Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Slawek :):

    no ja miałem podobną sytuacje do waszej na początku miałem 10 maluszków potem 20 a teraz nie mogę ich zliczyć wszędzie są :):)

  2. Slawek:

    możecie kupić krewetki rybki na ogół olewają krewetki i odwrotnie no chyba że je głodzisz to mogą być lekko agresywne i rybki mogą podgryzać krewetki a małe nawet zjeść. Ja mam w akwarium krewetki RED CHERRY glonojady zbrojniki weloniaste i zwykłe oraz bojownika i molinezje utrzymuje stałą temp. około 30 stopni i dobrze karmie. Dlatego wszystko mi się rozmnaża i jest oki. niedługo będę musiał się części pozbyć bo mam za dużo tego (parę setek) :) więdz za parę miesięcy będę miał wam coś do zaoferowania jeśli będziecie chcieli :) ja chętnie bym od kogoś kupił większe krewetki np 10 cm i nie wiele mniejsze :)

  3. Slawek:

    ja miałem taką sytuacje jak wy że pływał sobie jeden maluszek potem 10 a teraz rusza mi się całe dno (glonojady i krewetki) jak podrosną będę musiał niestety większości się pozbyć bo będą rywalizować o miejsce w akwarium

  4. artur:

    reszta moze byc w zamku ja tez myslalem ze mam 5 podnioslem kamien a tam bylo ponad 50

  5. Alex Akwarystka:

    mi się nie dawno urodził mały glonojad ale tylko jeden ma ok. 1,5-2cm.Może reszta jest w zamku z porcelany.Samiec koło niego pływa i odgania samicę.PROSZĘ POMOCY NIE PRZECZYTAJCIE TEGO OBOJĘTNIE TYLKO ODPISZCIE JUTRO ZAJŻĘ

  6. Slawek:

    mi właśnie 2 dni temu wykluły się maluszki naliczyłem ich ponad 10 w akwarium mam stałą temperaturę ok 30 stopni mam tylko roślinki krewetki oraz glonojady i nie mam żadnych kryjówek dla glonojadów dlatego ikra musiała leżeć gdzieś pod roślinkami mam w końcu potomstwo moich zbrojników weloniastych ale niestety jak podrosną będę je musiał sprzedać bo będą walczyć o terytorium :(

  7. MACIEK:

    WITAM PROSZE O POMOC MAM OKOŁO 30 GLONOJADÓW W 100 L AKWARIUM I JEDEN SAMIEC JEST JAKIS DZIWNY SAMIEC ZROBIŁ SIE GRUBY JAK BALON I POD SPODEM MA TAKA DZIWNA CZERWONA KULKE CZY TO JEST JAKAŚ CHOROBA PROSZE O SZYBKĄ ODPOWIEDZ NAJLEPIEJ NA GG 4966656

  8. Agusiia02:

    Mój glonojad(samica) gdy daję pokarm lub patrze na ryby kładzie sie na tafli wody. Co to znaczy??

  9. Saravoke:

    Gdzie można kupić glonojada weloniastego lub złotego.

  10. Dorota:

    Siemka posiadam glonojadka(gibona)45cm.37cm i 30cm kazdy ma inne umaszczenie sa to samice uwielbiam je obserwowac.IIIIIIIIIIIII udalo mi znalesc 20cm albinosa niebedzie im za ciasno w 300 litrach?

  11. artur:

    i już mlode glonki pływają a starego włożyłem do ogólnego mam podan 100 małych glonojadków tylko problem niechą jesć pokarmu przeznaczonego dla nich fajnie to wygląda jak 100 glonojadów wisi na ściance akwarium może jedzą glony .

  12. luka:

    Co oznacza pomarańczowa plamka przy odbycie u samicy zbrojnika?????

  13. Wiktoria:

    Posłuchajcie nie wiem czy mogę już rozmnożyć moje glonojady mają po 5cm.Są u mnie rok.Czy mogą mieć niedługo tarło?Jak tak to kiedy?Czy są jakieś wymagania do rozmnożenia ich?Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  14. Damian:

    moj glonojad przestal czyscic akwarium i praktycznie siedzi w jednym miejscu co z tym zrobic?

  15. artur:

    mi glonojad złożył 3 dni temu ikre ciekawe czy cos z tego bedzie włożyłm do akwarium wąski słoik i po 2 tyg złożyły jajka za 2 dni wyjme pojemnik z ikra i samcem zeby mi młodych glonków skalary nie zjadły

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter