Etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Przed założeniem akwarium należy skompletować niezbędny sprzęt.

Poniżej przedstawiam podstawową listę zakupów niezbędną do założenia akwarium.

  • Stabilny mebel, na którym stanie akwarium (1 litr wody = 1 kg)
  • Akwarium
  • Materiał amortyzujący jako podkład pod akwarium (np.: płyta styropianowa)
  • Pokrywa na akwarium
  • Oświetlenie
  • Grzałka z termostatem
  • Termometr
  • Filtr podżwirowy lub innego rodzaju (kratki do filtra podżwirowego)
  • Pompka akwariowa
  • Węże doprowadzające powietrze z pompki
  • Kamień napowietrzający
  • Zawór przeciwdziałający zassaniu się wody do pompki
  • Żwir i kamienie
  • Dekoracje (np.: korzenie)
  • Rośliny żywe lub sztuczne
  • Rozdzielnik (w przypadku podłączenia wszystkich urządzeń w jednym miejscu)
  • Testy do wody
  • Sitka do odłowu ryb, pokarm akwariowych


W tym momencie nie kupujemy jeszcze ryb!


ETAP 1


Wybierz miejsce pod akwarium. Najlepsze miejsce to takie, które jest z dala od światła słonecznego, grzejników centralnego ogrzewania, miejsc, w których może być łatwo zbite. Akwarium nie może również stać w miejscu obok, którego jest duży ruch, ponieważ wpływa to stresująco na ryby. Można pod nogi podstawy podłożyć płytki rozprowadzające ciężar.

ETAP 2


Sprawdzamy czy akwarium stoi stabilnie oraz czy nie przecieka. Jeśli akwarium przecieka to uszczelniamy je specjalnym klejem lub wymień na nowe. Akwarium stawiamy na materiale amortyzującym.

ETAP 3

Jeśli zakupiłeś filtr podżwirowy to umieść kratkę na membranie filtra. Podłącz membranę do wężyków.

ETAP 4


Nowo zakupiony żwir wypłucz w wiaderku. Po wypłukaniu żwiru rozłóż go bezpośrednio na dnie akwarium lub na kratce. Najlepiej jeśli warstwa żwiru ma około 7,5 cm grubości.

ETAP 5

Korzenie i inne dekoracje czyścimy wyłącznie bieżącą wodą. Absolutnie nie używamy żadnych środków chemicznych. Formujemy korzenie i dekoracje według własnego uznania. Pamiętajmy jednak o stworzeniu kryjówek dla niektórych rodzajów ryb.

ETAP 6

Zakładamy grzałkę z termostatem tak, aby grzałka nie dotykała żwiru (najlepiej tak zamontować grzałkę, aby była jak najmniej widoczna). Termometr umieszczamy w miejscu nieco oddalonym o grzałki.

ETAP 7

Podłączamy kostkę do napowietrzacza za pomocą wcześniej zakupionego wężyka. Kostkę napowietrzającą najlepiej umieścić w tylnej części akwarium. W przypadku zastosowania filtra podżwirowego wolną końcówkę można wsunąć w komin filtra i pchnąć aż znajdzie się na poziomie podłoża. Jeśli będziemy używać głowicy pompującej lub filtra wewnętrznego po zamontowaniu wkładów filtracyjnych możemy zamontować sprzęt w akwarium.

ETAP 8

Na tym etapie można rozpocząć napełnianie akwarium wodą. Akwarium można napełniać za pomocą węża lub za pomocą wiadra. Wodę wlewamy delikatnie, żeby nie naruszyć podłoża. Można w tym celu zastosować kartkę papieru, którą usuwamy po napełnieniu akwarium do połowy. W trackie nalewania wody kontrolujemy jej temperaturę, aby uchronić rośliny od szoku termicznego.

ETAP 9

W tym momencie rozpoczynamy sadzenie roślin akwariowych. Najlepiej niższe rośliny sadzić w przedniej części zbiornika, a wyższe w tylniej. Pamiętajmy o pozostawieniu otwartej przestrzeni dla ryb.  Dolewamy wodę do linii około 2 cm od górnej krawędzi.

ETAP 10

Regulujemy strumień wypływający z filtrów, aby nie wytwarzały się zbyt duże wiry wodne. W celu zminimalizowania skutków parowania możemy położyć szybę na górę akwarium. Nakładamy pokrywę po wcześniejszym zainstalowaniu oświetlenia.

ETAP 11

Sprawdzamy czy urządzenia zostały prawidłowo podłączone. Jeżeli tak, to włączamy wszystkie urządzenia na około  tydzień - dwa przed wpuszczeniem ryb (oświetlenie na 12-14 godzin na dobę). Pozwoli to w ustabilizowania się środowiska w akwarium. W międzyczasie kontrolujemy sytuacje poprzez np.: mierzenie współczynnika pH, twardości wody oraz temperatury. Proces stabilizacji środowiska można przyspieszyć za pomocą odpowiednich uzdatniaczy. Ryby umieszczamy stopniowo po około 7-14 dniach od stworzenia akwarium.  Jak widać zakładanie akwarium nie jest takie trudne.

 

100 komentarzy

  1. Klaudyna:

    Witam! Jakie są odpowiednie uzdatniacze do wody? Mogę użyć podłoża z jeziora? Z góry dziękuje za odpowiedź!

  2. safe:

    ichtiolog14 - taki, żeby wytrzymał strop i mebel na którym go postawisz ;) Im większe tym lepsze - ale wszystko ma swoje granice.

  3. ichtiolog14:

    jaki moze byc maksymalny litraz w bloku mieszkalnym.prosze o odpowiedz.

  4. fish72:

    Do amator: Na Twoim miejscu zrobiłbym tak - najpierw dolej do nowego akwarium jak najwięcej wody ze starego, ale równocześnie żeby ryby w mniejszym również miały swoją starą wodę- to powinno przyspieszyć dojrzewanie nowego zbiornika. Jeżeli masz w małym akwa rośliny, to rybom nie powinno zabraknąć tlenu, a zapewniam że w okresie letnim bez grzałki wytrzymają bez wątpienia, no chyba , że są strasznie ciepłolubne. Jeśli przeniesiesz stary filtr do nowego baniaka, pożyteczne bakterie w nim zawarte również przyspieszą jego dojrzewanie. Uważam, że po około 1,5 tygodnia nowe akwarium powinno być w pełni gotowe do wpuszczenia ryb. Pozdrawiam i życzę powodzenia ;)

  5. Gość:

    po przeczytaniu tego artykułu nie wiem jak moje wcześniejsze rybki wytrzymywały zmianę wody. nie będe opisywał ale miały hardcorową jazdę tak samo przy zakładaniu hehe;)

  6. neonka:

    żwirek, który był uzywany w mniejszym akwa najlepiej przepłucz - tak żeby nie było w nim odchodów rybek itp. Co do wody to owszem, uważam, że możesz przenieść z mniejszego akwa do wiekszego tylko pamietaj, aby naczynie(węzyk lub cos innego czym bedziesz przenosic wodę) było czyste, co do dolewania wody to tak, ale woda musi byc odstana tzn ok 5 dni (żeby nie zawierała chloru) najlepiej napełnij jakis baniak z wodą lub po wodzie mineralnej butelki poczekaj kilka dni i dolej roslinki przenies i umyty żwirek daj rybki dzień bez napowietrzania powinny wytrzymać ... ale głowy nie daję ;) życzę cierpliwości.

  7. amator:

    a ja mam takie pytanie - chcę zmienić akwarium na troszkę większe z 25 litrów na 50 bo troszkę ma prawdopodobnie przerybione (9 małych rybek). Czytając ten artykuł i ucząc się wcześniej wiem, że nie wpuszcza się ryb od razu po zalaniu wody. Chciałbym jednak używać sprzętu z mniejszego akwarium w tym większym (filtr, grzałka) oraz przenieść niektóre rośliny. Jednakże nie wiem czy rybki są w stanie wytrzymać w 25 litrach więcej niż dobę bez tych urządzeń. Zastanawiałem się czy mogę przenieść ryby z wodą z poprzedniego akwarium i dolać nowej i czy ewentualnie mogę to samo zrobić ze żwirkiem? Być może moje pytanie rozśmieszą albo oburzą niektórych forumowiczów ale naprawdę nie wiem jak to zrobić a nie chcę wyrządzić krzywdy rybkom. Będę wdzięczny za poradę

  8. neonka:

    Hey ;) mam wielki problem i potrzebuję waszej pomocy ! mianowicie: mam akwarium 240 l wszystko jest z nim ok jakby nie dość trudny szczegół (kiedyś trzymany w nim był szczur ;/ ) Nie wiem jak dobrze odkazić akwa po tym małym szkodniczku, myłam kilkanaście razy akwarium- płynem do naczyń(rozrobionym w wodzie)w planach mam jeszcze ściąganie i dawanie nowego sylikonu. Na zakup nowego akwa nie stać mnie. Proszę Was o pomoc. Co mogę jeszcze zrobić żebym mogła bez problemu trzymać w nim ryby ?? Proszę o odpowiedź !

  9. zainteresowany:

    Jestem zainteresowany założeniem akwarium. Zbiornik posiadam ma on około 50 litrów. Moje pytanie brzmi jakie są minimalne koszty założenia hodowli rybek (około 10 gupików i około 8 - 10 neonków , może coś większego). Chodzi mi o całkowity zestaw (roślinki, dno, osprzęt, rybki, światło i jedzenie).

  10. welonki i bojowniki:

    Fajny artykuł.Niedługo kupuje nowe akwarium i skorzystam z rad.

  11. pepe:

    ja będe dopiero zakładać akwarium i dobrze że to przeczytałam. Bardzo mi się przydało

  12. .:KUDŁATY:.:

    po przeczytaniu tego i owego na tej świetnej stronce w artykułach i w komentarzach stwierdzam ze musze zmienic duzo rzeczy przedewszystkim stworzenia (rybki) zmiana wygladala by tak... Obsada: neon inessa 10szt., zmienniak plamisty 4szt., krewetka red cherry 6szt., dlugonos 2szt.,(we wczesniejszym komentarzu pisalem ostronos zamiast wlasnie dlugonos.. :) glupek ze mnie xD) cierniooczek myersa 2szt., tetra cesarska 4szt., prętnik karlowaty 4szt., pielegnica ramireza 2szt.. Oczywiscie akwarium 200l z tlem strukturalnym i roznymi ozdobami i roslinami, co Wy na to?:)

  13. Adam:

    Ja w akwarystyke bawiłem sie w podstawówce(lata 80's). Mialem akwarium 25l., troche roslin, gupiki, mieczyki, glonojady. Wpuszczałem tam też raz traszkę(gupiki ja zjadły :)) i ciernika(po 2h cała woda była mętna). Napuszczałem wode z kranu, odrazu wpuszczałem ryby i nic im nie było. Niektóre miały problemy z plywaniem, bo pecherzyki jakiegoś gazu przyczepiały im sie do ciała i plywały tuż przy powierzchni. Akwarium czysciłem raz na 1-2 miesiace. Czyściłem, bo ryby robiły sie białe, jakiś glon na nich osiadał. Mimo teo rodziło ich sie wiecej niz umierało(nadmiar wypuszczałem do strumyka). Pisze o tym, bo tu czytam, że np. trzeba badać twardość wody, ryby wpuszczać po 2tygodniach, czyścić żwirek(ja swój znalazlem na budowie) itp. A moje akwarium funkcjonowało pomimo tego, że nie stosowałem takich restrykcyjnych procedur.

  14. .:KUDŁATY:.:

    Witam wszystkich... widze ze uzo ciekawych porad mozna tutaj dostac... jestem zieleniakiem tzn od zawsze interesowaly mnie "rybki" wkoncu stac mnie na zalozenie swojego wymarzonego akwarium :) moj problem tkwi w wyborze rybek... tzn mam swoje ulubience tylko niewiem czy moge je trzymac razem bezproblemowo, oto i one skalar 2szt., bocja wspaniała 4szt., glonojad tygrysi 2szt., duch sumatrzański, krewetka red cherry 4szt., ostronos 2szt., pielęgnica ramireza 2szt., rak 2szt., akwarium 200l troche przestrzeni odpadnie napewno mysle o tle strukturalnym i roznych ozdobach i o wiekszej ilosci kryjowek :) i moje pytania czy to bedzie funkcjonowac bez problemu czy nie bada sie "gryzly" nawzajem rybki? czy nie beda rybki mialy malo miejsca?

  15. misiek29:

    "dodał: Paweł (2009-11-15 18:56:12) czy w akwarium 60l mogę trzymać: 3 neony innesa 5 neonów czarnych 2 welony 2 kiryski 2 bocje wspaniałe 1 gurami dwuplamiste 1 gurami całujące 1 bojownik 1 glonojad 1 sum rekini 2 dania malabarskie 7 gupików jeśli nie to powiedzcie które mam oddać a które zostawić. Myślałem żeby oddać gurami i dania ale to pewnie za mało:( Proszę o szybką odpowiedź, z góry dziękuję:) P.S welonów nie oddam:)" Nie!!!Jak nie oddasz welonów,to tylko je zostaw!Za mały litraż... "dodał: Rybka (2009-12-09 17:58:27) przeliczajcie sobie tak, że 1cm ryby to 0.5-1l wody, a w 20l akwa możesz trzymać z 15rybejk,i roślinke, ja zajmuję się akwarystyką od 4lat najpterw miałam kulę i bojownika ale teraz bende miała akwa 25-30l i zamieżam tam mięć: 5pawie oczka, 6 neony, 1 glonojad,3platki, 3 kirysy , 4 dania i roślinke na korzeniu może niebendzie tyle ryb ale sie jeszcze zastanowie a no i oczywiście musi być schronienienp. zamek z kryjówkami" Jestes pusty/pusta!!!Według ciebie to rybę 50cm można trzymać w 50 litrach???Żenada! Jak zajmujesz się akwarystyką od 4 lat to gratuluję zdobytej wiedzy(o zgrozo),daj sobie spokój i zajmij się chomikiem może jemu nie zrobisz krzywdy!!! "dodał: lolita (2011-01-25 14:19:30) nie trzymajcie glonojadow w akwa ponizej 100l bo jest zbyt malo miejsca.najgorzej jak jeszcze sa inne ryby.1l to 1cm ryby dla przypomnienia poczatkujacym.poszukajcie troche na necie jak dalej nie kumacie." Sama jesteś nie kumata,1l/1cm ryby???Nie zajmuj się tym!!! Resztę wypowiedzi zostawiam bez odpowiedzi bo to chore co tu piszecie!!! Poza kilkoma sensownymi wypowiedziami nic tu nie wnosicie,a wręcz przeciwnie,początkujący akwarysta sugerując sie waszymi radami,szybko zniechęci się do tego pięknego hobby... Artukuł spoko,dla początkujących naprawdę wystarczy...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter