Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. hary:

    mam 2 kiryśniki ok 8 mies mają po ok 12 cm w 60 litrowym akwarium wielogatunkowym są super ale biada narybkowi z 4 miotów molinezji odchowałem 3 sztuki nie zjadają powyżej 8-10 mm

  2. Apofis:

    Od roku posiadam 2 kiryśniki.Rosną bardzo powoli, akwarium 70l. Pierwszy sumik ma 2 wąsy z przodu a drugi 4. Czy to samiec i samica? Za odpowiedzi będe wdzięczny.

  3. karoll:

    mam kiryśniki odkont pamiętam kiedyś mój tata miał akwarium teraz przeszło na mnie i jeszcze się niezdarzyło żeby w moim baniaczku nie było tego sumika bardzo polecam nie wymagająca rybka ale żywa i może zyć nawed w nienapowietrzanym akwarium bo on oddycha powietrzem jak ludzie więc jak się przyjżycie swoim sumiką jak momentalnie podpływają na górę zbiornika to sięag po wdech tlenu.

  4. Izabela:

    Nasz Kiryśnik był z nami dobre 8 lat.Był rok starszy od naszego psa. Byliśmy do niego bardzo przywiązani. Gdy ktoś zbliżał się do akwarium to podpływał i przypatrywał się. Nie raz zaobserwowałam jak bawił się z kotem. Kot łapką po szybie a on do góry i na dół pływał. Umarł nam w tym roku w styczniu (przed chwilą przeczytałam że to była dziewczynka). Zrobiliśmy mu pogrzeb nad rzeką.(kot szedł z nami).Musiałam o tym napisać bo nigdy nie byliśmy z żadną rybą tak związani a jest to nie wiarygodne.Znajomi nie raz powtarzają,że nasze zwierzęta są dziwne. Nie dawno kupiliśmy ponownie ale tym razem 3 szt..

  5. asia:

    ja też miałam 2 ale oddałam bo likwidowałam akwarium :(teraz ta parka ma już z 6 lub 8 lat!żyją sobie u mojej cioci i są w świetnej kondycji!!!

  6. asia:

    ja też miałam 2 ale oddałam bo likwidowałam akwarium :(teraz ta parka ma już z 6 lub 8 lat!żyją sobie u mojej cioci i są w świetnej kondycji!!!

  7. Pi:

    Dodam własne spostrzeżenia - mam 2 kiryśniki w akwa z welonami + kiryski spiżowe, i gdy welony złapały ospę, to zauważyłem, że kiryśniki i kirysy podpływały do nich i jakby skubały skórę w okolicach białych kropek. Może podjadały w ten sposób wykluwające się pływki orzęska? W każdym bądź razie same ospy nie załapały.

  8. gekon:

    kupiłem sobie 4 szt i po prostu kocham te ryby :) nie mogę sie doczekać az urosną :) dietkę staram się im urozmaicać. dostają głównie mrozone larwy, tabletki proteinowe i tabletki roślinne z vitaminami.

  9. Kirysnik:

    Mój bawi się z sumem indyjskim a ma 6 cm a sum z 15 cm

  10. DARO:

    ja ma 10 kirysnikow i odrazu mowie ze lubia one rosliny bo lubia sie chowac ale jedza narybek ostatnio zjadly mi narybek molinezji

  11. Ewa:

    Zgadzam się z tym, że kiryśniki są łagodnymi rybami pomimo swoich rozmiarów ale mój kiryśnik czasem jak jest karmienie to potrafi w walce o pokarm przeganiać kiryski swoim ciałem. Wygląda to mniej więcej tak jakby nacierał na nie swoim ciałem i one wtedy uciekają.

  12. ad:

    do pit bull moje ryby takze mialy miale plamy i podobne objawy wiekszosc zdechla, okazalo sie ze to choroba bakteryjna ale na szczescie jest na to lekarstwo w dobrym sklepie na pewno doradza powodzenia

  13. Hobbystka;)):

    Kiryśniki nie atakują ryb. Mam dorosłego osobnika i nie atakuje innych rybek więc spokojnie możecie trzymać go w akwa wielogatunkowym. Co do pytania z tymi dwoma kirysnikami co jeden ma plamę a drugi sie nie rusza. Mój też tak ma. Kładzie się na kamieniu i leży w bezruchu. To normalne:))

  14. kamil1124:

    a szybko rosnie ?????? bo jak urosnie to moze bedzie atakował

  15. akwarysta od 25 lat:

    mam jednego ponad 10-cio cm kiryśnika w 160l.zbiorniku z gupikami - kilkadziesiąt szt + pełno narybku i nie zauważyłem aby interesował się narybkiem gupików - ogólnie bardzo bardzo fajna spokojna rybka

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter