Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. kuba:

    Spotkałem się z tym ze zbrojniki mają ikrę koloru żółtego. Czy może się jednak zdażyć że ta ikra będzie biała?

  2. Arczi:

    mam pytanie bo ja mam 2 samce i 4 samice czy moga one zlozyc ikre jak sa 2 samce zbrojniki

  3. ziom:

    ptoku ja karmie tabletkami i granulkami i wszystko jedzą :) ja rozmnożyłem glonojada zbrojnika niebieskiego (samiec) i weloniastego (samica)

  4. lozak:

    Czy moge rozmnożyć glonojady mając niebieskiego zbrojnika (samiec) i golden albinos (samica) ?

  5. Tyka:

    Witam wszystkich szukam zbrojnika samca dorosłego a nawet dwóch jeśli ktoś ma i chciałby odsprzedać chentnie odkupie szukam mniej więcej w rejonach chodzież.piła i te pobliskie eki pozdrawiam wszystkich;)

  6. basia:

    Nie wiem jak przyspieszyc tarło glonojadów samica od 3 dni jest bardzo gruba, przy samym odbycie ma taką kuleczke nie wiem czy to ikra czy choroba. PROSZĘ O POMOC!!!!!!!!!

  7. PtOkU:

    A czym najlepiej karmić młode glonojady? Słyszałem, że gdy karmi się glonojady tabletkami, to później nie chcą jeść nic innego... Czy to prawda?

  8. PtOkU:

    A czym najlepiej karmić młode glonojady? Słyszałem, że gdy karmi się glonojady tabletkami, to później nie chcą jeść nic innego... Czy to prawda?

  9. krysti:):

    Do ania3339: jak średni się boi to po co podnosisz klapkę? tylko te ryby stresujesz. A i to wiadomość do wszystkich akwarytów!!! ja miałem kiedyś 2 brzanki rekinie i inne rybki jak podnosiłem klapkę do mniejsza brzanka uciekała a jak pewnego dnia znowu podniosłem to było spox ale na wieczór potem brzanka chwiejącym ruchem pływała i na drugi dzień zdechła odradzam otwierania pokrywy!!!

  10. Jusi:

    Moje dorosłe glonojady juz 6 razy mialy małe. Niestety tylko 4 razy udalo mi sie uchowac młode. Zastanawiam sie tylko, dlaczego pierwszy miot mial najwiecej glonkow, a pozniej kolejne mioty stopniowo maleja? Dzisiaj sprzedalam do sklepu zoologicznego 75 małych 3 - 3,5 cm glonojadów! I zauwazyłam,ze samica znow ciezarna heh. Ale mi sie powodzi...

  11. jula:

    Czy w akwarium 25l można trzymać dwa glonojady? Jednego mam już rok lub więcej, ma ok. 7 cm.

  12. Chłopczyca ;):

    Mam akva 60l ,a w nim: 3x kirys,2x glonojad (samice),2x glonojad (samiec) 2x ramireza,6x brzanka cejlońska,8x brzanka sumatrzańska, 8x rasbora klinowa(2 w ciąży). Niestety samice glonojadów mają około 20 cm.,a samce około 7 cm. Czy jest szansa na rozmnorzenie ??????

  13. ania3339:

    mam dwa glonojady samca i samice w 60l i bardzo sie gonia szczegulnie samica samca ktory jest bardzo plochliwy i calymi dniami przesiaduje w rurze dogury nogami czy to mu nie zaszkodzi?

  14. arli:

    chciałam dokupić do moich welonów glonojada, skutecznego w walce z glonami czy możecie mi doradzić jaki glonek nie uszkodzi mi welonów?(dodam akwa 112l)

  15. Łukasz???:

    mam 2 glonojady jeden średni 1 mały mały się nie boi a średni strasznie ucieka jak podniose klapke to ucieka w kryjówkę

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter