturka kali.

 13. Razbora:

  To fajna roślina mam okazje się nią wymienić z kuzynem za pelię i mech jawajski :)

 14. Wodór:

  Czarne włoski na liściach to najprawdopodobniej krasnorosty można się ich pozbyć mechanicznie lub poprzez zaciemnienie akwarium dodatkowo zakupić kosiarki, które z czasem pomogą usunąć intruza choć nie liczyłbym tylko na nie. Generalnie usunięcie ich jest czasochłonne jeśli nie chcemy uszkodzić rośliny. Do końca nie wiadomo jakie są przyczyny inwazji krasnorostów, z moich doświadczeń wynika iż jest to spowodowane barwą światła, źródła podają że przyczyną jest nadmierny ruch wody ja uważam że jest to pośrednia przyczyna, aby się ich pozbyć należy przede wszystkim zmienić świetlówki jeśli są stare, podmienić znaczną część wody szczególnie wtedy jeśli nawozimy, przenawożenie powoduje ich nadmierny wzrost, usunąć zaatakowane liście - przykre ale raczej nie ma wyjścia. Anubiasy najlepiej rosną w kwarcowym piasku, na początku można bez obaw je lekko wkopać, kwarc jest biały i dobrze przepuszcza światło tak więc zakopane kłącze będzie się dobrze rozwijać, do szybkiego wzrostu potrzebują CO2, świeżej, nawożonej wody i światła przy hodowli nie zapomnijmy o naturalnych ogrodnikach jakimi są np. labeo, molinezja które oczyszczają liście bądź kiryski przekopujące wciąż podłoże.

 15. marmurkowy:

  a w akwarium można ją w piasku posadzić ??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter