Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. Łukasz:

    jak poznac ze samica jest w ciąży??? i kiedy można już dać parke do zbiornika mniejszego i bez filtra??

  2. LOL97:

    Agatka uwielbiam bojowniki; dziwisz się ? Trzymasz rybkę w słoju i jeszcze pytasz czemu staje się agresywna. Poszukaj w poradnikach akwarystycznych na tej stronie, a znajdziesz odpowiedź czemu kule są złe.

  3. Agatka uwielbiam bojowniki:

    Mam jednego bojownika mieszka on w kuli 12litrowej kiedyś miałam jedną samicę którą wsadziłam do samca a samiec tak jo bił czemu przecież to samiec i samica powinni się lubić ?proszę pomóżcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Splowa:

    pytanie natury technicznej... mam rozne rybki najmniejsze to danio... mogę mieć bojowniki do tego?? i czy mam szanse na rozmnożenie jej z gurami i bojca (skalary nie upilnowały ikry przy nich)

  5. LOL97:

    Doominika; A ile litrów ma to duże akwarium ? Ale na wstęp ci mówię: bojownik + welon to chyba najgorsze z możliwych połączeń.

  6. saurus:

    Co zrobić żeby bojownik złagodniał??

  7. Doominika:

    Mam 4 bojowniki: 1 samca i 3 samice. Trzymam je w kuli 13,5l i mam zamiar kupic duze akwarium od kolezanki, ktora chce je sprzedac z rybkami ktore w nim trzymala(np. glonojady, welonki). Nie wiem czy moge je razem trzymac i z jakimi rybkami wogole można trzymac bojowniki. Prosze o szybka odpowiedz.

  8. Claudia:

    Kupiłam dzisiaj bojownika za 7zł naprawde jest piękny jutro czyszczę akwarium z tatą.

  9. Mikapa:

    Bojowniki mogą być z trzema samiczkami przymadć je w temperatuże 20ºC rosną do 15 cm on 10 cm on....

  10. roksa:

    bojowniki mogą zyć z innymi rybami, ale większym akwarium min 10l, nie moga życ z bojownik żyć z bojownikiem z samiczką mogą:)

  11. przemo:

    witam.od dawien dawna posiadam w swym akwarium bojowniki w składzie 1 samiec i 3 samice. ogółem są to spokojne i towarzyskie ryby, aczkolwiek tak naprawdę każda posiada swój własny charakter. nie od dziś wiadomo, iż w zbiorniku należy trzymać tylko jednego samca, polecam także większą ilość samic gdyż trzymanie parki grozi zagonieniem ze strony samca. pamiętam także przypadek,jak silniejsza samica zamęczała słabszą (stąd w chwili obecnej optymalna jak dla mnie ich ilość to właśnie 3). w akwarium posiadam oprócz nich parke prętników, parke pielęgniczek ramireza, neonki oraz kiryski i wszystko dogaduje się oraz prezentuje wręcz rewelacyjnie...u brata zaś w akwarium o podobnym składzie zdarzały się natomiast ataki bojownika na prętniki:/...tak więc jak się okazuje nie ma jasno określonej teorii dotyczącej tego gatunku (co też można zauważyć po rozbieżności wypowiedzi)...jednakże niewątpliwym jest, iż jest to przepiękna i jedyna w swoim rodzaju ryba, która na pewno stanie się ogromną ozdobą każdego zbiornika!!!

  12. Rafał-rds:

    witam wszystkich przeczytałem co nieco komentów i jeśli chodzi o o rybki to każda ma charakter moja przygoda z rybkami zaczęła się właśnie od bojownika, w małym 7L aqua dokupiłem 3 samiczki a później wymiana 50L i inne rybki jako ze bylem początkujący nie wiedziałem co się dzieje rybki zaczęły padać przyplątała się jeszcze ospa myślałem ze to od tego okazało się ze jedna samiczka z samcem do "spółki" wytłukła mi cale aqua 17 rybek dokładniej: 5- samic bojownika 5- bocji 3- mieczyki weloniaste 3- molinezje a na koniec zabiła urodzinowy prezencik 1 bojownika wspaniałego oczywiście nie trzymałem wszystkich na raz w tym aqua żeby nie było dokopywałem rybki teraz śnieżynka obecnie ki-lerka (samica bojownika) pływa sobie w izolatce 5L a ja się ciesze nowo założonym aqua podsumowując można trzymać bojowniki w ogólnym akwarium jeżeli charakter naszego bojownika nie jest zbyt wojowniczy jest to ryzyko utraty całego aqua można sprawdzić czy nasz bojownik nadaje się do obsady jedynie przez obserwacje, wpuszcza się do aqua i obserwuje czy są ataki, jak są to proponuje od razu proponuje odłowić żeby nie było tak jak u mnie ;)

  13. Patryk:

    mam 2 mieczyki 2 neonki 4 kiriski 4 zwinniki czerwonoustne 2 kardynałki czy mogę mnieć jeszcze wojownika

  14. jula.s:

    Czy bojownik może przebywać z mieczykiem i żałobniczkami? Czy te ryby nie będą podgryzać mu welonu?

  15. Ala:

    Mam bojownika niebieskiego,trzymam go z żabami. Oni sobie nie przeszkadzają żyją dobrze bez kłótni.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter