Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. michal :

  Czesc. Nie kupujcie po 3 lub 2 bocje poniewaz ten gatynek trzyma sie w stadzie. Ja proponuje na poczatek kupic 6 sztuk.

 2. Pollew:

  witam ,mam takie pytanko ,moje bocjE czesto sa w pozycji pionowej ,poruszaja sie jakby plywaly ale stoja w miejscu ,co moze byc przyczyna ? oczywiscie caly sprzet ,temp.28 kryjowki i te wszystkie rzeczy

 3. Pollew:

  Witam, mam takie pytanie ,ostatnio moje bocje wspaniale czesto sa w pozycji pionowej i poruszaja sie jakby plywaly no ale sa w miejscu ,co moze byc przyczyna ,oczywiscie mam caly osprzet ,odpowiednio je karmie ,temp. 28-29 stopni ,prosze o odpowiedz ,dzieki

 4. Kaisa:

  Ja dostałam w spadku 3 bocje, jedna siedzi cały czas w kryjówce a tamte dwie zjadły mi już 6 rybek między innymi gupiki.Musze je sprezentować koleżance, która ma większe akwarium i hoduje większe rybki :)

 5. xxx:

  czesc,mam bocje siatkowana w ogólnym akwa.i niejest grozna,ale czy wspaniała nizrobi nic gupikom,neonom czy innym z małych rybek??? podobno w duzym akwa rosnie nawet do 30 cm...

 6. Aro 90:

  witam mam pytanko mam 3 bocje siatkowane i 2 wspaniałe czy istnieje szansa ze się rozmnozyły??akwa ma 126l sporo roślinek i kryjówej ??

 7. lol:

  czy bocje moge trzymać w akwa 112l??

 8. Danio1507:

  Do Ewabujak33: Dzięki bardzo mi pomogłaś.

 9. Ewabujak33:

  Bocje zjedzą prawie wszystko mrożona ochotka bardzo im smakuje a ich przysmak to ślimaki. Ja im daje raz na jakiś czas ślimaki jak dostanę od znajomych z akwarium bo u mnie to nie ma ślimaków nawet zjadły mi takiego za 7 zł a to trochę za drogi obiad.

 10. Skalar13:

  Mam pytanie mam akwa 144 l w nim 2 parki skalarów, 6 kirysków, suma nakrapianego ok. 10 cm i 2 glonojady jak myślicie mogę kupić sobie 3 bocje wspaniałe ?

 11. groszek:

  Mam pytanie: Moje bocje obżerają liście. Co zrobić żeby tego nie robiły?? Podawać im coś do jedzenia specjalnego??

 12. Danio1507:

  Czy bocje można karmić mrożoną ochotką? Jeśli nie, napiszcie proszę czym je karmicie. Za odpowiedzi z góry dziękuję

 13. jankerm:

  czy ktoś wie jak odróżnić płeć bocji ostatnio zakupiłem dwie jedna jest intensywnie ubarwiona druga lekko blada trzymają się razem i są bardzo ruchliwe z tąd to pytanie

 14. becel:

  witam. a ja kupilem bocję bo mi slimaki za mocno sie rozmnozyly i od czterech dni tak jak ja wpuscilem wogole jej nie widzialem hehe. dopiero teraz doczytalem ze jest ryba nocna. wiec jest szansa ze jeszcze ją mam

 15. Danio1507:

  A, i dodam jeszcze ,że w akwa byłoby dużo kryjówek, a co do obsady to chcę zamieścić tam jeszcze 3 ślimaki kolosy, ciekawe, czy bocje je zjedzą?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter