Akwarium słodkowodne czy słonowodne?

Czy myślisz czasami o przerobieniu swojego akwarium ze słodkowodnego na morskie? Postaramy się przybliżyć nieco różnice pomiędzy tymi dwoma typami zbiornika.

Istnieje wiele różnic pomiędzy akwarium słodkowodnym i morskim. Te dwa zestawy mogą być różne, jeśli chodzi o koszty przygotowania i utrzymania, a także codziennych zadań z tym związanych oraz wymagań ryb.

Ten artykuł został napisany dla tych akwarystów zainteresowanych głównie różnicami w prowadzeniu akwarium słodkowodnego i morskiego.

Typy akwarium

W świecie akwarystyki słodkowodnej można nieraz usłyszeć o akwariach: towarzyskich, biotopowych, z pielęgnicami afrykańskimi, roślinnych (tzw. holenderskie) itd. Wśród akwarium słonowodnych, także wyróżniamy kilka typów zbiorników. Zaliczamy do nich akwaria rybne, rybne, ale z rybami skalnymi oraz coraz popularniejszą rafę koralową. W analizie postaramy się przybliżyć różnice w kosztach tych typów akwariów.

                     

Koszty przygotowania akwarium

Należy zacząć od kosztów początkowych, czyli kosztów założenia. Koszt założenia akwarium słodkowodnego o pojemności ok. 100 litrów wyniesie ok. 700 zł. Natomiast koszt założenia akwarium morskiego o takiej samej pojemności może wynieść ok. 3000-4000 zł. Oczywiście jest to tylko szacunkowe określenie kosztów, ponieważ poszczególne marki sprzętu róznią się ceną.

 Akwarium słonowodne wymaga kilku dodatkowych kosztów, których nie wymaga akwarium słodkowodne. Ponadto, tego dodatkowego wyposażenia nie dostaniesz w zwykłym sklepie akwarystycznym. Trzeba zainwestować w dobrej jakości odpieniacz białek oraz żywe skały. Są one ważne z punktu widzenia biologicznej filtracji i w dodatku nie musisz używać wtedy dodatkowego filtra zewnętrznego. Dzięki odpieniaczowi białek usuniesz z wody rozpuszczone zanieczyszczenia. Filtr mechaniczny może usunąć większe odpady, ale nie usunie rozpuszczonych substancji, które usuwamy za pomocą wspomnianego wyżej odpieniacza.

Ogólnie nie zaleca się zakładania akwarium morskiego bez żywych skał. Przynoszą one zbyt wiele korzyści dla zbiornika. Doskonale filtruje on biologicznie wodę, stanowi pokarm dla niektórych gatunków ryb, jest kryjówką lub domem dla rybek, świetnie dekorują akwarium oraz przynoszą wiele innych korzyści. Założenie i utrzymanie zbiornika słonowodnego w równowadze bez żywej skały może okazać się trudniejsze, niż zbiornika z odpowiednią ilością skały

Zmiana wody jest łatwiejsza w akwariach słodkowodnych

Okresowa wymiana wody jest jedną z najważniejszych czynności jaką każdy akwarysta musi wykonywać. Proces ten różnie się w zależności od rodzaju zbiornika. W akwarium słodkowodnym można spuścić część wody i uzupełnić brak zwykłą, niechlorowaną wodą z kranu. Nie powinno to przynieść negatywnych skutków, a wręcz przeciwnie. W przypadku akwarium słonowodnego wygląda to nieco inaczej. Zanim dolejemy brak wody do zbiornika, trzeba ją w oddzielnym pojemniku przygotować i dopiero po tej czynności wlać do akwarium. Jeśli masz większy zbiornik, czynność ta może stać się nieco uciążliwa.

Ryby morskie są zwykle droższe i trudniej dostępne od słodkowodnych

Po przejściu się przez sklepy akwarystyczne i zorientowaniu się w cenach, możemy się nieco niemile zaskoczyć. Ceny większości gatunków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Słonowodne bezkręgowce również zaskakują cenami. Warto również przypomnieć o słabej dostępności jakichkolwiek ryb morskich w mniejszych miejscowościach. Wiele mniejszych sklepów nie posiada w swojej ofercie ani jednej ryby, a nawet jak posiada to wybór naprawdę pozostawia wiele do życzenia.

                    

Przygotowanie ryb do wprowadzenia do akwarium

Większość ryb słonowodnych musi zostać odpowiednio przygotowana przed wprowadzeniem do głównego zbiornika, gdyż pochodzą najczęściej bezpośrednio z rafy. Wiele gatunków słodkowodnych jest sztucznie hodowanych, dlatego z reguły nie wymagają większego przygotowania. Ryby morskie są trudniejsze w hodowli, dlatego trudniej im stworzyć odpowiednie warunki. Istnieją co prawda hodowle, z których otrzymujemy piękne i zdrowe ryby, które nie wymagają tej czynności, ale ich ceny są wyższe. Mimo to, warto wspierać tych hodowców, gdyż może dzięki temu wzrośnie ich dostępność dla akwarystów i być może coraz częściej będziemy spotykać u znajomych akwaria morskie.

Istnieje olbrzymi wybór bezkręgowców

Olbrzymią zaletą akwarium morskiego jest niewątpliwie możliwość hodowli bezkręgowców. Istnieje ich praktycznie nieograniczona liczba. W akwarium słodkowodnym także możemy trzymać bezkręgowce, ale ich wybór jest o wiele mniejszy niż w zbiorniku słonowodnym. Możemy wybierać pomiędzy koralowcami, małżami, krewetkami, rozgwiazdami, robakami i wieloma innymi gatunkami. Ilość jaka jest dostępna w sklepach, już jest stosunkowo duża i cały czas rośnie.

Ryby morskie są bardziej kolorowe

Chociaż istnieje wiele kolorowych gatunków słodkowodnych rybek (gupiki, neonki, bojowniki i inne), to i tak kolorowych gatunków ryb morskich jest więcej. Jest sporo gatunków rybek słonowodnych, które naprawdę zapierają dech w piersiach. Nigdy nie zobaczysz prawdziwego żółtego koloru, dopóki nie ujrzysz na żywo zebrasomy żółtej. Tego typu przykładów można by wymieniać więcej.

Karmienie ryb morskich może być trudne

Największe różnice są winą tego, że ryby morskie najczęściej są przywożone z ich naturalnego środowiska. Karmienie w akwarium słodkowodnym nie powinno sprawiać problemów nawet początkującym akwarystom. O ile dostępne rybki słodkowodne można spokojnie karmić zwykłymi, kupionymi w sklepie płatkami, o tyle przyzwyczajenie rybki morskiej do kupionego pokarmu może zająć od kilku tygodni do kilku nawet miesięcy. Prawidłowe odżywianie jest ważne, gdyż rybka może z tego powodu się stresować, a przez to nawet chorować i umrzeć. Szkoda by było pogrzebać rybkę, za którą zapłaciliśmy kilkadziesiąt złotych.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie akwarium morskiego jest droższe i trudniejsze niż zbiornika słodkowodnego. Jednak po jego założeniu może stać się ono nawet mniej wymagające,  gdyż dzięki żywym skałom łatwiej utrzymać dobry stan wody. Żywe rośliny pełnią podobną funkcję w filtracji w obu typach akwarium. Jeśli od jakiegoś czasu posiadasz akwarium słodkowodne i dajesz sobie z nim radę, to przejście na akwarium morskie nie powinno sprawić Ci aż tak dużo problemu. Jeśli masz tyle ambicji i pieniędzy, aby założyć akwarium morskie, zrób to!

Artykuł przesłany przez użytkownika o nicku Jesqel. Dziękujemy.

35 komentarzy

 1. Piotr:

  Zakładam właśnie akwarium holenderskie 160l. Koszty zbiornika na szafce oraz całego osprzętu, to koszt 4000zł bez jakiegoś nadmiernego wypasu. Do tego urządzenie akwarium z pełną obsadą roślinną, podłożem i wystrojem to koszt około 1000zł. Razem 5000zł - na sam start. Do tego koszty utrzymania + nawożenia. Także bajki typu 700zł to chyba o typowo amatorskich akwariach stojących na szafkach w domu jakie po prostu są. Tak aby tylko coś pływało, a nie na tym rzecz polega. Pozdrawiam!

 2. Akwarium słodko-słone:

  Można na początek zrobić eksperyment z akwarium dwu środowiskowym w celu nabrania doświadczenia. Mianowicie można na bazie akwarium słodkowodnego pokusić się trzymanie rybek które dobrze znoszą wodę słodką a jeszcze lepiej morską. Dla przykładu do wody dodaje się soli morskiej (1 łyżeczka na 10 l wody). W takich warunkach świetnie się mają efektownie wyglądające rybki wielu gatunków np.Poecilia latipinna, Poecilia sphenops,Poecilia reticulata,Poecilia velifera i wiele innych gatunków. Na początek dla dziecka może to być interesujący eksperyment a później krok po kroku można budować akwarium morskie.

 3. wojciech:

  Witam Ja wlasnie sie zastanawiam na akwarium morskim dla mnie to powrot do akwarystyki, wczesniej slodkowodne - hodolw apalet mialem 30 zbiornikow 450L, zostalo sie dwa stare zbirniki I troche sprzetu ale uzywalem filtrow eheim I grzalek jageara, dla mnei zbiornik 450L z osprzetem to okolo 1450PLn - trzeba wiedziec gdzie kupic I tyle. W cene nie wliczone rybki skaly dekoracje itp. Jedyne co mnei trawi to jakosc soli dostepna w sprzedazy.

 4. Barto:

  Moja kostka 30x30x30 (27) słodkowodna kosztowała mnie 1000 zł ;p

 5. Bułka:

  Ja wydałam około 3-4 tysiące na 120 litrów słodkowodnego.. Nie wyobrażam sobie,jak niskiej jakości i żywotności może być w cenie podanej tutaj.

 6. Dawid:

  Dziwne te wyliczenia, ja osobiście przechodzę na akwarium morskie ze słodkowodnego (300 L). Początkowego koszta z całym sprzętem oczywiście bez przesady dopłaciłem 470 zł. Nie licze skał i zwierząt. W akwarium słodkowodne wcześniej kosztowało mnie jakieś ponad 2tys. zł.

 7. JS:

  Zakładanie morskiego akwarium oznacza w przeciwieństwie do tego słodkowodnego wspieranie degradacji raf koralowych! Jakoś autor o tym nie wspomina a warto bo już niedługo takowe zupełnie znikną!

 8. adi:

  z mojego doświadczenia - ok 5 zł/1litr - koszt szkła + wszystkiego co niezbędne. "życie" - koszt zależy tylko od waszych możliwości. za moje jak kiedyś zliczyłem mmiałbym średniej klasy merca....z salonu..

 9. Drobniczka-Jednodniówka:

  Jakk ktoś jest ciekawy to na ALLEGRO jest akwarium 160l za 80 zł - licytacja, a 100-kup teraz Mimo, że uzywane się opłaca, bo naprawde w dobrym stanie a i ja tego nie sprzedaję tylko tak dla waszej info mówie ;)

 10. wiki:

  a ja za 200l akwarium zapłaciłam 200zł .... noi taż mam akwarium morskie i 1 filtr kosztował 10 000 zł a ja mam dwa filtry jedna rybka 100zł i lepiej nie będe wymieniać więcej..

 11. Paweł :

  Co wy chcecie kupować do akwarium 216l 2000zł to ono chyba ze złotą oprawką próby 999 ja swoje 200l założyłem za 600zł i ma sie dobrze. Planuje teraz założyć 450l i kupuje za 800zł full zestaw + 250zł szafka

 12. akwarianka564:

  Tam gdzie ja mieszkam są glonojady które jak przywioze do domu to zdychają

 13. ...:

  Artykuł ciekawy ale strasznie ogólnikowo napisany. Mało konkretów... Pozdrawiam

 14. Aro:

  w warszawie niema taniej firmy najtańszą jaką znam i dobrą znajduje sie w legionowie pod warszawą sklep nosi nazwe inter zoo adam jest to najtanszy sklep jaki znam można też skontaktować sie telefonicznie

 15. Robert:

  Haj ma ktoś może jakąś godną polecenia firmę z Wa-wy z doświadczeniem, która zakłada morskie akwaria, no i co by jeszcze skóry nie zdzierali ;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter