Etapy zakładania akwarium słodkowodnego

Przed założeniem akwarium należy skompletować niezbędny sprzęt.

Poniżej przedstawiam podstawową listę zakupów niezbędną do założenia akwarium.

  • Stabilny mebel, na którym stanie akwarium (1 litr wody = 1 kg)
  • Akwarium
  • Materiał amortyzujący jako podkład pod akwarium (np.: płyta styropianowa)
  • Pokrywa na akwarium
  • Oświetlenie
  • Grzałka z termostatem
  • Termometr
  • Filtr podżwirowy lub innego rodzaju (kratki do filtra podżwirowego)
  • Pompka akwariowa
  • Węże doprowadzające powietrze z pompki
  • Kamień napowietrzający
  • Zawór przeciwdziałający zassaniu się wody do pompki
  • Żwir i kamienie
  • Dekoracje (np.: korzenie)
  • Rośliny żywe lub sztuczne
  • Rozdzielnik (w przypadku podłączenia wszystkich urządzeń w jednym miejscu)
  • Testy do wody
  • Sitka do odłowu ryb, pokarm akwariowych


W tym momencie nie kupujemy jeszcze ryb!


ETAP 1


Wybierz miejsce pod akwarium. Najlepsze miejsce to takie, które jest z dala od światła słonecznego, grzejników centralnego ogrzewania, miejsc, w których może być łatwo zbite. Akwarium nie może również stać w miejscu obok, którego jest duży ruch, ponieważ wpływa to stresująco na ryby. Można pod nogi podstawy podłożyć płytki rozprowadzające ciężar.

ETAP 2


Sprawdzamy czy akwarium stoi stabilnie oraz czy nie przecieka. Jeśli akwarium przecieka to uszczelniamy je specjalnym klejem lub wymień na nowe. Akwarium stawiamy na materiale amortyzującym.

ETAP 3

Jeśli zakupiłeś filtr podżwirowy to umieść kratkę na membranie filtra. Podłącz membranę do wężyków.

ETAP 4


Nowo zakupiony żwir wypłucz w wiaderku. Po wypłukaniu żwiru rozłóż go bezpośrednio na dnie akwarium lub na kratce. Najlepiej jeśli warstwa żwiru ma około 7,5 cm grubości.

ETAP 5

Korzenie i inne dekoracje czyścimy wyłącznie bieżącą wodą. Absolutnie nie używamy żadnych środków chemicznych. Formujemy korzenie i dekoracje według własnego uznania. Pamiętajmy jednak o stworzeniu kryjówek dla niektórych rodzajów ryb.

ETAP 6

Zakładamy grzałkę z termostatem tak, aby grzałka nie dotykała żwiru (najlepiej tak zamontować grzałkę, aby była jak najmniej widoczna). Termometr umieszczamy w miejscu nieco oddalonym o grzałki.

ETAP 7

Podłączamy kostkę do napowietrzacza za pomocą wcześniej zakupionego wężyka. Kostkę napowietrzającą najlepiej umieścić w tylnej części akwarium. W przypadku zastosowania filtra podżwirowego wolną końcówkę można wsunąć w komin filtra i pchnąć aż znajdzie się na poziomie podłoża. Jeśli będziemy używać głowicy pompującej lub filtra wewnętrznego po zamontowaniu wkładów filtracyjnych możemy zamontować sprzęt w akwarium.

ETAP 8

Na tym etapie można rozpocząć napełnianie akwarium wodą. Akwarium można napełniać za pomocą węża lub za pomocą wiadra. Wodę wlewamy delikatnie, żeby nie naruszyć podłoża. Można w tym celu zastosować kartkę papieru, którą usuwamy po napełnieniu akwarium do połowy. W trackie nalewania wody kontrolujemy jej temperaturę, aby uchronić rośliny od szoku termicznego.

ETAP 9

W tym momencie rozpoczynamy sadzenie roślin akwariowych. Najlepiej niższe rośliny sadzić w przedniej części zbiornika, a wyższe w tylniej. Pamiętajmy o pozostawieniu otwartej przestrzeni dla ryb.  Dolewamy wodę do linii około 2 cm od górnej krawędzi.

ETAP 10

Regulujemy strumień wypływający z filtrów, aby nie wytwarzały się zbyt duże wiry wodne. W celu zminimalizowania skutków parowania możemy położyć szybę na górę akwarium. Nakładamy pokrywę po wcześniejszym zainstalowaniu oświetlenia.

ETAP 11

Sprawdzamy czy urządzenia zostały prawidłowo podłączone. Jeżeli tak, to włączamy wszystkie urządzenia na około  tydzień - dwa przed wpuszczeniem ryb (oświetlenie na 12-14 godzin na dobę). Pozwoli to w ustabilizowania się środowiska w akwarium. W międzyczasie kontrolujemy sytuacje poprzez np.: mierzenie współczynnika pH, twardości wody oraz temperatury. Proces stabilizacji środowiska można przyspieszyć za pomocą odpowiednich uzdatniaczy. Ryby umieszczamy stopniowo po około 7-14 dniach od stworzenia akwarium.  Jak widać zakładanie akwarium nie jest takie trudne.

 

100 komentarzy

  1. Max:

    do Zielony : A więc tak, mętna woda to prawdopodobnie pierwotniaki (wypłukałeś filtr w kranówie? a może woda nie odstana?), intensywnie filtruj i napowietrzaj wodę ile się da, jeśli masz możliwość radze użyć środka "Bactozym" znanej firmy an literę T, powinno pomoc. A co do składu akwa to glonojada nie bierz bo za duży jak na taki zbiornik, i w ogóle przemyśl obsadę... Jak mieczyki to harem czyli samczyk na np 3 samiczki, nie trzymaj nigdy żadnej rybki(z paroma wyjątkami) po sztuce jak np masz gupika czy molinezje bo to katowanie... Poczytaj forum tam masz dobre propozycje com do obsad i mądrzejsi odemnie na pewno powiedzą Ci dokładnie co i jak ;]

  2. kasiaa:

    a czy tam Pompka akwariowa jest konieczna ??

  3. zielony:

    witwm serdecznie!potrzebuję pomocy:mam60l akwarium wyposażone w pompkę filtr grzałkę,jest żwirek(myty)4roślinki i 10 rybek:2gurami 2 welony(małe)2danio gupik 3małe mieczyki 1 molinezja rybek chyba nie jest za dużo.woda kranówka po 2 dniach od wymiany robi sie mętna-taka mleczna nie zielona.rybki nie są chore.co z tą wodą ?jest na to sposób? i czy mogę dodać tam glonojada 10cm(znajomy ma do oddania)

  4. Rademenes:

    do help. oczywiście że wyciągamy roślinki z doniczek/koszyczków. można również a nawet trzeba przyciąć około 1/2 1/3 długości korzonka, ten zabieg dodaje "kopa roślinkom" w zroście. Inna sprawa jest jak roślinki w doniczkach nie mają praktycznie korzonka bo i tak się zdarza wtedy trzeba troszkę pokombinować coby utrzymać ją w podłożu :) Danio najprawdopodobniej ma uszkodzony pęcherz pławny.

  5. help:

    z cyklu ,,glupie pytanie,, /szczegolnie dla wyjadaczy akwariowych : roslinki nalezy wyjac z tych koszyczkow przed zasadzeniem w zwirku, czy nie ? drugie: danio plywa bokiem i przy powierzchni, co mu jest?

  6. czaarro:

    Witam wszystkich ja jak zakładałem akwa 54l t wpuściłem rybki od razy po nalaniu wody i żyją już prawie 2 lata a rośliny sadziłem po ok 2 tygodniach. bo dopiero wtedy kupiłem

  7. krol:

    Witam,Jak kupowałem akwa (26l) to sprzedawca dal mi taki uzdatniacz i powiedział ze rybki można wpuscic po 24 godz,do tej pory było dobrze ale dokupiłem kilka neonek i przez noc wszystkie zdechły.

  8. DzoNy:

    Paweł wywal gurami i bocje bo się męczą w takim małym akwarium, dokup jeszcze z 3 danio, są to ryby stadne i musi ich by min. 5..

  9. akwarzysta:

    -maciej- kup akwarium 100l i będzie dobrze

  10. maciej:

    ja mam akwarium 25l i w nim 5 neonek 2 mieczyki 2 molinezje 1 skalar i glonojada, proszę o podpowiedź czy nie za dużo tego, z góry dziękuję

  11. moorland:

    a mi facet w sklepie akwarystycznym nic nie powiedzial o okresie inkubacji i wpuscilam ryby po 12 godzinach wczoraj. czy moge je jeszcze jakos uratowac?

  12. Anka:

    O, matko. Minimum wpuszczamy ryby po 14 dniach, a nie po 3. Wszystkie Ci zdechną, jak tak dalej pójdzie.

  13. IzaHaan:

    Bardzo potrzebuje pomocy. Witam wszytkich, wpuscilismy rybki do nowego akwarium po 2 czy 3 dniach i sporo juz zdechlo. jak teraz naprawic ten blad i zadbac prawidlowo o zdrowie i dobre samopoczucie rybek?? bardzo prosze o pomoc. aktualnie mam 54l. 2 kiryski, 1 glonojad 2 male skalarki, 1 gupik bo reszta zdechla i 3 jakies zolto-pomaranczowe przyssawki. Nie znam polskiej nazwy bo mieszkam w niemczech ale cos podobnego do glonojadow tylko bardzo zywe i aktywniejsze dniem. wczesniejbyly jeszcze molinezje, gupiki i jeszcze 2 kiryski. a zdychaja na raty- co jakis czas jedna.

  14. beniek:

    w akwarium 800 litrów ile można trzymać rybek bo mam już 180 i niewiem ile mi się jeszcze zmieści

  15. kangur:

    Zgadzam sie z Krzychem. Unikajcie tworzenia wszelkich trudnych do czyszczenia zakamarkow i nie sadzcie roslin za gesto. Mozna kupic przerozne tla do przyklejania za tylna szyba, ktore powiekszaja optycznie akwarium a i ryby na ich tle prezentuja sie lepiej. pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter