Danio pręgowany

Opis

Danio pręgowany - Brachydanio rerio. Jest rybą od dawna znaną akwarystom, została sprowadzona ze wschodnich Indii w 1905 roku prawdopodobnie do Niemiec. Każdy kto po raz pierwszy zobaczy ten gatunek zauważy niezwykłą ruchliwość, a także intensywne niebieskie i złote pasy. Samce są smukłe, ze złotym odcieniem, natomiast srebrzyste samice mają pełniejszy brzuch. Płetwy bezbarwne; ogonowa i odbytowa z błękitnymi podłużnymi pasami. W sprzedaży są odmiany komercyjnie wyhodowane, na przykład weloniastą o barwach formy dzikiej, złotą i weloniastą złotą. Zamieszkuje głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Gatunek raczej odpowiedni dla początkujących akwarystów. Jest to piękna, krępa, pełna temperamentu, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Uważany jeszcze niedawno danio lamparci za odrębną odmianę, obecnie okazał się modyfikacją genetyczną Danio pręgowanego.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Wschodnie Indie.

Długość

ok. 5-6 centymetrów.

Odżywianie

Jada większość pokarmów. Szczególnie chętnie zjada rozwielitki, wazonkowce, oczliki larwy komarów. Zjada również pokarmy zielone i glony.

Temperatura

18-25°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem ławicowym o aktywnym trybie życia, który wymaga wolnej przestrzeni oraz gęstej roślinności. Musi mieć świeżą wodę, lekko kwaśną do obojętnej oraz bardzo miękką do średnio twardej. Dobrze ,,dogaduje się” z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Lepiej przygotowują się do tarła w parach niż w większej grupie. Akwarium tarłowe powinno mieć pojemność 10-50 litrów. Na jego dnie powinna się znaleźć siatka ochronna oraz kłębek mchu jawajskiego. Można je wypełnić przegotowaną wodą o temperaturze ok. 24 C, pH 7,0, twardości do 10 dGH . Przed tarłem samice oddziela się od samców na 7-14 dni. Ryby umieszcza się w akwarium tak, aby na jedną samice przypadały dwa samce. Ryby umieszcza się w akwarium tarłowym wieczorem, przed zgaszeniem światła. Tarło odbywa się w godzinach rannych następnego dnia i zwykle jest burzliwe. Ryby gonią się i wirują parami, dzięki czemu ikra jest rozrzucana. W trakcie jednej gonitwy samica wyrzuca tylko kilka jaj ikry. Z tego powodu jest ona powtarzana co minutę lub kilka. Odwrócić uwagę dorosłych od ikry możemy poprzez dokarmianie. W jednym tarle samica może złożyć ponad 400 jajeczek. Po rozrzuceniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki, wyjąć siatkę ochronną i wymienia 50% wody na świeżą o tym samym składzie chemicznym i tej samej temperaturze. Młode wykluwają się po około dwóch dniach i są zdolne do samodzielnego pływania po upływie siedmiu dni. Należy zapewnić im jak najdrobniejszy pokarm. Po tygodniu można młodym już podawać larwy solowca. Wychów nie stwarza większych problemów.

292 komentarzy

 1. Superakwarysta:

  Samiec ma dłuższe płetwy

 2. Superakwarysta:

  Ja też mam danio czerwone i kilka krewetek.Te ryby są cudne!

 3. AND:

  Czy ta ryba zamiast prążków może posiadać kropki? Bo mam w swoim akwa takie danio ale jedno wyróżnia się że zamiast prążków ma kropki- czy to jest inny gatunek ryby?

 4. Iza:

  Moje danio najpierw zamęczyło inne danio, które niestety zdechło.Teraz wzięło sobie za cel gupika- obgryzło płetwę tak że gupik nie mógł pływać i tez zdechł.Musieliśmy złoczyńcę odłowić.

 5. lmfao:

  jak wygląda samiec i samica ??

 6. akwarysta ch:

  mam problem z moim danio wygląda jakby atakował samiczkę i po dłuższej obserwacji dostrzegłem że samiczka ma po obgryzane płetwy ogonowe ps : akwa 72 l

 7. malina:

  Mam 2 danio od miesiaca i od 2 dni zauwazył ze jeden meczy tego drugiego juz ledwo pływa a wczesniej było wszystko ok prosze o pomoc dzieki

 8. erysek3:

  miałem kiedyś danio pręgowanego ale został zjedzony przez gupika teraz mam dwa danio lamparcie

 9. pozdrowienia :

  Danio to takie wesołe rybki, po prostu same zalety wiem z doświadczeni, mam ich kilka i nie wiem jakby bez nich wyglądało moje akwarium

 10. MsZapominajka:

  Ja od razu zauważyłam różnicę między samicą a samcem.Mam danio już w domu od 2 miesięcy.Samica jest grubsza i ma dużo mniejsze płetwy.Samiec jest szczupły i ma bardzo długie płetwy.

 11. Merkucjo Papaja:

  Mam pytanie. Czy daniopręgowany może być z razborą galaxy, z glofish (sztuczna odmiana bzrwna danio) i neonem czerwonym??? Z góry dziękuję za pomoc.

 12. Aśka:

  Danio to super rybki!!!! Sama je hoduje. Pięknie się prezentują i są odporne na niektóre choroby. Jak je kupiłam to miały małe ogony a teraz prawie jak u welonów =.^.^= Pozdrawiam wszystkich 3majcie się cieplutko!!!!!!!!!!!

 13. tttttomek:

  Czytam te wasze pytnia i często pojawia się jak odróżnic samca od samicy, to proste. Samiec jest smukły, i tak jakby chudzitki,samica ma duży brzuch, troche jakby cały czas była najedzona.

 14. expert:

  Do Leon: posyp im pokarm jak zjadł to samiec jak zjadła to samica

 15. Krzyś:

  Danio to naprawdę wesołe i bezproblemowe rybki. Jedzą większość pokarmów i mają bardzo dobrą odporność. Super "dogadują" się z innymi rybami. Polecam je wszystkim akwarystom.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter