Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

  1. Matiusz:

    Założyłem sobie ostatnio większe akwarium 120l i wpuściłem do kotnika po raz drugi tego samego mieczyka. Za pierwszym razem uroodził mi 35 rybek, a za drugim co mnie zirytowało złozył ikre. Czy to jest normalne ???

  2. gość:

    a ja miałam jednego samca i 2 samiczki...samiec mi niedawno zdechł i teraz jednej samicy rośnie ogon taki jak samcowi, czy to możliwe ??

  3. hodowca:

    Odpowiem na pytania Molinezje,Mieczyki,Gupiki ! Masz kłopot napisz gg 887293

  4. Claudia:

    Macieju danio pręgowane składają ikrę i trzeba mieć specialne warunki by się rozmnorzyły.

  5. czerniczek45:

    Ja mam 3 mieczyki 1x Samca i 2x Samice. Trzy dni po wymienieniu wody woda zaczeła sie robić mętna i 'śmierdziała' moje rybki zaczeły pływać pod powierzchnią wody a zawsze pływały przydnie co mam zrobić...co im jest... mam filtr i roślinki, mają jedzenie daje specjalne krople do wody i nie wiem co dalej...czy one mie nie zdechną...;(Prosze o odpowiedź...z góry dziękuje...;***

  6. maciej:

    Witam ja jestem hodowlą zwierząt domowych mam takie zwierzęta jak:rybki ,pieska.papugę,chomiki,najbardziej z nich lubię rybki ponieważ zdobią mój pokój mam mieczyki ,molinezje ,załobniczkę, oraz danio pręgowate i mam pytanie czy danio pręgowate rodzą ???

  7. kangur:

    jestem akwarysta od b. dawna ale pierwszy raz zaobserwowalem powazne zaloty samca mieczyka do samiczek zmienniakow (platek). Nie dosc ze gosc ostro zabiera sie za nie to jeszcze odgania samcow platek. Czytalem wiele razy, ze one czasem sie krzyzuja ale teraz to moge obserwowac. Dzieje sie tak pewno dlatgo, ze platki sa b. ploche a moje akwa jest pelne smigajacych wariatow, ktorymi mieczyki za bardzo sie nie przejmuja.

  8. jasz:

    kupiłem do mojego akwarium 2 mieczyki samica 4 cm i samiec 10cm .Samiec jest strasznie agresywny w stosunku do czarnej molinezji 10cm.Poprosze o podpowiedż z czego to wynika bo według waszych opisów nie macie z tym problemów

  9. Claudia:

    ja mam 2 mieczyki duże i 2 małe ale koleżanka da mi jeszcze dwa duże bo kupuje krewetki a one zjadają krewetki ale jak jej sie dobrze będa rozmnarzać to da mi je jako pokarm.

  10. kangur:

    do Polarka: zgadzam sie z Lenk@, mieczyli i gupiki sa b. lagodne w przeciwienstwie do innych jajo-zyworodnych: platek i molinezji.

  11. CABAL:

    moja samica mieczyka pływa przy dnie i czasem się unosi i opada ale cały czas tylną płetwą ogonową do dołu LUDZIE CO SIĘ DZIEJE !?!?!?!?!?

  12. uszatek...:

    samce miecza bywają agresywne tylko w stosunku do innych samców własnego gatunku.dla innych rybek są grzeczne:)

  13. m.:

    Czy są jeszcze intensywniej czerwone rybki niż mieczyki? Najlepiej male do 8cm preferujące male akwaria i samotność?

  14. mati:

    ja mam 2 małe w 60l molinezje,kiryski/małego glonka (z 3cm )i średniego(13cm)gupiki,przeżroczkę,żąłóbniczki,platkę,danio,krewetę i piskorki

  15. Lenk@:

    Jeszcze nigdy nie spotkałam się z agresywnym Mieczykiem. Przynajmniej u mnie pod względem zachowania jakby ich nie było. Ale jakie są piękne.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter