Grubowarg dwubarwny (Labeo bicolor)

Opis

W książkach akwarystycznych możemy spotkać ten gatunek pod nazwÄ… Labeo bicolor (Epalzeorhynchus bicolor). Jest rybÄ… bardzo żywotnÄ… i przydennÄ…. CzÄ™sto przebywa również w Å›rodkowych partiach zbiornika, najczęściej krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ roÅ›lin i kryjówek. Regularnie pÅ‚ywa tuż przy liÅ›ciach zjadajÄ…c glony. Bardzo ciekawie wyglÄ…da, gdy zjada glony ze spodniej części liÅ›cia. Budowa jego ciaÅ‚a i wyglÄ…d jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zany ze Å›rodowiskiem życia, jakim jest strefa przydenna. PÅ‚etwa ogonowa koloru czerwonego lub pomaraÅ„czowego, zaÅ› reszta ciaÅ‚a jest czarna. Osobniki mÅ‚ode posiadajÄ… koÅ„ce pÅ‚etw piersiowej, grzbietowej i odbytowej koloru biaÅ‚ego. Posiada dwie pary wÄ…sików, uÅ‚atwiajÄ…cych poszukiwania pokarmu. Rozróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne. Najprawdopodobniej samice majÄ… peÅ‚niejsze partie brzuszne. Grubowarg dwubarwny przy odpowiednich warunkach hodowlanych wyglÄ…da olÅ›niewajÄ…co. Jakiekolwiek niespeÅ‚nienie jego wymagaÅ„ hodowlanych, na przykÅ‚ad nieodpowiednia woda, dieta, wnÄ™trze akwarium, uwidaczniane sÄ… poprzez bledniecie intensywnie czerwonej pÅ‚etwy, poszarzenie aksamitnoczarnego ciaÅ‚a.
NajwiÄ™kszym bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym przez akwarystów jest umieszczanie tej piÄ™knej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupeÅ‚nie siÄ™ do niego nie nadaje, ze wzglÄ™du na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo mÅ‚ode grubowargi toczÄ… gwaÅ‚towne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrÄ™bie swego terytorium czerwonÄ… pÅ‚etwÄ™ ogonowÄ… intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa. Grubowargi dostÄ™pne w sprzedaży pochodzÄ… z odÅ‚owów w ich naturalnym Å›rodowisku. W Tajladnii sÄ… również rozmnażane na specjalnych farmach, w warunkach naturalnych.
W sklepach akwarystycznych można spotkać również spokrewnionego z opisywanym gatunkiem grubowarga zielonego (E. frenatus), którego ubarwienie jest nieco jaÅ›niejsze i wszystkie pÅ‚etwy sÄ… czerwone (widoczny na górnym zdjÄ™ciu). AkwaryÅ›ci hodujÄ…cy ten gatunek powinny odznaczać siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ…. Jest to gatunek bardzo ciekawy i interesujÄ…cy.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Tajlandia, Indie Wschodnie.

Długość

Około 13 centymetrów. W naturze do 20 cm.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, w szczególności żywe przydenne. Szczególnie chętnie spożywa doniczkowce, rureczniki, oczliki, rozwielitki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Należy pamiętać, by jego dieta zawierała również składniki roślinne. Szczególnie polecana jest sałata oraz sparzone płatki owsiane. Pokarm suchy musi zawierać glony morskie, proteiny roślinne, chlorofil, błonnik, karoten i witaminy.

Temperatura

23-26 C, wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Grubowarg obiera sobie terytorium, więc w akwarium powinny być umieszczone korzenie, jaskinie, by zapewnić mu możliwość wyboru kryjówek. Funkcję podłoża może pełnić ciemny żwirek . Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Gatunek ten najlepiej toleruje dojrzałą miękką lub lekko twardą wodę. Grubowargi nie znoszą zbyt jasnego oświetlenia, co wiąże się z ich sposobem życia. Nie atakuje gatunków takich jak.: żaglowiec skalar, kiryśnik czarnoplamy, pielęgnica skośnopręga oraz wąsacz niebieski.

Rozmnażanie

W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Trudność polega na agresywności ryb w stosunku do własnego gatunku. Używane powinny być zbiorniki 500-1000 litrowe. Woda w zbiorniku tarliskowym być miękka, pH około 6,5 oraz temperatura 26-28 C. Musi działać filtr torfowy. Wywołane hormonalnie tarło prowadzi do rozrzucenia ikry, podczas gdy naturalne przebiega przy dnie zbiornika w zagłębieniu. Młode grubowargi wykluwają się po około dwóch dniach.

130 komentarzy

  1. ........:

    Ręce opadają: Już nie przesadzaj może za niedługo powiesz ze na gupika potrzeba 240l.

  2. novy77:

    mam jedną sztukę bardzo ładna rybka, najbardziej cierpią moje trzy kosiarki nie daje im labeo życia

  3. Ampularia:

    Do Kasia.Labeo trzyma się w minimum 100litrach,ponieważ jego terytorium ma 50litrów wielkości.W 60litrach on i twoje ryby tylko się męczą.Więc albo Labeo albo ryby,lecz raczej ryby.Labeo tylko się męczy.

  4. adrian0000:

    Witam, czy mogę trzymać Zmienniaka plamistego lub wielobarwnego(Platkę)z labeo bicolor

  5. Agata:

    kupila taka rybke dwa miesiace temu.Na wszystkich pletwach oprocz ogonowej ma biale wydaje mi sie ze powiekszajace sie odbarwieni.Czy to oznacza ze ona jest mloda czy na cos zachorowala ??

  6. Rece opadajÄ…:

    Co?? labeo, bocje i gurami w 60l??????? Poczytaj najpierw o tych rybach i dopiero wtedy mów!!!! Jesteś sadysta RYBOZJA!!!!!

  7. Kasia:

    Mój Labeo wykończył wszystkie ryby w 60 ;itrowym akwarium, miałam brzanki sumatrzańskie, które wyjątkowo lubiłam, od 4 lat pływa sam, bo nie mam sumienia go wykończyć, ale chciałabym urozmaicić moje akwarium,Miałam wiele innych rybek, ale nie przetrwały, obawiam się, że przez rządy bicolora;/ Doradzicie coś? Od tylu lat jest ze mną, nie chcę się go pozbywać, ale każdej rybki mi szkoda... :(

  8. Szuu:

    mój labeo ma wszystkie płetwy czerwone?? a tu pisze ze tylko ogonowa powinna być... wiecie coś na ten temat??

  9. RYBOZJA:

    LABEO TO PIĘKNA RYBA.Też mi goniła mniejszą rybkę. Wybudowałam jej kryjówkę.Efekt był błyskawiczny.Labeo wpłynął tam i rzadko z niej wychodzi.Labeo bocje i guraminy są świetne do akwarium 60 litrów.Najlepiej gdy jest tylko 1 labeo.

  10. Monica'89:

    Czy grubowarg moze byc w akwa z bocjami, skalarami, neonkami molinezjami i glonkiem gibbicepsem? Prosze o odpowiedz bo bardzo bym chciala sobie takiego albo zielonego kupic. Pozdrawiam

  11. Wkurzony Jacek:

    Jestem strasznie wkurzony na mojego bicolora. W sobote kupilem sobie brzanki rozowe, piekne 5 samcow i 3 samice. Bicolor zawsze mi ganial ryby podczas karmienia gurami, mieczyki itp ale tylko pogonil pare sekund i odpuszczal A dzisiaj rano tak sie doczepil do jednego pieknie czerwonego samca brzanki rozowej ze ganial go z 5 minut bez przerwy az ten samiec tak przywalil w szybe az huknelo. Ja patrze a on zaczyna sie bujac jak pijany, opad na dno, ze 3 minuty a on sie przewrocil na plecy i po rybie, zimny trup. Czy ktos mial taki przypadek i wie czy ten bandyta labeo bedzie mi wykanczal brzanki. Gdzies czytalem, ze nie lubi czerwonego koloru ale mam czerwone mieczyki i byko ok. Jak ktos cos wie to prosze o odpowiedz bo nie wiem co robic

  12. Nastusia:

    Na zdjeciu na samej gorze jest labeo zielony a nie bicolor!

  13. spoko:

    Od 6 miesięcy mam 1 Labeo + 5 brzanek sumatrzańskich + 4 różowe. Labeo został wpuszczony do zbiornika jako ostatni. Ogólnie jest spokój, chyba że jakaś brzanka wpłynie do jego kryjówki. Wtedy ma... przechlapane.

  14. spoko:

    Od 6 miesięcy mam 1 Labeo + 5 brzanek sumatrzańskich + 4 różowe. Labeo został wpuszczony do zbiornika jako ostatni. Ogólnie jest spokój, chyba że jakaś brzanka wpłynie do jego kryjówki. Wtedy ma... przechlapane.

  15. kangur:

    Falema: moze one tak twaja w bezruchu bo to jest jakis gest poddania sie i wtedy przesladowca je zostawia w spokoju. Moj bicolor gania zielonego dopuki ten nie schowa sie za grzalke, wtedy zostawia go w spokoju choc jestem pewien, ze go widzi. Moze to to samo. Smuga: masz racje. Pozdrawiam wszystkich

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter