Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
Rossali:
12.03.2010 22:22Bojowniki można hodować w akwarium towarzyskim z innymi ruybami ,ale niestety niektóre obgryzają inm piekne ogonki tj.brzanki,więc z nimi nie polecam hodowli bojownika.W duzym akwa nawet mozna trzymać parkę bojowników i co jakiś czas (co jest szczególnie ważne dla samiczki) wyławiać je do mniejszegozbiornika na tarło.Dlaczego wazne dla samiczki ? ,bo jak ktoś napisał bojowniki stroszą sie i ganiają właśnie po to ,żeby samicy dojrzała ikra. Jeśli jej nie wyruci z siebie może zachorować i umrzeć.Ja mam 240L akwa i moje bojowniki czują sie świetnie pływając z innymi rybami.
Michał 8 lat:
12.03.2010 18:47Mój bojownik lubi przyglądać się w lusterku i lubi pływać w górze.Bojownik to bardzo ładna rybka i lubię w nocy przed snem przyglądać się w akwarium z moim kochanym bojownikiem.
basia:
09.03.2010 16:11Witam! Mam problem mianowicie w moim 120l akwarium oprócz danio neonów i glonojada mam trzy samice bojownika i jednego samca! Tato chciał uszczęśliwić mojego 3 letniego synka i zakupił mu bojownika samca i teraz jestem zrozpaczona bo i jeden i drugi jest piękny, jeden pływa w tym 120l akwarium a drugi jak narazie w słoju a swoje stare 25l akwa wydałam wraz z osprzętem :( jak oba wpuszczę do jednego zbiornika to się pozabijają;/ rozterka na maxa:(
Ania:
07.03.2010 21:30Bojowniki sa świetne. :) Polecam każdemu. Najlepiej żeby były same,są typowymi terenowcami. I proszę nie kupujcie nigdy akwarium-kul. Wywołują efekt pralki w brzuchu rybki,bo fale wywoływane przez płetwy nie mają gdzie się odbić.:/ Pozdrawiam.
romek:
07.03.2010 11:41jakaś moda na te kule i bojki, nie można kupić na allegro akwarium np 25 l z podstawą i przykrywą z żarówką filtrem - ładne i tanie ok 120zł plus 12 zł timer i przy włączonym oświetleniu 8 godz, przykrywa nie pozwala uciec ciepłu cały czas jest 25 - 27C i nawet grzałka nie potrzebna/
Kamil:
07.03.2010 08:56Do Czarny 501: Jeśli twój bojownik nie podgryza, nie gania gupików, to powinien również dać spokój innym rybom ( mieczykom, glonojadowi ). Musisz mieć jednak odpowiedni litraż, gdyż przy zbyt małym akwarium bojownik może przeganiać inne ryby, chcąc zachować więcej miejsca dla siebie :):):)
Jacek:
06.03.2010 21:15Mój bojownik zakupiony wczoraj "z kubeczka" pływa z innymi rybkami. Jestem milo zaskoczony, bojowni jest bardzo grzeczny nie zwraca uwagi na inne rybki. Obsada w moim 120 l akwarium to: gupiki, molinezje , mieczyki, gurami , skalary, kardynalki oraz kiryski
KaRoLkA_NoWa:
06.03.2010 18:07Ile lat żyje bojownik? Bo mam jednego i nie wiem ile go jeszxcze bd miała. Obecnie ma ON 1 rok i miesiac.
Czarny501:
04.03.2010 16:30Witam. Mam pytanie trzymam bojownika, jakie moge do niego jeszcze rybki dopuścić jak narazie mam razem z nim dwa gupiki samca i samiczke i zamierzam do kupic jesze mieczyki tez samca i samiczke oraz glonojada aby mi z grubsza czyscił akwarium?? Co o tym myślicie. Czekam na szybką odpowiedź.
tomix:
03.03.2010 18:45czy mogę trzymać bojownika w akwarium wielogatunkowym?
Swistaq:
01.03.2010 20:21Hej. Mam bojownika już od ponad 9 miesięcy. Ruchliwy,bardzo przyjaźnie odnosił się do innych rybek. Dziś zauważyłam,że strasznie spuchła mu część zaraz za skrzelami. Co to może być ? PILNE!!!
adamon:
01.03.2010 14:35początkujący: tak, można go trzymać w 25l, tak z 10 roślinek powinno wystarczyć, możesz mieć nawet z nim z 5 krewetek red cherry;)
konrad:
01.03.2010 12:01do początkujący : A widziałeś akwarium bez roślin ( chyba basen)rosliny muszą być , tlen , przemiana związków chemicznych , kryjówki itd.
początkujący ;]:
28.02.2010 19:39czy można mieć w akwarium rośliny jeżeli mamy bojownika syjamskiego i czy można go trzymać w akwarium 25 litrów
Rafik12:
25.02.2010 20:28Ja też mam bojowniki ,samiczka objada mi wszystkie bojowniki co są z nią w akwarium