Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
niezadowolony rubin:
28.12.2009 13:04Do izz lepiej kup sobue z 15 litrowe akwarjum ja mam 25 litrowe i trzyma mi już pół roku z innymi rybkami ale może weś sobie jedną samiczke bo mogą walczyć o samca.
monia123:
27.12.2009 17:42mam 5 pytań: 1.czy można trzymać je w kuli 2.czy w akwa muszą być filtry i grzałki 3.co bojusie najchętniej jedzą 4.czy można m dawać mrożony pokarm
milosz:
26.12.2009 19:29można je karmić tabletkami?
ciekawy:
25.12.2009 13:28a po co mamy obnizac poziom wody przy rozmnozeniu ?
galxy maxy:
25.12.2009 10:41mam w 54l akwa 1 bojownika samca oraz samice i ciernika. Podnioslem wode do 30 stopni i samczyk niby gania samice ale nie widze ikry. jest tez gniazdo nawt kilka ale kazde jest male (ok. 5cm). czy bedzie ikra?
Matisek:
21.12.2009 18:01Zapomniałem dopisać bo mam sklerozę jeśli uda mi się załatwić to chciałbym dodać jakąś fototapetę za akwarium. A taki zestawik jak podałem dla mojego boja na ile można wycenić (tak na oko)?
Matisek:
21.12.2009 17:59A i jeszcze coś czy suszone dafnie i Tropical Ichtio-vit nadają się dla boja?
Matisek:
21.12.2009 17:57Planuję zakupić 1 lub 2 bojowniki do akwarium o wymiarach mniej więcej 35cm(długość) x 15/20cm(wysokość) x 22cm(szerokość) (w przybliżeniu bo idealnie takich raczej w sklepie nie będzie). Do tego byłaby grzałka i jakiś niedrogi filtr. Akwarium wyglądałoby mniej więcej tak: jedna roślinka po jednej stronie zbiornika przy przedniej szybie, druga z drugiej i nieco z tyłu. W okolicach środka zbiornika "dla uroku" chciałbym zrobić niedużą wysepkę. Może jakiś nieduży "głazik" oprócz tego. A teraz pytania: jakie mogłoby być podłoże? I czy taka konfiguracja byłaby w miarę dobra? Czy ewentualnie coś zmienić? Proszę o pilną odpowiedź. PS. W innym, dużym akwarium hoduję 10 neonków Innesa, 3 neonki czarne, 4kiryski spiżowe i glonojada - bardzo fajnie wygląda i przemiło się na nie patrzy. :)
aniloraK:
12.12.2009 14:20Mam pytanie. Czy w akwarium z bojownikiem szklana pokrywa ma zasłaniać całe akwa, czy zrobić małą szparkę, żeby powietrze dochodziło?
Aoi:
12.12.2009 11:31Ja też mam Bojownika. Są piękne, ale dość agresywne. Uwielbiam je za ten temperament. Teraz myślę nad tym by je rozmnożyć, tylko muszę kupić samice ;)
Dawid:
12.12.2009 11:26Ostatnio dokupiłem mojemu bojownikowi samice ... gania je po całym akwa xd ale samice przed nim uciekają i mają poziome paski a podobno to oznaka że nie są gotowe do tarła co zrobić aby się rozmnożyły??
izz:
10.12.2009 01:42Witam, dzisiaj pierwszy raz miałam okazję (wspaniały widok :) obserwować tarło moich bojowników. Niestety, samiec nie zrobił gniazda a spadającą ikrę zjadał na bieżąco razem z samicą. Czy ktoś mi powie, dlaczego?
Rybka:
09.12.2009 09:00Do izz]Nie to za mało litrów,możesz 1 sobie kupić
Artaś:
08.12.2009 13:03do rox: Bojowniki to rybki z rodziny labiryntowatych, wiec nie potrzebuja zadnego filtra. Akwarium odpowiednie dla naszego bojka najlepiej niech bedzie nie mniejsze jak 30 l. Bojownik moze powadzic samotny tryb zycia.. lub zyc w tzw. hermach.. tzn, 1 samiec+ 3 samice. Sprzet jaki potrzebujesz do zapewnieniu mu idealnych warunkow to: jak juz wspomnialem.. akwa 30+, filtr nie jest obowiazkowy, ale ja polecam kupic jakis maly filterek kory zapewni nam krystalicznie czysta wode. No i obowiazkowo dobra grzalka! Gdyz bojowniki lubia dobrze nagrzana wode.. tj. 26+. I termometr. Taki zestawik, pi razy drzwi, kosztuje ok 150 zl z pokrywa. Karm go czym popadnie, gdyz jest wszystkozerny. Moze to byc np. ochotka, wodzien, platki dawaj wybarwiajace ( najlepiej tetra rubin) no i male rybki jak masz dostep. Jbc to pytaj.. chetnie pomoge.
roX:
07.12.2009 01:16Dostałam w prezencie bojownika, samca, w maleńkiej kuleczce.. już wiem że kule są złe. Proszę poradźcie mi jaki mam kupić "sprzęt", ile litrów ma mieć akwarium? jaką grzałkę? jaki termometr? ile to może mnie kosztować? Poza tym nie wiem czym go karmić, w lodówce trzymam jakiś żywy pokarm dla zwierząt akwarystycznych, a suchy dokupiłam, to co mi poradzono w zologiku chironomus (aqua life). Czy to dobre jedzenie? Nie wiem w jakim wieku jest moja rybka.. grzeje ją pod lampka póki co, ale długo tak nie pociągnie, proszę więc pomóżcie!!