Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

 1. Mahone:

  A wogóle jak ktoś ma pytania do tych lub innych ryb to chętnie odpowiem na gg 4647818.

 2. Mahone:

  do Sylwia,- niezabardzo ponieważ nie będą ze sobą żyły w zgodzie, bojownik nie lubi równie ładnie ubarwionych ryb.

 3. Mahone:

  do pawcio , spokojnie możesz trzymać 15 sztuk młodych ryb, pod warunkiem że nie masz tam żądnych innych ryb, bo jak tak to oczywiście mniej :)

 4. Mahone:

  do Ola , nie nie musisz koniecznie dawać rybom larw , chętnie jedzą suchy pokarm, ale od czasu do czasu kup im jakiś żywy pokarm.

 5. Sylwia:

  moge trzymac barwniaki z bojownikiem prosze odpiszcie:)

 6. Ola:

  Hej napiszcie mi czy koniecznie musi być podana małym Barwniakom larwa solowca, czy mogę im dać sucha karmę.ola

 7. pacio:

  Mam pytanie...Ile może być barwniaków czerwonobrzuchych w zbiorniku 200l.??Licze na szybką odpowiedź

 8. Emilka:

  Emilu najlepsza była by doniczka, a i uważaj bo gdy będą młode mogą zjeść parę rybek w ich obronie

 9. Tomek:

  Ja akwarium zrobiłem "wielopiętrowe", a schronienie dla narybku z korzeni, skorupek kokosa, kamieni... Z czego się da ;) Same wybrały najlepsze dla siebie. Właśnie się męczę z Artemią aby im wychodować :/

 10. Emila:

  Mam pytanie czy do rozmnażania muszą być akurat doniczki?I czy w każdym przypadku zjadają inne rybki? pytam bo właśnie moje barwniaki mają tarło

 11. młody akwarysta:

  Piękne i ciekawe rybki ale niestety mają młode i są bardzo agresywne do innych rybek - zjadły mi 7 neonków

 12. spodlasa :

  znamy się z 4ką barwniaków od niedawna ale bardzo je...pokochalam

 13. cimek:

  Bardzo ciekawa rybcia

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter