Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Kaśka:

    Hej:) Mam młodziutkie zbrojniki niebieskie na sprzedaż;) Mają troszkę ponad centymetr. Na razie sprzedaję po 1,70-sztuka, a jak urosną, to drożej;) Zapraszam- gg:6310430, tel. 661288179. Jestem z Bulowic (okolice Kęt, Andrychowa, kawałek od Bielska-Białej). Można kupić na raz więcej sztuk.

  2. Michal:

    U mnei tak samo sie dzieje pare razy w ciagu dnia ale glonojad dobrze sobie radzi i zyje .Puszcza takie bombelki i odrazu do gory?

  3. luka:

    czy 7cm samica może już znosić ikrę??

  4. basia:

    na początku stycznia kupiłam 2 dorosłe glonojady samca i samicę i do tego czasu jeszcze się nie rozmnożyły a grotek mam dużo w akwarium do zmroku potrafią przesiedziec w jednym miejscu dopiero w nocy buszują chyba boją się swiatła jak przyspieszyc tarło????? pomocy!!!!!!!!!!!!!!

  5. krzysiek85:

    witam a ja mam takie pytanie nie bardzo wiem co sie dzieje wczoraj zauwazylem taka dziwna sytuacje dwa glonojady zaczely wariowac z dna akwarium plynely ku gorze robiac cos w rodzaju takiego korkociaga ipo czym na dol i tak pare razy po chwili spokoj i znowu po 2-3 godzinach patrze do akwarium okazalo sie ze sa martwe co to moze byc pomozcie

  6. Michał:

    Ja mam glonojady dżemika i miodzika nazwałem je dlatego że przyklejają się do sciany akwarium przylepiają się też do różnych przedmiotów.

  7. Wojciech:

    mam w 30l akwarium dużą samice , średniego samca (oby dwa czarne) i do tego średniego złotego czy mogę liczyć na jakieś rozmnażanie :) ?? i czy w ogóle można tak trzymać :D ?

  8. czesio:

    Ada, glonojady ci zdychają, bo masz czyste akwarium.

  9. mateusz:

    hejka..moze mi ktos powiedzic takaa rzecz.......mam w akwarium 60 l 35 ryb i w tym skalar i glonojad...czemu skalar go podgryza ??? prosze o szybka odpowiedz ;))

  10. gffg:

    hehe...to fajne rybki ..ja mam w akwarium 60 l takie trzy glonojady ktore maja dlugosci :12,8,8...........i sie tak gonia i bija ze hej ;))))

  11. Iza:

    jak się pobuduję to zamierzam mieć glonki w 200 litrów akwa tak ze 3 samice i 3 samce. mam pytanko Czy samce się nie zagryzom ? i Czy będę musiała se kupić roślinki, bo za bardzo nie lubie krzaczków? odpiszcie proszę

  12. luka:

    jak skutecznie przyspieszyc tarło????

  13. luka:

    moja samica jest gruba ale nie chce zlożyc ikry bo ten samiec jest bardzo leniwy a grotki są wa akwa

  14. Karol:

    do LUKA żeby rozmnożyc glonojady trzeba podawac im serce wołowe to przyspieszy tarło i muszo mieć miejsce na ikre najlepiej cegła z otworem, albo tak zwany inkubator(są na allegro) jakieś pytania moje gg10022647

  15. miloszgr 2010-1-02 18-11:

    Luka czy ta twoja samica glonojada składa ikre bo pierw musi złożyć ikre a potem samiec ją zapładnia a może jest poprostu za każdym razem ikra pleśniała

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter