Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. Filip:

    Uwielbiam te rybki i nie rozumiem, czemu inni mają z nimi kłopoty. Co prawda są bardzo ruchliwe i lubią się ganiać po akwarium, ale zarówno w moim zbiorniku (ok. 120l.) jak i w zbiorniku taty (ok. 250l.) mieszkają dwa niezbyt wielkie stadka, moje po awarii filtra zmieniło liczebność z 5, do czterech osobników, u taty są trzy i tak tam jak i u mnie rybki nikogo nie atakują. Obsada mojego akwa to trochę brzanek których dokładnego gatunku nie pamiętam (xd), kiryśniki, giętkozęby, kosiarki, skalar, dwa gurami i planuję jeszcze dołożyć jakieś niewielkie krewetki i glonojady. Były też miecze, ale chyba coś im w wodzie nie pasowało, bo wszystkie cztery nagle padły :< U taty jest dużo ryb przydennych, głównie glonojadów, są też agamixy i kiryśniki. Do tego ma dwa bardzo ładne miecze z pięknymi płetwami (przypominają mi płetwy welonek) do tego jakieś gurami i neony. No i ani u mnie, ani u niego brzanki nikogo nie pogryzają, ani też nie atakują, mimo, że w moim zbiorniku wszystkie rybki są młode, więc mogły by fikać nawet do kiryśnika, bo ma on na ten moment jakieś pięć-sześć centymetrów (wiem, że rośną większe, one są po prostu młode ;))

  2. werka:

    Witam mam od tygodnia 2 brzanki sumatrzańskie, 2 gupiki, 2 molinezje czarne i małego glonojada w 25 litrowym akwarium. Od dzisiaj rana zauważyłam że 1 z brzanek zaczęła pływać bokiem po południu już obie tak pływały a teraz tak jakby czasami ciągnie je ku górze nie mam pojęcia co mogłoby im być od rana przeczesuje internet w nadziei ze znajdę na to jakąś radę, lekarstwo ale bezskutecznie jedyna odpowiedź na moje pytanie była taka że rybki zdechną na prawdę nie chciałabym tego może jest na to jakiś lek? Bardzo proszę o pomoc zależy mi na tym żeby wyzdrowiały z góry dziękuję.

  3. Alina:

    Padają mi brzanki sumatrzańskie, średnio jedna na dwa tygodnie, dodałam ostatnio filtrowanie przez torf (w osobnym filterku) i deszczownicę, więc może to coś da, ale może coś jeszcze by trzeba zmienić. Akwa: 112 l Ryby: ok 20 brzanek s., 3 kiryśniki Temp. 26-27 stopni. Niestety ale pokrywa z oświetleniem chyba mi się przegrzewa, albo nie wiem co, ale chociaż mam ustawioną grzałkę na 25 stopni, pod koniec dnia mam 27 stopni. Wiem, że to źle, że temperatura tak skacze, ale nie bardzo mam na to wpływ.

  4. Patryk z tarnowa:

    ja miałem takiego potworka w 25 l z innymi rybki np gupikami i pierwsze kilka dni goniła inne ryby potem jak inne ryby się zachowywała więc niewiem czemu inni mają z nia kłopoty

  5. Konrad 1989:

    Nie polecam tych ryb, w swoim akwarium posiadam brzanki różowe, brzanki brokatowe, barzanki zielone, brzanki purpurowe no i te potwory zwane brzankami sumatrzańskimi odmiany zielonej, pokusiło mnie i kupiłem 3 sztuki a innych brzanek mam po 8.. do tego w akawrium pływają molinezje żaglopłetwe, mieczyki, glonojady i samice bojowników, ponieważ ie mogły być już w akwarium z samcem bo złożyły ikrę i samiec opiekuje się narybkiem... Wszystkie te ryby były razem jakies 6 miesięcy a samice bojownika od 4 dni i wszystkie się zadzały nie podgryzały i nie atakowały, akwarium jest duże bo 220 litrów, ale od kiedy wpuściłem te małe piranie gonią inne ryby nawet samca molinezji który ma ok 11 cm, boją się ich nawet krewetki filtrujące które również są spore bo ok 7 cm, dlatego też nie polecam tych ryb jeśli ktoś by chciał oddam je darmo..

  6. Abhor:

    Panie Adamie!Chciałbym rozmnażać Brzankę jak się do tego zabrać mam stadko 30szt w akwarium 375l.Pozdrawiam

  7. Adam:

    Witam. Hoduję brzanki sumatrzańskie już od wielu lat. Są to naprawdę piękne i bezproblemowe ryby akwariowe. Są warte uwagi. Pozdrawiam.

  8. ja:

    w moim 120l pływa 12 bandziorów wraz z Uwaga: 2 welonkami, 2 skalarami i bandą danio. Nikogo nie uszkodziły, mimo iż dzień bez walki to stracony dzień. Respekt czują do samców skalara i karasia

  9. Mateusz 31:

    Osobiście mam 3 Brzanki w 130 L akwarium. I trzymałem z Brzankami Sumatrzańskimi bojownika i cały ogon ma obgryziony .Więc nie hodujcie bojowników z brzankami sumatrzańskimi .

  10. koniu:

    akwarium 52l, 4 brzanki sumatrzańskie i neon inessa i 2 glonojady. Problem z wyleczeniem ospy. Neon cały w kropkach, brzanki od wczoraj odstały plamek, dodawałem cmf i nic, healthosan i też nic. Proszę pisać na gg 4442839. POMOCY!!!

  11. Kangur:

    Najbardziej agresywne sa mlode sumatry. Wtedy moga grupowo atakowac tyby z dlugimi pletwami, jak np. bojownik czy nawet skalar a takze stare ryby tego samego gatunku. Paromiesieczne sumatry zaczynaja zajmowac sie soba nawzajem. Walcza o dominacje i wogole nie interesuja sie innymi rybami. Pod warunkiem, ze macie ich minimum 6-8.

  12. Wojciech_KAKADU:

    brzanka i bojownik to dwa inne gatunki i jednak wykluczone jest trzymanie je ze sobą. brzanka to drapierznik tak samo jak bojownik . mogą się zagryść sprubój z innymi rodzajami brzanki ntp. (brzanka zielona , brzanka rórzowa...)

  13. Tom :

    Akwarium 200 litrów: 25-30 brzanek sumatrzańskich w tym 7-8 brzanek zielonych i 7 kosiarek. Co Wy na to? Może być taka obsada?????

  14. karcia:

    Miałam takie dwie 60l ale jedna wyskoczyła i zdechła:(

  15. wojas:

    Mialem 10 brzanek, ale wyjechalem na studia na tydzien, akurat filtr przestal chodzic po czym zdychaly mi po kolei az zostaly 2. Wymienilem cala wode, wszystko wyczyscilem, potem jeszcze odkazalem w razie czego FMC i wszystko było ok, dokupilem male gurami to odziwo nawet sie nimi nie interesowaly a i zdarzalo sie ze maly gurami pogonil brzanke. Dzisiaj wymienilem 1/3 wody, dodalem wegla do filtra, a po kilku godzinach 1 gdzies stuknela, jak podbieglem to tylko zrobila salto i taka bez ruchu " wisiala ", czasem tylko jakas pletwa jej drgnela ale juz nei oddychala - smierc w 10 sekund :/ nie wiem co jej sie nagle stało, jakby paraliż miała tylko dziwne zeby nagle sama się tak wystraszyla albo w cos walneła tak mocno... . Ma ktos pomysly ?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter