Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. jaroslawcywka:

    witam kupilem tez barwniaki ponoc parka wlasnie jedna z nich ma czerwony brzuch jest umieszczone foto z boku komentarzy (czy to samica?)

  2. splowa:

    witeam... czy dwie samice bedą sie przeganiac jesli jedna bedzie mocno mniejsza ?? prosze o odp GG 3443436 Pozdraiwam

  3. KYNIO:

    Hej od niedawna mam rybki i mam 3 barwniaki w tym 2 samice czy ktoś może mi powiedzieć po czym sie poznaje kiedy samica jest gotowa to skladania ikry.

  4. Bas:

    zaczęły jeść mrożoną ochotke,jak na razie są towarzyskimi rybami,pewnie będą skutecznie pilnowały swojej ikry,ale w końcu są z rodziny pielęgnicowatych.trzymam je między innymi z bojownikiem,labeo zielonym i skalarami i nie wpływają sobie w drogę.bardzo fajna rybcja

  5. iwo1990:

    Witam młode głównie w pierwszych dniach maja woreczki żółciowe po kilku zapas im się kończy jedzą wtedy plankton i resztki znajdujące się w akw. Polecam podawanie cyklopu gdy są większe od 2-3 tyg młode maja duże pyszczki także nie ma obawy ze sobie nie poradzą. pzdr.

  6. Bas:

    od dwóch dni mam parkę tych rybek,mam pytanko czym je karmicie?jeszcze nie widziałem żeby podpływały podczas karmienia,nawet w strefie przydennej

  7. iwo1990:

    Witam po pierwsze odp dla piotrasa: wiec tak dobierają się w pary gdy tylko dostana kolorków +-5 miech zależy od karmienia samiec jest smuklejszy a samica ma bordowy brzuch który prezentuje samcowi,odp dla Iva Riva: zdecydowanie według mnie parka wystarczy ale jeśli akw ma 200l czemu nie odp dla dredzik81: możliwe ze to one i możliwe ze w czasie tarła rozbija Ci resztę obsady ale zależy to także od obsady roślinnej i wielkości akw.pzdr.

  8. iwo1990:

    Witam po pierwsze odp dla piotrasa: wiec tak dobierają się w pary gdy tylko dostana kolorków +-5 miech zależy od karmienia samiec jest smuklejszy a samica ma bordowy brzuch który prezentuje samcowi,odp dla Iva Riva: zdecydowanie według mnie parka wystarczy ale jeśli akw ma 200l czemu nie odp dla dredzik81: możliwe ze to one i możliwe ze w czasie tarła rozbija Ci resztę obsady ale zależy to także od obsady roślinnej i wielkości akw.pzdr.

  9. dredzik81:

    do PIOTRASA.samiczka ma fioletowy brzuszek i jest duuzo mniejsza.

  10. dredzik81:

    niedawno do samiczki dokupilam samca i...zniknelo mi 6 neonkow i 2 gupiki!!!mozliwe,ze je zjadl?oprocz barwniakow mam jeszcze blyszczyki,skalary,kiryski,sumika rekiniego,glonojada,mieczyki,molinezje i danio.ktore z nich lubia zjadac inne rybki i obgryzac im pletwy?pomozcie!

  11. Iva Riva:

    Czy wystarczy hodować pare tych rybek czy trzeba więcej?

  12. piotras:

    jak rozpoznać płeć u tych ryb ??? i kiedy dobierają sie w pary ???

  13. Splowa:

    witam.. Jest napisane ze agresywne sa tylko dla rybek swojego gatunku.... ale czy moge je trzymac z malymi rybkami takimi jak Danio... głupiki... czy trudno ja rozmnozyc ?? .... Porsze o odp ... GG 3443436

  14. kuba:

    ja kupiłem za 5 zł samiec 4zł samica :)

  15. kamil1124:

    barwniak ja płaciłem 9zł szt/

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter