Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Kamil:

    Czasami bywa tak, że i samiczki mają przysłowiowe "poroże" na pyszczku, jednak jest ono zazwyczaj mniejsze do "poroża" samca. Dziś zobaczyłem, że para moich zbrojników złożyła około 20 żółtopomarańczowych jajeczek :):):) W różnych źródłach podawano inne okresy wylęgu. Jak myślicie, ile to może potrwać?

  2. bobek22:

    ej mam pytanie czy jaki mi się wylęgną młode glonojady to co mam z nimi zrobić ?? wyłowić je do innego akwarium??

  3. KOJOT:

    mam takie co sa na zdj : Glonojady dodane przez: JHiro

  4. kamil:

    ile lat żyją

  5. Hania:

    mam pytanie... może wiecie co ile rozmnażają się glonojady bo raz mi się rozmnożyły ,ale niestety nie miałam nic takiego jak kokos i gliniankę...no i upss trochę za późno i niestety inne ryby chyba pozjadały a inne może filtr wciągną... ile czasu może trwać do następnego tarła i złożenia ikry??za wszystkie odpowiedzi czekam z niecierpliwieniem i z góry dziękuje...:D

  6. bobek22:

    ej mam pytanie czy jaki mi się wylęgną młode glonojady to co mam z nimi zrobić ?? wyłowic je do innego akwa??

  7. smerecki:

    witam, czy jesli w akwarium ogolnym znajde w kokosie jaja glonojada, czy mozna je "przeniesc" do innego akwarium, czy mam je zostawic ? nie grozi to zjedzeniem przez inne ryby ?? z ryb dennych mam labedo i kiryski ... prosze o pomoc :)

  8. marek:

    ja mam 5 sztuk 10 cm ale niestety same samice ;/ jakoś tak sie zle złożyło ...

  9. cimon:

    mam jednego glonojada złotego od 1.5 roku ok.12 cm czy mogę do niego wpuścić małego ok 3.5 cm glonojada złotego ?

  10. kangur:

    Ptasiek:Dodawanie soli do wody jest zalecane w akwarystyce, oczywiscie odpowiedniej soli i w odpowiednich proporcjach. Jodowana sol kuchenna jest trucizna dla ryb, najlepiej uzyc specjalnej soli akwarystycznej wg zalecen na opakowaniu. Sol powinna byc tez dodawana podczas leczenia ryb z ospy (obok lekarstwa, ktore jest najwazniejsze). Mialem kiedys zbrojniki i przezyly pare takich kuracji z sola. Rybeczka: Temperatura 26-27 stopni powinna byc dobra dla wszystkich twoich rybek. Pozdrawiam

  11. Ptasiek:

    Czy glonojad może mieszkać w lekko słonej wodzie? Np łyżeczka soli na 10 l?

  12. nowak123:

    czy glonojad może być z 4 żałobniczkami i 2 nkardynałkami w 65l akwarium??

  13. czarny:

    do rybeczka:21-30

  14. Aga:

    Czy glonojad może być w akwarium 30l?

  15. RYBECZKA:

    wITAM!mam akwarium 150 litrów i trzymam w nim gupiki,molinezje,mieczyki,neonki i glonojadki,ale za chiny nie wiem jaką temperaturę wody te ostatnie lubią.Czy ktoś mógłby mi poradzić?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter