Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. KAMIL1124:

    MOZNA GO TRZYMAC Z MAŁYMI RYBKAMI PROSZE O RADE

  2. rogerakwa.jwj000:

    ja mam 2 kiryśniki. Od dwóch lat żyją razem ze skalarami, kiryskami i ramirezami. Co prawda zbiornik jest duży, ale nigdy nie były agresywne w stosunku do siebie ani do innych ryb.

  3. rael321:

    mozna je trzymac razem z małymi rybkami takimi jak gupiki ????????

  4. wyplosh:

    Ja mam 2 kiryśniki które żyją sobie razem z dwoma kiryskami oraz dwoma zbrojnikami i wszystkie się tolerują .

  5. Angela:

    Mam 2-ie takie rybki[malutkie].Jedna ma 2 wasy a druga 4.To znaczy ze sa to 2 rozne podgatunki???Czy też znaczy to ze to parka???

  6. Pati:

    Kiryski najlepiej zyja w grupach min.5 osobnikow i nie znam lagodniejszej ryby.

  7. pit bull:

    Najprawdopodobniej to zmiana akwarium, w końcu się przyzwyczają. A co do tej plamy na płetwie to może to być po prostu oznaka starości

  8. arass:

    mam pytanko!dostałem od kolegi dwa dorosłe kiryśniki(około 20cm) i przez 2 dni było ok, ale już po trzech dniach zauważylem że coś jest nie tak jeden z nich ma dziwną plame na płetwie grzbietowej (jasne przebarwienie) cały czas pływa w połowie zbiornika i ani jeden ani drugi nie je! natomiast drugi schował sie i wogóle nie wypływa ale nie zdechł bo sprawdzałem! podpowiedzcie co może im niepasować

  9. arass:

    mam pytanko!dostałem od kolegi dwa dorosłe kiryśniki(około 20cm) i przez 2 dni było ok, ale już po trzech dniach zauważylem że coś jest nie tak jeden z nich ma dziwną plame na płetwie grzbietowej (jasne przebarwienie) cały czas pływa w połowie zbiornika i ani jeden ani drugi nie je! natomiast drugi schował sie i wogóle nie wypływa ale nie zdechł bo sprawdzałem! podpowiedzcie co może im niepasować

  10. domel:

    do Ten co sie zna dobrze sie czuje to było pytanie wiec proszę o odpowiedzi na nie i czytanie ze zrozumieniem takie rzeczy nabywa sie w podstawówce na nie takie teksty czy ty sie dobrze czujesz

  11. Ten co sie zna:

    do domel nie wiem czy sie dobrze czujesz ale kiryśnik to jedna z najspokojniejszych rybek akwariowych:]

  12. basman:

    jakie napięcie ma mieć prąd w wodzie do hodowli? 230 voltów wystarczy?

  13. domel:

    mam pytanko czy kirysnik może pogryzać inne rybki

  14. Hobbystka;):

    mam tą rybkę. Przeżyła 3 zmiany "umeblowania" akwarium oraz 3 ospy rybne, które pojawiły się w moim akwa po kupieniu 2 pielęgnic papuzich. Wyginęło mi całe akwarium, nawet Glonojad Zbrojny. Jedyne co ocalało to jedna papuzia i kiryśnik:) Od tej pory się bardzo polubili :PP (choroba chyba umacna więzi:P). Mój kirysnik sie nie chowa, lubi pokazywać swoje zgrabne ciałko:D Za to papuzia się kryje a jak tylko pokaże swoje pomarańczowe ubarwienie to pan z przodu (kiryśnik) zaczyna się z nią bawić:) Przyjemnie się na to patrzy. Polecam wszystkim kiryśnika:) I to naprawde nie jest ryba ktora mozna miec przez 1 rok. Mój ma 5 lat i 15 cm długości. (jak go dostałam miał tylko 1,5 cm:P) Pozdrawiam! :)

  15. piotrek:

    ja tez mam kirysniki i bardzo mi sie podobaja polecam je wszystkim sa łatwe w hodowli

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter