Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. Patrycyja:

    Witam, oddam cala rodzinke barwniakow !! Gdańsk mail pati20051@wp.pl

  2. DeDuni`o:

    Witam wszystkich :*:* dobrze ze znalazlem takie Akwarium - forum :) widze ze wy wszyscy tak jak ja macie za hobby rybki ;D no więc tak ... mam Akwarium 160L wymiary(100x40x40) mam około 50 rybek z 12 molinezji zółtych pare czarnych 3 brzanki 2 platki 4 skalary 1 suma gurami 2 neonki 6 a kardynałki 2 , gupiki 2 danio 5 miedziaki 2 glonojady 2 ... i chciał bym kupić barwniaki czerwonobrzuche ... ile bym mógł ich kupić ??? i czy możliwe jest to żebym je rozmnożył ?? można w jakiś sposób wypatrzeć parę w zoologicznym ? ;) bo bardzo mi na tym zalezy bo dla mnie rozmnozenie ich było by wielką przyjemnością :) prosze o szybkie odpisanie ... na forum ... albo na gg ;) a gdy mi ktoś pomoze dostroic i rozmozyc je odwdziecze sie gotówką bo bardzo mi na tym zalezy :) to moje gg 5484834 :) z góry dziękuje i pozdrawiam :*;*

  3. dzidek :

    prosze napiszcie cos o ubezpieczeniu mieszkania od zalania przez akwarium,mam trzy mieszkania pod soba a akwa to 450 netto!!

  4. grzesiek.:

    po przeczytaniu komentarzy zastanawiam się czy je kupić.

  5. Adam:

    Tak bardzo fajne rybki ale samica przeganĂ­a samca czy jej to przejdzie?

  6. Jagusia:

    Trzymam barwniaki czerwonobrzuche, które bardzo lubię, w 400 l zbiorniku z tęczankami. Moje obserwacje wskazują, że w przypadku dwóch samców - jeden szybko ginie. Proponuję albo utrzymywać jedną parę, albo co najmniej 5-6 rybek obu płci, wtedy ich agresja "rozkłada" się na wszystkie i egzystują w zasadzie pokojowo. Innych ryb nie niepokoją.

  7. becia:

    nie radzę trzymac ich z paletami to zbóje są

  8. stuk:

    witam wszystkich. Posiadam akwa 750l i moje pytanie jest takie: czy moge trzymać paletki razem z czorwonobrzuchami?

  9. ktuszynkaaa:

    mam właśnie parke barwniaków gdzie samica właśnie wczoraj złożyła ikre więc teraz cierpliwie czekam i obserwuje kiedy się pojawią małe rybki

  10. yanek:

    do matex, aby doszło do tarła u barwniaków musisz mieć naprawdę dobraną parkę inaczej nic z tego nie będzie. najlepszym sposobem jest zakup kilku samców i kilku samic i danie im trochę czasu na dobranie się w odpowiednie pary; niektóre sklepy oferują w sprzedaż już dobrane pary, ale trzeba mieć przy tym sporo szczęścia i trafić na dobrego sprzedawcę... życzę powodzenia

  11. matex:

    Mam parkę Barwniaczków i nie wiem jak ich rozmnożyć. Samiec agresywnie się zachowuje wobec innych samców.Pomocy jak ich rozmnożyć

  12. haidi:

    bardzo uwielbiam te ryby a kazdym razem gdy je kupie to po nocy zdychaja co mam nie tak w akwarium inne ryby czuja sie swietnie a mam 4 skalary 5 papuzich ducha 3 gientkozeby i kilka drobnych rybek pomocy

  13. ZEUS:

    to prawda !!!

  14. kuba:

    Według mnie nie jest wcale taka towarzyska. W akwarium przegania gupiki, kasczowate i ryby denne, już barwniak szmaragdowy jest o wiele bardziej towarzyski.

  15. kochaś:

    Ile on by kosztował???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter