Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

  1. Anonim:

    Mam dwie bocje, kupione po to, żeby zjadać ślimaki. Od czasu,gdy pojawiły się w moim akwarim, nie ma żadnego ślimaka. No i nie jedzą moich krewetek babaluti. Świetne ryby.

  2. Krystian:

    Bocje to wspaniałe ryby trzymam je nawet z krewetkami i wbrew pozorom ich nie zjadają ale krewetki muszą mieć minimum 1cm i jakąś kryjówkę...

  3. Dafne:

    Witam, czy można młode bocje wspaniałe łączyć z kilkuletnimi bocjami?

  4. zbyszek:

    Czy Bojce jedzą krewetki?Mam kilka i nie chce ich stracić !

  5. Kylo:

    do bozena: ja karmie moją bocje od prawie 4 lat mrożoną ochotką i nic złego jej sie nie dzieje. Wręcz przeciwnie- "rośnie jak na drożdżach".

  6. K.S.:

    dobra rada - NIE PODAWAJCIE bocjom ochotki , szczególnie mrożonej, bo to jest najprostszy sposób aby je wykończyć, wiem bo sam zrobiłem ten błąd. One prawdopodobnie dostają zapalenia jelit, a wtedy nie przyjmują pokarmu i często niestety padają.

  7. bozena:

    do eM bocje są stadne wiec lepiej kupić kilka, nie podawaj ochotki bo tym je wykończysz

  8. Aga:

    Poczytałam tu parę postów i chciałabym dodać z moich obserwacji - moje bocje NIGDY nie zjadły żadnej innej rybki!!!! karmię suchymi płatkami, mini-pastylkami i mrożonką. Są śmiałe, pływają w ciągu dnia w świetle, potrafią nawet jeść płatki przyklejone do mojego palca. Szukając pastylek wśród kamieni śmiesznie \"stukają\" i sa naprawdę WSPANIAŁE.

  9. Danio1507:

    Do Jancio: Nie sądzę, by był to dobry pomysł. Nie zapomnij, że w naturze pożywieniem bocji wspaniałych są skorupiaki. Obawiam się, że po zrzuceniu przez nie wylinki to bocja bez problemu dorwie je nawet w kryjówce, nie mówiąc już o młodych, tym bardziej, wnioskując z twojej wypowiedzi twoje bocje nie są już małe. Może większe krewetki filtrujące by przeżyły, ale i to nie jest pewne. Moim zdaniem lepszym pomysłem byłoby krewetkarium. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  10. Danio1507:

    Do eM: Też miałem taki problem. Jest to choroba która nęka tylko bocje. Według moich obserwacji bocja nagle gwałtownie chudnie, nie spożywa pokarmu. Potem słabnie i zdycha też pokładając się na dnie. Bocje chorowały nie grupowo, ale o dziwo jedna po drugiej. Próbowałem znaleźć informacje o tej chorobie, ale nie znalazłem prawie nic. Moim zdaniem zapadają na nią słabsze osobniki. Ale w sumie niewiele wiem o samej chorobie i jej leczeniu. W ogóle bocji nie jest dobrze trzymać w parach, ale w grupach 5-6 osobowych. Może to było przyczyną. Czy nie widziałeś/aś może na niej białych kropek? Jeżeli nie to poczekaj miesiąc i jeżeli druga bocja będzie zdrowa to kup jej najlepiej co najmniej 4-5 towarzyszy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  11. Danio1507:

    Do sipa:Jeśli chodzi ci, że twoja bocja tyje to moim zdaniem jest to normalny i dobry objaw.Bocje wspaniałe w ciągu 2-3 lat rosną szybko wzdłuż, a potem wszeż. Aczkolwiek uważam, że bocja nie może być za chuda. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

  12. kamilo:

    Moja bocja ma 10 lat mam jeszcze 9 młodszych 5-7 latek, te ryby są fantastyczne;)

  13. Danio1507:

    Do akwar!st!k: Tak, bocje zjadają prawie wszystkie ślimaki wodne. Ale u mnie przynajmniej świderków nie ruszają. Ale za to lubią niedawno wyklute ampularie.

  14. sipa:

    co się dzieje jeżeli bocji wyrastają dziwne boki

  15. eM:

    witam, mialem 2 bocje wspaniale w akwarium 112l wiem ze troche male, wszystko bylo dobrze przez 2 tyg nagle jedna od paru dni przestala jest podawalem im mrozona ochotke, i w koncu wczoraj padla po meczarniach pokladajac sie na dnie, druga sie trzyma dobrze, jaki powod i co teraz z tamta zrobic dokupic wiecej czy co?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter