Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. przemo_1233:

    mam 2 pytania 1 jak długo od zapłodnienia glonojad składa ikrę ? 2 czy 2 samice glonojada złożą ikrę w jednym miejscu ?

  2. Pawełek:

    Glonojady zdychają dlatego bo gdy wpuszczamy je do zbiornika nieczystego lub nienatlenionego. Mojego gloncia wpuściłem do zbiorcika nienatlenionego i cudem go uratowałem. Pozdro Paweł.

  3. czarny:

    a jakie warzywa trzeba podawać glonojadom i jak je podać?

  4. alien15:

    Czy moge trzymać glonojada w 60l aqwa ??

  5. marta:

    zgadzam sie

  6. grażyna:

    pilnie sprzedam glonojada tygrysiego dł 20cm kontakt 500720951 okolice rybnika

  7. Maksi:

    Właśnie wczoraj wypłynęło około trzydziestu małych glonojadków,mają około 1.5 cm.Fajnie wyglądają zbite w wielkim stadzie :)

  8. czarek16:

    do Daniela, glonojady lubią pływać nocą, wtedy dobrze się czują

  9. vu:

    moim zdaniem bez wątpienia najciekawsza ryba w akwarium. wygląda niezwykle egzotycznie interesujaco.. i mistycznie ;) 'glonojad' w kazdym akwarium musi byc! pozdrowienia :)

  10. damian:

    o to moje gg 316145 kto mi coś powie o glonojadach jak je hodować i gdzie moge kupic samice bo ciągle co kupie to z malego wyrasta samiec

  11. Damian:

    mam pytanie kto może mi sprzedać samice glonojada bo u mnie w sklepie zoologicznym nie ma. chętnych proszę o pisanie na mój numer gadu 316145

  12. Michal:

    Ile on czasu rosnie do swej odpowiedniej dlugosci

  13. d:

    Ja dzisiaj kupilem glonojada niby baba mówiła ze to syjamski ale raczej nie. to mój ziom nazywa sie Trombak Zasysacz i siedzi w 76 l baniaku

  14. Grazka.:

    Czy Wy w ogóle czytacie co piszecie? Odpowiedzi na Wasze pytania są w opisie. Opamiętajcie się.

  15. Daniel:

    Mam ich aż 11 sztuk ,wszystkie 10 mają od 5-6cm a jedenasty ok 17cm.Bardzo ciekawe i piękne ryby niestety przez cały dzień gdzieś są schowane a kiedy je karmie wypływają ze swych kryjówek po zgaszeniu światla pływają pocałym akwarium .--polecam--!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter