Grubowarg dwubarwny (Labeo bicolor)

Opis

W książkach akwarystycznych możemy spotkać ten gatunek pod nazwÄ… Labeo bicolor (Epalzeorhynchus bicolor). Jest rybÄ… bardzo żywotnÄ… i przydennÄ…. CzÄ™sto przebywa również w Å›rodkowych partiach zbiornika, najczęściej krÄ™ci siÄ™ wokóÅ‚ roÅ›lin i kryjówek. Regularnie pÅ‚ywa tuż przy liÅ›ciach zjadajÄ…c glony. Bardzo ciekawie wyglÄ…da, gdy zjada glony ze spodniej części liÅ›cia. Budowa jego ciaÅ‚a i wyglÄ…d jest Å›ciÅ›le zwiÄ…zany ze Å›rodowiskiem życia, jakim jest strefa przydenna. PÅ‚etwa ogonowa koloru czerwonego lub pomaraÅ„czowego, zaÅ› reszta ciaÅ‚a jest czarna. Osobniki mÅ‚ode posiadajÄ… koÅ„ce pÅ‚etw piersiowej, grzbietowej i odbytowej koloru biaÅ‚ego. Posiada dwie pary wÄ…sików, uÅ‚atwiajÄ…cych poszukiwania pokarmu. Rozróżnienie samca od samicy jest bardzo trudne. Najprawdopodobniej samice majÄ… peÅ‚niejsze partie brzuszne. Grubowarg dwubarwny przy odpowiednich warunkach hodowlanych wyglÄ…da olÅ›niewajÄ…co. Jakiekolwiek niespeÅ‚nienie jego wymagaÅ„ hodowlanych, na przykÅ‚ad nieodpowiednia woda, dieta, wnÄ™trze akwarium, uwidaczniane sÄ… poprzez bledniecie intensywnie czerwonej pÅ‚etwy, poszarzenie aksamitnoczarnego ciaÅ‚a.
NajwiÄ™kszym bÅ‚Ä™dem popeÅ‚nianym przez akwarystów jest umieszczanie tej piÄ™knej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupeÅ‚nie siÄ™ do niego nie nadaje, ze wzglÄ™du na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo mÅ‚ode grubowargi toczÄ… gwaÅ‚towne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem. Kiedy tylko dostrzeże w obrÄ™bie swego terytorium czerwonÄ… pÅ‚etwÄ™ ogonowÄ… intruza, rusza do ataku. Gatunków inaczej ubarwionych nie zauważa. Grubowargi dostÄ™pne w sprzedaży pochodzÄ… z odÅ‚owów w ich naturalnym Å›rodowisku. W Tajladnii sÄ… również rozmnażane na specjalnych farmach, w warunkach naturalnych.
W sklepach akwarystycznych można spotkać również spokrewnionego z opisywanym gatunkiem grubowarga zielonego (E. frenatus), którego ubarwienie jest nieco jaÅ›niejsze i wszystkie pÅ‚etwy sÄ… czerwone (widoczny na górnym zdjÄ™ciu). AkwaryÅ›ci hodujÄ…cy ten gatunek powinny odznaczać siÄ™ cierpliwoÅ›ciÄ…. Jest to gatunek bardzo ciekawy i interesujÄ…cy.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Tajlandia, Indie Wschodnie.

Długość

Około 13 centymetrów. W naturze do 20 cm.

Odżywianie

Zjada każdy pokarm, w szczególności żywe przydenne. Szczególnie chętnie spożywa doniczkowce, rureczniki, oczliki, rozwielitki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Należy pamiętać, by jego dieta zawierała również składniki roślinne. Szczególnie polecana jest sałata oraz sparzone płatki owsiane. Pokarm suchy musi zawierać glony morskie, proteiny roślinne, chlorofil, błonnik, karoten i witaminy.

Temperatura

23-26 C, wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Grubowarg obiera sobie terytorium, więc w akwarium powinny być umieszczone korzenie, jaskinie, by zapewnić mu możliwość wyboru kryjówek. Funkcję podłoża może pełnić ciemny żwirek . Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania. Gatunek ten najlepiej toleruje dojrzałą miękką lub lekko twardą wodę. Grubowargi nie znoszą zbyt jasnego oświetlenia, co wiąże się z ich sposobem życia. Nie atakuje gatunków takich jak.: żaglowiec skalar, kiryśnik czarnoplamy, pielęgnica skośnopręga oraz wąsacz niebieski.

Rozmnażanie

W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Trudność polega na agresywności ryb w stosunku do własnego gatunku. Używane powinny być zbiorniki 500-1000 litrowe. Woda w zbiorniku tarliskowym być miękka, pH około 6,5 oraz temperatura 26-28 C. Musi działać filtr torfowy. Wywołane hormonalnie tarło prowadzi do rozrzucenia ikry, podczas gdy naturalne przebiega przy dnie zbiornika w zagłębieniu. Młode grubowargi wykluwają się po około dwóch dniach.

130 komentarzy

  1. Kopeco:

    Maja !! Szerzysz herezje:/ Skoncz zabawy w tortury

  2. Maja:

    Witam. Ja mam 3 małe grubowargi w 25 litrowym akwarium i wcale źle im nie jest. Jestem zdziwiona, bo dzis kilka razy zaobserwowałam, że nastąpiło tarło !! czy to znaczy że samiczka zajdzie w ciążę?!

  3. damiano:

    No widzę, że co wpis to inny charakter grubowarga, haha. Owszem, też mam jedną, jakże pokaźną sztukę (jakieś 13-14 cm) w akwarium raczej gatunkowo ograniczonym (160l). Ale jak sobie chłopak poje, głównie żywego mrożonego pokarmu, to zaczyna się robić innym domownikom zbiornika całkiem wesoło przez kolejną godzinę. Najgorzej mają kiryski siatkowane, kosiarki i zbrojnik złoty. Z kolei zwinniki belehera i kiryski panda jakby były przez niego nie zauważalne. Można by wywnioskować, że ten gatunek to wyjątkowi indywidualiści lub kwestia wychowania od maleńkości. Trudno te śliczne zaszuflakdować do jednej grupy.

  4. kangur:

    do marcin k: To jest albinos, odmiana kolorystyczna grubowarga zielonego. Ostatnio moj bikolor i jedna z wiekszych bocji wspanialych odprawiaja co wieczor cos niby taniec-przepychanke. Plywaja jak szalone bok w bok po calym akwa. Nie wiem czy to pokaz sily czy rodzaj zabawy bo bocja nie szarzeje jak wtedy gdy sie wscieka. Wyglada to super

  5. marcin k.:

    mam grubowarga ale nie wiem jaki to jest gatunek bo ma czerwone pletwy a jego cialo jest biale.pls odp...

  6. Aquarysta:

    A ja mam luzik. Mam labeo i wiele innych rybek, a gdy tylko je atakuje, to wypływa Glonojad Syjamski i go odgania.

  7. paweł mława:

    Witam mam LABEO od 4 miesięcy od małego a teraz ma ok. 10 cm. po jakimś czasie zaczeły mi znikać rybki. Nie wiedziałem o co chodzi. Kupiłem we wtorek 4 pary gupików a dzisiaj w piątek została mi 1 samica. I wszedłem na akwarium - forum i teraz jest wszystko jasne dlaczego rybki znikają.pzd.

  8. kangur:

    mam jednego grubowarga dwubarwnego i jednego zielonego w 180 cm, 360 l akwa wraz z banda innych ryb. Dwubarwny to prawdziwy boss. Co jakis czas wyplywa za swojej dziupli na obchod calego akwarium i ustawia zielonego i wszystkie inne ryby, ktore sie go boja do pionu. Ryby, ktore go ignoruja jak bocje wspaniale czy duze gurami sa dla niego "niewidoczne". Super ryba, podobno jest dobrym indykatorem jakosci wody w akwa- jak woda jest ok to jego czern jest gleboka a czerwien jaskrawa.

  9. kolp:

    u mnie labeo nie zjadł żadnej rybki od ponad roku

  10. JHiro:

    Nigdy nie zdażyło mi się żeby Labeo zjadł rybę...Trzymam z nim neony, bystrzyki i parę innych niepodrośniętych ryb i są totalnie ignorowane. Mój nienawidzi jedynie brzanek rekinich:). Jak tylko wpuściłem to momentalnie je sterroryzował...Musiałem je oddać. Poza tym zauważyłem, że jak ryba nie reaguje na jego zaczepki to Labeo szybko się zniechęca.

  11. Przemek:

    mam labeo i też co chwila zjada mi jakaś rybe.dzisiaj tak oskubał mi mieczyka,że został sam szkielet z niego.

  12. olo:

    A jak labeo z otoskami? Miałem kiedyś labeo ok 10cm w 90l akwarium. Nie był barankiem ale też nie było potrzeby interweniować ganiał niektóre ryby z umiarem. Szczególnie pstrykał się z niebieskim bojownikiem. Trafiają się osobniki agresywne, umiarkowane i w miarę spokojne. Wraz ze wzrostem robią się agresywniejsze. Nie tolerują dobrze ryb z kolorem czerwonym i czarnym.

  13. KND:

    Mam pytanie.. Czy LABEO moze zjeść neony INNESSA? Bo chcę kupić 2 takie ryby LABEO. PROSZĘ O ODPOWIEDZ..Dziękuje!

  14. Przemo:

    Mam dwa Labeo i co noc ginie mi jakaś rybka nawet załatwiły mi kiryska,dwa mieczniki brzany złociste i kilka innych. Jedna z nich jest bardzo agresywna druga jest blada i spokojna ale pomimo to polecam:)

  15. koti84:

    Posiadam jedną sztukę w akwa 50l.mam tę rybkę od malucha i od początku mojego akwa , obecnie ma ok. 7/8cm,i najwidoczniej czuje sie dobrze bo nie traci na kolorach :)posiadam również bojownika czerwonego którego Labeo czasami goni i na tym sie kończy ale bojownik nie daje za wygraną i równiez czasami pięknie sie "stroszy" co tonuje zachowanie grubowarga ,czasmi jest to ciekawy pokaz siły po czym jedno na zmiane przegania drugie i na tym koniec. W dalszym ciągu obie rybki posiadają nie naruszone ogony a przebywają ze sobo prawie rok.Jesli chodzi o pozostałych mieszkańców tz. neonki, kiriski i kardynałki to są przeganiane sporadycznie i tylko podczas karmienia.Osobiście uważam że agresywność jest inna u każdego osobnika co nie oznacza że każda nadaje sie do akwa wielogatunkowego , jak na ironie w moim czuje sie dobrze :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter