Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
gilera50s:
19.04.2010 15:15OLKA ; trzymanie skalara z welonami to chyba troche przesada skalar to amazonka czyli ryba ciepłolubna a welon preferuje wode w przedziale 17-23 st.poza tym jakie trzeba mieć wielkie akwa. żeby wsadzić taką obsade
agata:
16.04.2010 17:52Witam.Jestem szczesliwa wlascicielka czterech bojkow tzn jednego bojka i trzech "bojek" :).Akwarium 40L,filtr+od czasu do czasu wlaczam napowietrzacz,woda 26 stopni (grzałka z termostatem) pod powierzchnia wody plywaja sobie moczarki.Czy jest szansa ze mi sie moje maluszki rozmnozą?Prosze powiedzcie co jeszcze moge dla nich zrobic zeby mialy dobrze.Dzieki tej stronce sie wszystkiego mniej wiecej dowiedzialam i powiem wam ze wiedza ludzi w zoologicznym jest na poziomie zerowym ;/ gdybym postepowala zgodnie z ich radami mysle ze moje rybcie by padly po tygodniu.Pozdrawiam i czekam na cenne rady.
akwarysta-1rok:
15.04.2010 19:40Bojowniki to bardzo fajne rybki.Polecam dla początkujących akwarystów.Rybkisą bardzo piękne i mają bardzo małe wymagania lecz(i to chyba jedyna ich wada)są trudne w rozmnażaniu.jeżeli ktoś chce rozmnażać rybki polecam gupiki.
olka:
11.04.2010 17:17Do Martyna025, jeśli nie jesteś pewna co do neonków dokup swojemu bojownikowi 2 albo 3samiczki. tylko uważaj bo może ci się taka trafić że zagryzie samca.
olka:
11.04.2010 08:38Do czarny 501,jeżeli masz akwarium to możesz dokupić do niego dużo innych ryb na przykład:welonki,mieczyki, skalary,molinezje,danio,glonojady, samiczki bojownika i pawie oczka. Tylko uważaj na samiczki bojownika bo czasami taka ci się że i samca ci zagryzie.
olka:
10.04.2010 19:51Jakie roślinki potrzebne są do do rozmnożenia bojowników żywe czy sztuczne
Mateusz:
10.04.2010 17:55od dla CZEKAM NA ODPOWIEDŹ Musisz poczekać aż same zechcą podejść do tarła. A do temperatury to o wiele za duża. JA proponowałbym ci tem.max: 25
Tymon:
10.04.2010 15:54Mam akwarium kilka dni(54L),dziś nabyłem BOJOWNIKA jest bardzo spokojny,2gupiki,2skalary,2 brzanki różowe,2 mieczyki,2 danio pręgowane,6 neonek,2 molinezje czarne,2 molinezje złote.Czy to nie za dużo?
SZARY:
10.04.2010 15:48Do Olka: Twój problem jest banalny w sensie często wystepujący. Może być tak, że samca kupiłaś z kubka w zoologicznym, a takich odradzam kupować. Bojowniki walczą o swoje terytotium. U Ciebie maja tylko 12 litrów. Reguła od lat jest jedna, samiec + minimum 2 samice lub tylko 1 samiec - zapamiętaj! Z Twojej pary raczej nic nie będzie, prawdopodobnie ją wykończy. Spróbuj porobić jakieś kryjówki z roślin i kamieni, chociaż nie wiem jak Ci się to uda mając tak małe pole do popisu jak kula 12 litrów. Reasumując, moja rada, pozbądź się tej samicy, chyba że lubisz patrzeć na agonię rybki. Zapraszam do przeczytania moich wcześniejszych komentarzy.
olka:
10.04.2010 15:36Oczywiście że można je hodować w kuli. Ja trzymam je w 12l kuli.I nic im się nie dzieję.Także jak ktoś chce to może hodować bojowniki w kuli.
olka:
10.04.2010 10:45Dzięki za odpisanie Karolu.Nie długo będę mieć akwarium z innymi rybami z grzałką i z filtrem może wtedy uda mi się je rozmnożyć.
ania3339:
09.04.2010 16:38witam mam bojownika z 1gupikiem (bo drugi umarl)bojownik (zdzich) odczasu kiedy samica gupika (malgoska) umarla zdzichu przestal byc aktywny tak bardzo jak byl. czy to zle? choruje? BARDZO PROSZE O ODPOWIEDZI BARDZO SIE O NIEGO MARTWIE ODPISZCIE PLISS :O
adamon:
09.04.2010 15:37Po pierwsze, wyjmij te ryby z kuli i zafunduj przynajmniej 40l. Po drugie, samica ma krótsze płetwy od samca i dlatego ma krótkie.
olka:
07.04.2010 19:10witam. Mam bojowniki syjamskie w 12l kuli samca i samiczkę. Samiec jest niebiesko czerwony a samiczka jest pomarańczowa.Samiec gania samiczkę gdy tylko ją zobaczy. samiczka ciągle się przed nim chowa.Samiec tak ją gryzie że prawie niema płetw i unosi ją pionowo.samiec ciągle robi gniazdo czasami duże czasami małe.wygląda jag by ciągle je burzył i budował od nowa.Samiec nie może zagonić do gniazda.Chociaż był tuż koło niej i nic jej nie robił.Proszę pomóżcie żeby już jej nie ganiał i jeszcze nie wiem jak je rozmnożyć.
Karolek:
05.04.2010 22:56Kita samca jak nie chcesz mieć agresywnego to nie kupuj takiego co w zoologicznym jest w kubku, ponieważ po wypuszczeniu do większego akwarium bojownik głupieje i podgryza inne ryby. Ja mam bojownik kupionego, który pływał w sklepie z innymi rybami i jest spokojny. Ostatnio wpuściłem małego gupika (5mm) i go nie zjadł. Polecam kupić bojownikowi kobietkę:D