Mieczyk (Mieczyki) hellera

Opis

Mieczyk (Mieczyki) Hellera – Xiphophorus helleri. Mieczyk Hellera jest gatunkiem bardzo rozpowszechnionym w akwarystyce. Gatunek ten został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Mieczyki są dosyć łatwe w hodowli. Szczególnie polecane dla początkujących akwarystów. Są rybami spokojnymi i towarzyskimi. Samce w dolnej części płetwy ogonowej posiadają wyrostek, przypominający szpadę. Miecz ten w trakcie zalotów dodaje znaczenia poszczególnym samcom. Długość tego miecza bywa różna i zależy od konkretnego osobnika. Samce niekiedy posiadają miecz o długości zbliżonej do długości swojego ciała, pomijając głowę. W powszechnym handlu można wyróżnić wiele odmian mieczyka ( krótkopłetwa, długopłetwa i księzycowa). Różnią się one ubarwieniem oraz kształtem i długością płetw. Wśród mieczyków dzikich najbardziej znana jest forma zielona. Mieczyki hodowlane często posiadają bardzo zdecydowane barwy. Możemy spotkać mieczyki zielone z pomarańczowymi płetwami, czerwone, jasnożółto-pomarańczowe, białe z czerwonymi liniami, czarne i wiele rodzajów albinosów. Samce są smuklejsze i intensywniej ubarwione. Samce posiadają również charakterystyczny miecz oraz płetwę odbytową przekształconą w gonopodium. Specyficzne gonopodium umożliwia krzyżowanie z gatunkami pokrewnymi takimi jak np: zmienniak plamisty i wielobarwny. W hodowli mieczyka Hellera należy pamiętać aby trzymać albo jednego samca, albo przynajmniej cztery. Umożliwi to zmniejszenie negatywnego zjawiska rywalizacji wewnątrzgatunkowej. Samce w większej grupie rozkładają poziom agresji pomiędzy większą liczbę osobników.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Ocean Atlantycki w rejonie Meksyku i Gwatemali. Pierwotny zasięg został sztucznie rozszerzony na obszary takie jak: Nevada, Floryda, Arizona, Kalifornia, Hawaje, Sri Lanca, Australia

Długość

Samce bez miecza od 8 do 14 cm. Samice do 16 cm.

Odżywianie

Spożywa większość dostępnych w handlu pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Od 20 do 26 C. Znoszą krótkotrwałe spadki temperatury nawet 10 C.

Warunki hodowlane

Woda słodka o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Bardzo ważna jest filtracja wody. Mieczyk Hellera wymaga dużego akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Akwarium powinno posiadać pokrywę ponieważ mieczyki są rybami bardzo skocznymi. W celu wyeksponowania pięknych barw należy zamontować jasne oświetlenie.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe w rozmnażaniu. Mioty następują od 4 do 6 tygodni. Jednorazowo samica może urodzić nawet do 150 sztuk młodych, jednakże zazwyczaj mioty są mniejsze. Samicę w ciąży poznajemy po wyraźnie powiększonym brzuchu oraz ciemnej plamie w pobliżu odbytu. Narybek karmimy pylistym pokarmem lub startym żółtkiem jaja kurzego. Młode samce dzielą się na 2 grupy. W pierwszej grupie charakterystyczny miecz i gonopodium wyrasta mniej więcej w czasie kiedy dojrzewają samice. Drugą grupę stanowią osobniki wyglądające jak samice do około 1 roku. Dopiero po tym okresie zaczyna wyrastać charakterystyczny miecz i gonopodium. Samce z drugiej grupy zazwyczaj osiągają większe rozmiary i są bardziej okazałe. Zjawisko późnego ujawniania się tych części ciała, u niektórych samców doprowadziło do błędnego przekonania, że powszechne jest zjawisko zmiany zmiany płci wśród tego gatunku. W rzeczywistości zmiana płci następuje bardzo sporadycznie. Do szerokiego rozpowszechnienia się tego błędnego poglądu przyczyniła się również czarna plama ciążowa występująca zarówno u pewnych gatunków niektórych samic, jak i samców.

546 komentarzy

 1. Polarek:

  hej mam pytanie czy mieczyki to rybki mało agresywne ?

 2. jerzy76:

  Mam dwie samice Platynki(Zmienniak) i samca mieczyka. Proszę o odpowiedź czy jest szansa żeby doszło do kopulacji??? Myślę że wyszły by bardzo ciekawe kolory potomstwa, pozdrawiam

 3. Rasta:

  Do Tomasza 35: mieczyki sa rybami jajo-zyworodnymi co oznacza, ze zarodki rozwijaja sie w jajach w brzuchu matki, nastepnie sie wylegaja i rodza zywe. Te jajeczka co je widzial Pitrek to mogly byc niezaplodnione jaja.

 4. Tomasz 35:

  odp dla pitrka kolego mieczyki są żyworodne a te jajeczka to obumarłe zarodniki

 5. Wojciech:

  Do Tomasz 35 Ja kupiłem dwa mieczyki hellera, co się później okazało dwa samce, jednego oddałem, a drugiemu dokupiłem samiczkę. Nie ma chyba metody odróżnienia we wczesnym wieku u mieczyków, więc kupiłem białego mieczyka. 3 dni temu urodziła. 8 nie dałem rady wyłowić, ale 2 się uchowały i teraz trzymam dwa w kotniku.

 6. pitrek:

  kupiłem 2 tyg. temu akwarium 60l i ryby dotego 2 mieczyki nsamca i samice samica była ciężarna wiec kupiłem kotnik żeby urodziła ton wczoraj przełożyłem do kotnika i zobaczyłem rano na dnie kotnika małe pływające rybki i 17 jajczek czemu mi się nie wykluły?

 7. Tomasz 35:

  jak kupiłem 1 samca i 3 samice (dł. ok 5-6cm) to za kilka miesięcy okazało się że 2 samiczkom wyrosły piękne miecze więc dla równowagi dokupiłem 2 samice z których jednej po miesiącu zaczyna rosnąć miecz ale żeby było jeszcze ciekawiej to niedawno zauważyłem że rośnie też miecz pierwszej największej niby samicy i zaczyna się robić wielka gonitwa samców aż się boje dokupić następne samice

 8. Maciek 12lat:

  Polecam te rybki sam mam 8 w tym ok.5 centymetrową pare weloniastych o barwie czarno czerwonej, 10 centymetrową samice czarno czerwoną, i5 5centymetrowych samic 2 czerwone i 3 zielone

 9. Gerwazy:

  kiedy bylem malym chlopcem dostalem od sasiada piękną rybke o lśniąco niebieskim kolorze, z tego co pamietam sąsiad mowil ze to mieszyk, a nignie nie moge spotkać takiego okazu..... a byl naprawde piekny...

 10. brom:

  u mnie ciężarna lub też "ciężarna" pływała około 2-3 miesiące, po czym faktycznie zauważyłem narybek :) niestety tylko 2 sztuki (chyba rodzice pod moją nieobecność poza karmieniem nie przyglądali się obsadzie :) )

 11. Krzysztof:

  Mam na sprzedaż dziką odmianę zieloną

 12. krzyś:

  Jak to nie chce rodzić? Pewno Ci się wydaje, że jest ciężarna? U mnie jedna samica znów będzie"rodzić", a"rodziła" miesiąc temu.

 13. krzyś:

  Jak to nie chce rodzić? Pewno Ci się wydaje, że jest ciężarna? U mnie jedna samica znów będzie"rodzić", a"rodziła" miesiąc temu.

 14. pawpod4:

  moja rybka jest w ciazy ale od paru miesiecy nie chce urodzic czy jest lek na wywolanie porodu

 15. Pati:

  do Duszek ja miałam 1 mieczyka samice 1 gupika pawie oko i neony wszystkie mi zdechły oprócz mieczyka. i jak na razie super mi się trzyma. jakieś 3 mies temu kupiłam do niej 2 gupiki pawie oko samiec i samiczka. zaklimatyzowały się i w najbliższym czasie chcę kupić 2 ewentualnie 3 ryby jak się zmieszczą w tym 1 rybkę czyszczącą acha i nie wspomniałam że mam jak na razie 25l aqua. miło by było gdyby ktoś mi doradził jakie ryby mogę dokupić . ( mieczyk nie jest spokojny. goni inne rybki na szczęście nie obgryza ogonów)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter