Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
marta:
29.04.2009 13:47witam, mam pytanie, czy bojownik i beloncja cejlońska dogadają się w jednym akwarium?
Rybaa ; **:
27.04.2009 15:37Heej .!! Mam bojownika i bojowniczke . Gdy samica złozyła ikrę dowiedziałam sie że trzeba ją wyjąć wyjełam , nastepnie przeczytałam że sammiec sie opiekuje ikrą i buduje takie jakby gniazdo z bąbelków , samiec nie robi żadnego gniazda . Mam kamyki w akwarium i te jaja lezały pod tymi kamieniami musiałam przesitkować kamienie że by zostawić same jaja , Wieć bojownik siedzi w kuli z jajami i ma je gdzieś nic z nimi nie robi i niewiem czy moge zmieniać im wodę boję sie troche o nie a bardzo chciałabym miec male bojowniki i niewiem czy dobrze robie Ps. mam zamiar kupiś im nowe akwarium bo kule psuja u ryb wzrok i staja sie ardziej agresywne ;)). proszę pomuzcie mii ;) . to już 1-den dzien od złożenia ikry POMOCY !!!!
anka,,,mini malawi:
26.04.2009 18:39bojownik to super rybka:) ale trzeba pamiętać o pokrywie w akwa bo mojej koleżance wyskoczył
Kamil:
25.04.2009 15:33Prawda, ale nie zdycha od lusterka tylko mysli ze to inny bojownik i uderza w szybe
Iwcia:
23.04.2009 18:22tak,tak są bardzo piękne . Niewiem jednak tylko czy to praw da że jak postawi się lusterko koło bojownika to czy zdycha?????.
OLASis:
21.04.2009 16:59Cześć!!!Hoduję Bojownika Którego nazwałam Hector. Jest on narazie spokojny ale czasem wali w szybki Kwadratowego akwarium.Nie za bardzo lubi jeść ten zooologiczny plankton w płatkach więc wypróbuję coś innego!!!My z koleżanką prowadzimy obserwacje bo ona ma takiego samego jak ja bojownika!Mam zamiar kupić samice aby się rozmnożły a potem sprzedam je do naszego najlkeprzego sklepu akwarystycznego w kturym jest wszystko!!!!!!!!!:D
OLASis:
20.04.2009 20:10Można je hodować w kuli ja mam specjalne kwadratowe ale kula sie nie opłaca ponieważ ma strasznie cienkie szkło i może sie pobic!A ja zaopatrzyłam się w kwadratowe z grubym szklem!!Ono nie jest drogie tylko 15 zł!!!!
albert:
18.04.2009 19:13bojowniki to najpiękniejsze ryby, i mitem jest że sa bezwyjątku agresywne, mam akwarium 62 l,a w nim 4 samce i 10 samic, 7 neonów, 3 mieczyki, 2 kiryski i 2 "glonojady" i trochę ślimaków, oczywiście akwarium jest obsadzone rożlina, przedziwlone korzeniami i skałami...jest sie gdzie chować...a walka samców? pierwsze i jedyne starcia zaraz po wpuszczeniu nowych samców do starego, troche potarganych płetw i koniec...teraz się straszą i pilnują swojego kąta w akwarium, żerują wspólnie, poprostu akwarium towarzyskie:) a nie plac boju:)
AD:
18.04.2009 12:48Mam 60litrow i pare Bojowników, bo wiecej niz jdna samica nie przeżyje, umnie to sie poprostu wyniszczają gdy chce miec wiecej niz 1 samice;samiec to wiadomo musi byc jeden.Kula to pomyłka kto sądzi inaczej poprostu sie nie zna, musi byc filtr i to dobry, nie wspomne o parametrach wody, dbaniu o czystosc zbiornika, tech CO, napowietrzaniu,podmianach wody itd itp. Jeśli chcesz miec akwarium musisz mu poświecić troche czasu jesli go nie masz to daj sobie spokój.Pozdro PS. Co do lusterka to ja tez stosuje ale nie dłuzej niz minute nawet do pare razy dziennie, nie wolno przeginac bo bojownik ma słabe nerwy :).
Grom:
16.04.2009 20:16Co do temperatury. Trzymam bojownika w 54l Ale mam z nimi inne gatunki ryb, (neonki, gupiki) one nie powinny być w wyższych temperaturach niż jest tu napisane. Czy jeżeli będę trzymać bojownika w temperaturze 23 stopnie to zachoruje?
Bart:
16.04.2009 14:27mam znajomą która trzyma bojownika syjamskiego w kuli , a drugiego w małym pudełeczku chyba 250ml chciałem przemówić jej do rozumu ale mnie nie lubi
Bojownick:
15.04.2009 14:04KRYSIU-23, tak, oczywiście. Ale tych krewetek musi być trochę więcej, no i muszą mieć conajmniej 25l akwarium. ;)
anusiak:
14.04.2009 23:16mam jedngo bojownika i on ciągle gania samice mieczyka, boje sie ze ją zamęczy...;/
krysiu-23:
14.04.2009 19:36czy bojownik moze byc z krewetka
BENEK:
12.04.2009 19:13mam pytanko po złożeniu ikry odłowiłem samiczkę a po jednej dobie samca zauważyłem że jajeczka posiadają ogonki i opadają na dno czy to jest normalne u bojowników pozdrawiam