Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. Jancio:

  Krótkie pytanko - mam od lat piękne stadko, i zachciało mi się kreweci w akwarium - czy bocje mogą podjadać małe RC czy babaulti ??

 2. karolcia 080:

  jak dostałam Bocję wspaniałą to się za chwilę przyzwyczaił :)

 3. Jazon:

  Witam miałem bocje wspaniałą przez 5 lat żyła sama z innymi rybami a zakupiona była bo pożera ślimaki i tez tak było piękna rybka miała 7cm i wspaniałe charakterystyczne ubarwienie w pasy.

 4. akwar!st!k:

  CZY TO PRAWDA ŻE BOCJE ZJADAJĄ ŚLIMAKI WODNE???

 5. K.CZ:

  Cześć. Ja mam 1 bocję wspaniala. Temperature 25 stopni, sporo kryjowek akwa 72l. Czy będzie jej dobrze??? Nie zje mi gupikow?

 6. Carlo:

  witam, mam pytanie czy bocje mogą zjeść małe raczki (Orange) bo zamierzam kupić sobie parę sztuk ale nie wiem czy będą żyły w zgodzie czy posłużą im za pokarm?

 7. Carlo:

  witam, mam pytanie czy bocje mogą zjeść małe raczki bo zamierzam kupić sobie parę sztuk ale nie wiem czy będą żyły w zgodzie czy posłużą im za pokarm?

 8. artek:

  Ja mam akwarium 120l i w sklepie powiedzieli że takie akwarium wystarczy dla Bocji kupiłem jako jeden ze środków na ślimaki.

 9. Julia_akwarystka:

  Czy bocja opiekuje się swoim potomstwem ?

 10. Michal3333:

  Być może usterka sprzętu (np. napowietrzacz się zaciął). Tak zdechły też moje bocje =( .

 11. Danio1507:

  Do UHBGS: Może przed podmianą wody parametry wody były złe, może długo nie podmieniałeś wody, może za długo stosowałeś węgiel aktywny, może było za dużo glonów w akwarium... Możliwości jest mnóstwo. Podaj proszę więcej szczegółów.Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 12. UHBGS:

  Po 6 latach bez żadnych problemów nagle, w ciagu tygodnia wyginely mi wszystkie bocje (5 wspaniałych i 4 siatkowane) oraz neonki - czyli wszystkie ryby bezluskowe. Pozostałe ryby były cały czas zdrowe i miały apetyt. Nie wiem co to za choroba, nie pasuje mi do żadnej mi znanej i żadnej wymienionej w \\\"choroby ryb\\\". Gdy zdechly dwie pierwsze bocje natychmiast zrobiłem duża podmiane wody, wyjalem rosliny i zaaplikowalem uniwersalne lekarstwo. Nic nie pomogło. Parametry wody były ok. Teraz wszystko w akwaria jest dobrze. Co to mogło być za paskudztwo? Akwaria mam 360 litrów.

 13. Angie:

  Bocje nie rozmnażają się w "niewoli", jeszcze nigdy o czymś takim nie słyszałam. Kupuje się je co najmniej 5 szt, bez względu na płeć. Karmią się wszystkimi mniejszymi rybkami od neonków po głupiki, skalary czy krewetki. Muszą mieć dość duże akwarium i wiele kryjówek. Kiedyś wlazły mi wszystkie do rurki wielkości odkurzacza :P Uwielbiają ślimaki, dlatego warto oprócz pokarmu dawać im po kilka malutkich ślimaczków na przekąskę. Ja np choduję ślimaki w innym akwarium z pielęgnicowatymi. A "pionowe pływanie" jest u nich normalne. Fajne też wydają dźwięki. Jedna moja bocja ma 11 cm- staruszka :P Moje sa tak przystosowane, że gdy tylko usłyszą otwieranie pokrywy od razu wypływają nawet w dzień przy zapalonej świetlówce.. Potrzebuiją dużo roślin, które lubia czasem podgryzać :) Karmie je pokarmem wieloskładnikowym i mrożonymi larwami. Pozdrawiam

 14. Danio1507:

  Do Pollew : U mnie też coś takiego kiedyś się zdarzało. Myślę ,że to jedno z ich dziwnych zachowań, ale mogą się tak zachowywać z powodu temperatury wody i zawartości w niej tlenu. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 15. TT kirysek TT:

  Do xxx jak ma małe akwa to atakuje mi zabiła mieczyka i gupika bo mam małe akwarium.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter