Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
Joaśka:
27.06.2009 07:48Wczoraj kupilam bojownika.Jest wszystko ok,to w sumie po dlugieeeej przerwie moja nowa przygoda z rybkami.Wiecie co,teraz dopiero zrozumialam swoj blad!Pani w sklepie akwarystycznym polecila mi kule "bo to absolutnie najlepsze lokum dla bojownika".Kupilam kule ,ryba pewnie jest nieszczesliwa ,a mnie szlak trafia . P.S. W poniedzialek skocze do sklepu po akwarium,kuli pewnie mi nie przyjmie kasa poszla w cholere.To tak ku przestrodze przed usluznymi sprzedawcami.
KochajmyBojowniki:
23.06.2009 21:03do niutka Wszystkie ryby które wymieniłaś są niedobrym towarzystwem dla bojownika. Samcowi powinnaś dokupić jeszcze jedną samiczkę, wtedy jego agresja rozłoży się na dwie "panienki". Jeżeli chcesz dochować się młodych to albo kup nowe akwarium albo oddaj wszystkie pozostałe ryby, ponieważ po pierwsze będziesz miała ogromne przerybienie, a po drugie prawie na pewno ikra zostanie pożarta. Dobrze by było wyposażyć akwarium w dużą ilość kryjówek, aby zmęczone "zalotami" samiczki mogły chować się przed samcem.
niutka:
22.06.2009 18:19Witam serdecznie!!! Mam pytanie, mam akwarium 50l są tam gupiki, mieczyk, molinezja, danio itd. i oczywiście BOJOWNIK. Dokupiłam mu trzy dni temu samiczkę, i nie widzę żadnego zainteresowania z jego strony w wobec niej, jedyne, co zaobserwowałam to to, że się stroszy jak by chciał atakować. Jest to mój pierwszy w hodowli bojownik. Czy on ją zaakceptuje, czy musze stworzyć jakieś specjalne warunki??? Bardzo proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich!
KochajmyBojowniki:
19.06.2009 22:33do Kasia Bojowników nie trzyma się w kuli! A samiec od samiczki różni się tym, że samiczka ma w okolicy płetwy brzusznej białą kropkę - pokładełko. Samiec ma dłuższe płetwy. Mam nadzieję, że nie chcesz trzymać więcej bojowników w kuli?
Kasia:
19.06.2009 09:27Jak rozrużnic samca od samiczki??mam jednego bojownika w kuli ale córa chce mieć więcej takich rybek...
KochajmyBojowniki:
17.06.2009 09:34do krysti:) Bojownik NIE DAŁ BY RADY zjeść neona w całości - bojownik ma 5-6cm a neon 3-4cm, zresztą bojownik ma za mały pysk. Wy coś sobie wymyśliliście. Ale PO CO??? Co wam tak te bojowniki przeszkadzają, że piszecie o nich takie bzdury???
krysti:):
16.06.2009 09:41ja miałem jednego samca to jak ledwie neon podpłyną to zjadał go w całości nie zgadzam się bojownik to wstrętna ryba:(
MeRcIa:
15.06.2009 20:54Prez okno (zabujca ryb) mój to mi zabił kilka danio ale wyrzucić (mojego Arnolda) NIGDY!!! Gdyby moja ryba urosła nawet do 50cm to bym go zostawiła, ale najgorzej co sobie pomyślał człowiek, który przechodził koło twojego balkonu, to musiał się zdziwić- burza ryb czy co??!! ;D
corba:
14.06.2009 09:13ja zawsze miałem jednego samca w wielo gatunkowym akwarium ale rok temu zakładałem na nowo akwa po przeprowadce bo stare zostawiłem ojcu i urusł mi wielki ponad 10 cm i nie dawał żyć innym rybą więc musialem go wyrzucić :( (przez okno)
MeRcIa:
13.06.2009 21:15Dwa samce w jednym akwa, i na pewno to jest bojownik wspaniały- mój to nawet danio nie tolerował ;) Mój bojownik ma malutkie akwa a danio razem z pielęgniczkami mają około 120l.
fauera:
13.06.2009 14:25czy można mieć samca bojownika z gupikami, jakie rybki najlepiej dokupić. Mam tetre i bojownika i dokupiłam skalara, no cóż cena nie wiedzy teraz chce się pozbyć skalara, ale to będzie trudne, bo ma pogryziony ogon strasznie. Jakie rybki wpuścić do akwarium, żeby nie było kolejnej porażki... Mój mail to fauera666@vp.pl
KochajmyBojowniki:
13.06.2009 11:02do damianlp To zależy od charakteru bojownika. Znam kilka osób, które trzymają je z gupikami i nic się nie dzieje. Jaką pojemność ma Twoje akwarium? Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy agresji wobec gupików natychmiast odseparuj bojownika.
damianlp :
11.06.2009 09:41mam bojownika i 2 samice choć narazie każda z nich pływa swoimi drogami , są też gupiki samiec bojownika nic im nierobi, pływa leniwie osobno , miejmy nadzieje że nic im nie zrobi, niewiem czy go odseparować czy nie
bojka:
09.06.2009 19:21Moim zdaniem bojowniki to rybki z charakterem, muszą się dopasować.Mój znajomy ma samca, który obgryzał jedną z samic, z kolei moja samica obgryzała samca, więc się zamieniliśmy samicami. Teraz jest spokój i u niego i u mnie
KochajmyBojowniki:
08.06.2009 23:04do Marcel. Z bojownikiem powinny być przynajmniej 2-3 samiczki. Kiedy są jeden na jednego często dochodzi miedzy nimi do bójek, a czasem nawet do tragedii. Koniecznie rozdziel samca i samicę, oraz dokup drugą.