Jak wybrać i wprowadzić ryby do akwarium?

Świeżo założone akwarium wymaga pewnego czasu do ustabilizowania się. Czas ten jest potrzebny, aby w filtrze wytworzyły się bakterie oraz mikroorganizmy które oczyszczają wodę. Rośliny również wymagają pewnego czasu żeby się przyjąć i zaaklimatyzować  w nowym miejscu. Może to potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie należy wprowadzać ryby stopniowo. Na początku najlepiej wprowadzić połowę planowanej ilość ryb dopuszczając co kilka dni po kilka sztuk.

Wybór ryb do pierwszego w życiu akwarium jest zarówno zadaniem fascynującym, jak i niełatwym. Bardzo dużo ryb po prostu nie nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Niektóre wymagają dosyć dużego doświadczenia ponieważ wymagają złożonych i specyficznych warunków środowiska. Dla początkującego akwarysty poleciłbym wybrać ryby bardziej odporne na warunki środowiska. Bardziej odpornymi gatunkami ryb są np : gupik, zmienniak plamisty i wielobarwny, mieczyk Hellera, bojownik syjamski. Poszczególne ryby różnią się potrzebami w zakresie wielkości akwarium, gęstości roślin, temperatury i naświetlenia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest wpuszczenie zbyt dużej liczby ryb do zbyt małego akwarium. Najlepiej jest przyjąć zasadę że na 1 cm długości ryby przypada 1 litr wody. Tym większe akwarium tym lepsze warunki dla życia  ryb.

Przy zakupie ryb akwariowych szczególną uwagę należy zwrócić ich na zdrowy wygląd . Zdrowe ryby charakteryzują się : nie postrzępionymi i wyprostowanymi płetwami, brakiem narośli i owrzodzeń , brakiem ubytków łusek i ran, duża aktywnością ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia), apetytem. Przy wyborze ryb akwariowych  bardzo dużą role odgrywają również specyficzne cechy gatunkowe. Niektóre ryby żyją w stadzie a inne nie znoszą rywali. Należy pamiętać również o tym aby ryb prowadzących ruchliwy tryb życia nie umieszczać prowadzącymi spokojny tryb życia.

Kolejną ważna wskazówką jest to aby nie umieszczać ryb posiadających długie płetwy (np. welon) z rybami które mogłyby im te płetwy podgryzać ( np :Brzanka sumatrzańska).

Transport ze sklepu do domu powinien odbywać się w sposób jak najmniej stresujący oraz maksymalnie zabezpieczający stałą temperaturę wody. W celu utrzymania stałej temperatury wody można worek owinąć gazetą lub ubraniem. Pomocne jest to również w osłonięciu ryb od światła. Nagłe działanie silnego światła ma bardzo niekorzystny wpływ. Przed wpuszczeniem ryb do akwarium należy włożyć worek do wody akwariowej i odczekać około 10 minut żeby stopniowo wyrównać temperaturę wody w akwarium z wodą w worku. Następnie ostrożnie otwieramy worek i wpuszczamy nieco wody z akwarium aby przyzwyczaić ryby do nowej wody. Następnie pozostawiamy worek na kolejne 10 minut powtarzając tą czynność jeszcze raz. Po wykonaniu uprzednich czynności ostrożnie wyciągamy ryby z worka i wpuszczamy do akwarium. Po wypuszczeniu zostawiamy zgaszone światło do następnego dnia rano. Pierwszy raz karmimy ryby następnego dnia.

261 komentarzy

 1. julialu:

  Jakie rośliny będą odpowiednie dla sumików szklistych? Żywe czy sztuczne? Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

 2. welonki i bojowniki:

  Taśta ty już masz przerybienie na same skalary w takiej ilości 170 l.na 15 gupików 75 l. na mieczyki około 300 l. glonojady zależy jakie radziłbym ci oddać albo sprzedać z 12 skalarów, z 22 mieczyki i z 7 gupików glonojady zostaw.

 3. ot tako:

  Moga być sztuczne rosliny tylko w tedy robisz w konia rybki ;) chociaz u mnie przez dlugi czas plywaly wsrod sztuczneej roslinoosci ale to nie wyglada estetycznie lepiej orazu zainwestowac w żywe roslinki

 4. taśta:

  Witam mam akwarium 150 litrów. Mam w nim 15 głupików. 17 skalarów i okolo 30 mieczyków 2 glonojady czy mogę dokupić neonki i molinezje prosze o pilna i szybka odpowiedz

 5. Agnieszka:

  Zakładam pierwsze akwarium i mam pytanie co do roślinności. Czy jest konieczny zakup żywych roślin czy rybki mogą pływać tylko wśród sztucznej roślinności? Jeśli musi być naturalna jaką najlepiej wybrać? Proszę o wskazówki.

 6. Ania:

  Kupuje ryby w sklepie zoologicznym Carrefour i ciągle zdychają( zwłaszcza po wpuszczeniu nowo zakupionych, które zarażają inne rybki ocalałe jakąś zarazą) czy ktoś ma podobne doświadczenia?

 7. mati2324:

  W sklepie w którym kupuje rybki , to jak się spytam czy mogę sprzedać rybki i sprzedający wyrazi zgodę to następnym razem zanoszę te rybki co mam sprzedać , do sklepy i sprzedaję , spytaj się w sklepie do którego ty chodzisz czy też tak możesz ??

 8. początkujący :

  ej mam problem ponieważ zakupiłem 2 pielęgnice meeka kiryska pstrego i suma clarias(25cm) mam znaczy miałem je w 60l akwa i jak mi brat wwalił za dużo karmy to woda zmętniała i pielęgnice zdechły wymieniłem wodę i kupiłem 2 brzanki sumatrzańskie i po 2 dniach sum je załatwił ostatnio kupiłem 2 glonojady jeden był dość spory i sum go zatłukł a wczoraj mój kirysek padł z głody ponieważ cały czas uciekał przed sumem próbowałem go oddzielać ale on wszystko niszczy co mam z nim zrobić bo zabijać szkoda a kupić nikt nie chce miałem pomysł zeby go wsadzić do innego akwa ale to za duży wydatek

 9. Bodik80:

  Do autora: chyba gupik i mieczyk to nie są odporne ryby... coś wiem na ten temat. te ryby dziś, to nie te co kiedyś jakieś 15 lat temu. Dziś są "wyprane genetycznie". Są słabe i często chorują. wystarczy zmiana temperatury o 1 stopień i już choroba gotowa. Kiedyś były to ryby "nie do zdarcia", dziś to tylko kłopot.

 10. Rybka51:

  Kuba masz tragiczną obsadę!!! Męczysz te ryby :( 3 mieczyki (min. 100l) 2 kiryski (rybka stadna od 5 sztuk min 50l) 4 danio (rybka zimnolubna, stadna, min 100l) piskorek (rybka stadna min 5 sztuk, zbiornik od 100l)

 11. Iwa:

  Witam Zakładam akwarium.Mam 150 l. Proszę o pomoc jakie rybki powinnam kupić aby się nie zjadały i dobrze rozmarzały. mam już osprzęt tzn,termometr, pompkę ,rośliny itd. Proszę o pomoc.

 12. O:

  Może mają za zimną wodę?

 13. kuba XDD:

  witam mam akwa 25l.Mam 3 mieczyki,2 kiryski,4 danio,piskorka.Mam pare roślinek,kilka kamieni i muszli.Za każdy razem gdy kupuję nową rybkę po kilku dniac mi umiera.Co robić?

 14. Akwarysta:

  Marcin C. Możesz trzymać te gatunki razem jednak proponuje zamiast Neon Innesa 4-6 rozbora klinowe.

 15. Wata:

  Do Marcin.C: Oczywiście że Możesz ale neonków to z 10 by się przydało bo troszkę mało A Kiryska Polecam Ci Pandę I Nie Jednego Tylko Kilka (To Rybki Które Tworzą Stadka)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter