Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

 1. Suzi1986:

  Witajcie, jestem początkująca, mam 240l a obsada to: 6 razborek, 2 mieczyki(parka), 2 glonojadki, 10 gupików(5 samiczek i 5 samców), narazie jestem bardzo zadowolona idealny skład, ale chciałabym wiedzieć jakie mogę jeszcze do nich dobrać, aby żyły zgodnie i miały podobne wymagania;-)poza tym możecie zaproponować mi jakieś roślinki, mało wymagające, takie dla początkujących akwarystów i odpowiednie dla tych moich rybek? z góry ślicznie dziękuję za podpowiedź.

 2. Szymon:

  Albert: Możesz dokupić bojownik, ale 1 samiec i przynajmniej 2 samice.

 3. Majka100:

  Też dopiero zakładam akwarium 100l i nie wiem jakie i ile rybek mam kupić BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZI!

 4. Albert:

  witam dzis zalozylem akwarium 120l mam w nim : 2x glonojad lamparci (okolo 30cm, dostalem je od sasiada:)) 2xskalar 4x gupiki 2 welony . Mam prosbe czy ktos kto bardziej sie zna moglby mi doradzic co jeszcze dorzucic , mysle nad bojownikiem syjamskim . wszystkie propozycje mile widziane:)

 5. kryha1999:

  jestem poczatkujacy wlasnie dopiero co bede zakladac akwarium 50 litrowe to ile na poczatek mam dac ryb do niego

 6. Do milosiush:

  Akwa 54l to całkiem duży zbiornik,więc 5 żałobniczek i 3 neony to jest nic...!!!!! Możesz kupić nawet 10 neonów...!!!!!!!!!!!!!!!! :D :)

 7. Michał 1212:

  Ile mogę mieć rybek w akwarium 112l ? I czy mogą być Paletki ?

 8. Oliwia:

  Ja chce kupić akwarium 72l ile rybek mogę w nim mieć??

 9. Prętacz..:

  oliverboss: Współczuje twoim rybkom.. Po pierwsze masz strasznie dużo rybek na te małe akwarium. I proponuje ci albo oddać prętnika karłowatego albo zainwestuj w nowe, większe akwarium, bo daje ci pewność , że po czasie on ci zdechnie.Proponuję troszkę o tych wszystkich rybkach poczytać, a w szcególności o prętnikach

 10. oliwerbosss:

  ja mam akwarium 98l i mam 1x sum rekini 2x bocja kubota 3x żałobniczka 1x danio lamparcie 4x bysztryk ozdobny 1x piskorek 1x kirysek panda 1x kirysek spiżowy 1x kirysek pstry 1x kiryśnik czarnoplamy 2x brzanka różowa 1x kirys żółtopasy 1x prętnik karłowaty 1x labeo 3x mieczyk hellera 1x molinezja i krewetka orange

 11. ewelina29:

  Jakie rybki mogę trzymać w akwa 25l?

 12. Assiulka:

  Ile kosztuje akwarium roślinki i te inne rzeczy razem? Bo rybki wiem że tanio.

 13. nowa:

  czy w akwarium 54l mogę trzymać 8 neonków,8 zwinników blehera,2 gupiki i 4 kiryski panda?z góry dziękuję za odpowiedz.

 14. Dzióła:

  Czy można mieć akwarium z flirtrem bez pompki ? PS.Miałam przez 6 lat .

 15. wikuś:

  Ej mam aqua 12l i mam 4 samce gupika i 2 samice

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter