Bocja wspaniała

Opis

Bocja wspaniała – Botia macracantha. Bocja wspaniała jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych ryb akwariowych pochodzących z Azji. Posiada trójkolorowe ubarwienie które nadaje jej niesamowity wygląd. Prowadzi głównie nocny tryb życia, w dzień chowając się po różnego rodzaju kryjówkach. Bocja potrafi wydawać słyszalne dźwięki: ,,kliknięcia” w okresie karmienia. Drugim zaskakującym zachowaniem jest układanie się na boku, które sprawia wrażenie że nasza ryba jest martwa. Zachowanie to jest całkowicie naturalne i nie stanowi objawów choroby. Bocja wspaniała śpi i odpoczywa w ten nietypowy sposób. Na terenach, na których występuje naturalnie gatunek ten traktowany jest również jako pożywienie. Jest bardzo przydatna w zwalczaniu ślimaków, ponieważ z chęcią je zjada. W odpowiednich warunkach może dożyć nawet 50 lat. Hodowla bocji wspaniałej wymaga czasu i dużej ilości cierpliwości. Zdecydowanie najlepiej gatunek ten czuje się w większej grupie. W grupie najłatwiej ujawniają się typowe zachowania tego gatunku. Bocja wspaniała jest podatna na ospę rybią.

Rodzina

Piskorzowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

W warunkach naturalnych do 30 cm, w akwarium do około 25 cm.

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy suche lub żywe, szczególnie chętnie pokarmy opadające-przydenne

Temperatura

Od 24 do 29 C

Warunki hodowlane

Bocja wspaniała wymaga akwarium maksymalnie dużego. Niezbędne jest zapewnienie kryjówek w których ryba ta lubi spędzać dużą ilość czasu. Podłoże powinno składać się z drobnego żwiru o łagodnych krawędziach. Bocja preferuję miękką i kwaśną wodę, źle natomiast znosi wodę z kranu. Światło nie powinno być zbyt jaskrawe. Jest najbardziej aktywna w nocy, toteż można zamontować oświetlenie nocne. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością. Rośliny powinny być zabezpieczone przed możliwością kopania w podłożu. Akwarium wymaga pokrywy, ponieważ bocja jest rybą bardzo skoczną.

Rozmnażanie

Powszechnie uznawana jest za rybę nierozmnażalną w warunkach akwarium.

420 komentarzy

 1. g:

  witam. Czy bocje mogą żyć z gurami olbrzymim? akwa 1500l gurami olbrzymi 5 szt.

 2. BocjoMen:

  Mam 4 bocje wspaniałe i są bardzo aktywne. A to odpowiedź do postu u bocji wspaniałych nie da się rozróżnić płci

 3. Robson:

  Kupiłęm wczoraj 1 bolcje do 50 l akwarium narazie ciężko cos zaobserwować, ale mam takie pytanie czy jedna nie zdechnie?

 4. sylvo_97:

  jak rozpoznać samca od samicy bo ja mam 5 bocji wspaniałych i nie wiem po czym rozpoznać samca od samicy ale warunki w akwarium im zrobiłem idealnie z opisem ale nie chcą sie rozmnorzyć

 5. lola:

  Mam pytanie,czy można trzymac bocje razem z neonkami,fantomami czarnymi i guraminami w akwarium 120 l.?

 6. bogdan gorski warszawa:

  w moim akwarium pojawily sie slimaki ktos mi poradzil kupic bocje wspaniale, kupilem trzy male rybki i po pewnym czasie slimakow nie bylo.Bocje wswpaniale sa kapitalnymi rybkami w moim akwarium pojemnosci 112 l zyja z innymi rybkami.Zostaly mi tylko dwie bocje ,jedna ma okolo 6 cm a gruga 3 cm ale reazem plywaja a podpatrywanie tych rybek jest dla mnie rozbrajajace. One naptrawde sa WSPANIALE. polecam te rvbki.

 7. bushmen:

  (do Olka) Ta niebieska bocja z pomarańczowymi płetwami to Bocja szara, inaczej Bocja modesta

 8. bushmen:

  (do Kaska) U swoich narazie nie zaobserwowałem przejawów agresji wobec innych rybek i lepiej niech tak zostanie.... Znalazłem informacje że bocja siatkowana może być agresywna w za małym akwarium - walczy o teren. Jakie masz rybki z tymi bocjami?

 9. Marek:

  Czy ktos wie czy bocje moga zyc w tym samym zbiorniku z pielegnica papuzia?Obydwa gatunki mi sie podobaja a mam tylko jedne akwarium (126l.)

 10. artur:

  cześć, miałem dwie bocje z jednego sklepu. jak tylko je wpuściłem do akwarium to od razu zauwazyłem że jedna jest jakby nerwowa, druga ok, znalazła sobie szybko miejsce do przesiadywania w dzień, często się rano bawiły, ta pierwsza nigdy sie nie chowała tylko zawsze siedziała w rogu, po tygodniu pobytu gdy wróciłem z pracy ta pierwsza zdechła, co mogło się stać???

 11. adolf:

  co jest z bocjami jak sa bardzo wybarwienie jasne kolory w czasie gdy jest swiatło zapalone w akwarium

 12. marta:

  nam zjadła wszystkie roślinki, ale mamy takie malutkie 2cm.a o ślimakach nie wspomne...

 13. kaśka:

  (do bushmen): Pani w sklepie się nie myliła.Ja mam 15 sztuk w 120ml i okropnie gryzą inne ryby. Zjadły mi wszystkie młode:( Przeżyła jedna z młodych których było 32:(

 14. MarcinZ:

  Ja mam 2 bocje wspaniałe w 30 l baniaczku od 2 lat i wykazują wszystkie typowe zachowania,a nawet się rozmnożyły z tym że pożarły małe zanim zdążyłem odłowić :((

 15. anka,,,mini malawi:

  co prawda nie jestem hodowcą bocji wspaniałych ale to wspaniałe i piękne rybki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter