Są to duże ślimaki słodkowodne, o kształcie muszli zbliżonym do kulistego, z rzędy Monotocardia. Żyje w krajach tropikalnych i jest trochę większy od winniczka żyjącego w Polsce. Oprócz nazwy rodzajowej Ampullarius, nazywany jest również Ampullaria oraz Ampullaris. W środowisku naturalnym żyje w południowej Azji oraz Ameryce Południowej. Jama płaszcza, worek trzewiowy, noga służąca do pełzania oraz głowa chronione są przez muszlę. Jest spokrewniony ze ślimakami bagiennymi o muszlach zamykanych wieczkiem. Jego muszla jest prawie kulista, duża oraz najczęściej zaopatrzona w brązowe, żółtobrązowe oraz brązowoczerwone pasy. Dostępne są również ślimaki odmiany białej lub żółtej. Swoją urodę zawdzięcza czterem długim, parami ustawionym i ruchliwym czułkom. Mogą one być błyskawicznie chowane, jak również wysuwane we wszystkich kierunkach. Czułkami krótszymi wyławiają pokarm, natomiast dłuższymi poszukują go. Otwór gębowy jest okrągły i mały. Możemy zauważyć język – tarkę w trakcie żerowania. Za jego pomocą zdrapywane są z szyby mocno trzymające się osady. W trakcie tej czynności zużywają się ząbki, które systematycznie odrastają. Zauważalne są również małe oczka, osadzone na krótkich trzonkach. Noga posiada ubarwienie niebieskawe, białawe lub szare.
Poruszają się dosyć szybko po wstędze wydzielanego śluzu. Często spadają z wyżej położonych miejsc, aby szybciej dostać się na dno. W jamie płaszczowej dysponują podwójnym systemem oddechowym. Dzięki niemu mogą czasowo przebywać na lądzie oraz żyć w wodzie ubogiej w tlen. Pobieranie powietrza atmosferycznego następuje także czasem w dobrze napowietrzanych akwariach. Przy odpowiednim dożywianiu nie zagrażają roślinom wyższymi,a zjadają wtedy nalot z glonów. W zbiorniku spożywają wszelkie możliwe resztki pokarmowe, a nawet pochłaniają odchody rybie. Nie zjadają stułbi, natomiast najprawdopodobniej zjadają wirki. Możemy ja dokarmiać zamrożoną lub sparzoną sałatą, tabletkami pokarmowymi, pokarmem zwierzęcym oraz mrożoną rybą. Mogą żerować również z powierzchni wody. Posiadają tą umiejętność dzięki gromadzeniu w muszli zapasu powietrza, co skutkuje, że pływając i to na grzbiecie, tworzą przy pomocy nogi i wydzielanego śluzu swoisty rodzaj lejka, poprzez który pokarm utrzymujący się na lustrze wody dzięki jej napięciu powierzchniowemu, przesuwa się w stronę otworu gębowego. Uznawane są za bardzo żarłoczne. Należy je hodować w umiarkowanej liczebności, ponieważ ich szybka przemiana materii mocno obciąża wodę. Martwe ślimaki szybko zanieczyszczają wodę, toteż należy szybko usunąć je z akwarium. Jeśli w akwarium panują nieodpowiednie warunki ślimaki tracą swoją żywotność oraz zakopują się w podłożu lub zamykają w muszli. Nie powinny być hodowane w wodzie kwaśnej lub zbyt miękkiej. Powinny mieć zapewnioną ciepłotę, ponieważ pochodzą z wód strefy tropikalnej. Preferują temperaturę od 24 do 28 C. Taką temperaturę powinno mieć również powietrze w pomieszczeniu, ponieważ ślimaki również nim oddychają. Często wędrują w nocy ponad powierzchnię wody. Z tej przyczyny akwarium powinno być przykryte, ponieważ mogą wyjść i zaschnąć poza zbiornikiem.
Rozmnażanie
Ten gatunek ślimaków w przeciwieństwie do innych jest rozdzielnopłciowy. W optymalnych warunkach rozmnażają się dosyć dobrze. Warunkiem koniecznym jest posiadanie osobników obu płci. Kopulacja może trwać ponad 60 minut. Pod prawą stronę ujścia muszli samicy, samiec wprowadza swe pręcie schowane zwykle obok prawego czółka. Jaja są składane poza wodą w wilgotnym i ciepłym miejscu. W celu złożenia jaj samica może się wdrapać na 200 cm ponad lustro wody. Samica składa co około 30 sekund po jednym jajeczku. Na podłoże są transportowane poprzez pewien rodzaj ,,rynny” w górnej partii nogi. Jaja są przyciskane do podłoża i do siebie za pomocą głowy. Jaja są składane w ilości od 200 do 300 sztuk. Jaj mają około 1,5 mm średnicy. Samica grupuje jaja w groniaste gniazda. Mają one ubarwienie jaskrawo różowe, pomarańczowe lub jaskrawo zielone. W trakcie rozwoju zarodników zmieniają one barwę na brązową do czarnej. Zarodniki szybciej się rozwijają w wysokiej wilgotności powietrza. Młode ślimaczki wyłamują wapienną osłonę i wypełzając z niej spadają wprost do wody. Wpadając do wody często są zjadane przez inne ślimaki lub ryby. W zasadzie młode są łatwe w wychowie. Żywią się tym samym pożywieniem co dorosłe osobniki. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 9 miesięcy.
Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.
Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.
Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.
134 komentarzy
ROXANA :
03.12.2010 19:15Mój ślimak bardzo dużo śpi cały dzień! Wychodzi tylko o w pół do 22'30 może 22'20 ? Czy to źle zwiastuje ? Czy po prostu to śpiochy? (Rodzaj AMPULARIASS)
krecik:
10.10.2010 18:22ja mam ok 50
Mirek:
21.09.2010 20:11Mam takie 2 ślimaki. Rosną duże ale żadnych szkód nie robią, roślin nie jedzą a rybkę martwą owszem. Moje Mieczyki jak są głodne to dokuczają tym ślimakom.
ikra i informacje o ślimaku:
20.09.2010 09:29mama tego ślimaka i złożył mi ikrę w wodzie są one koloru białego.Mój ślimak lubi jeść glony na szybie dlatego zostawiam mu 1 boczną lewą lub prawą szybę i tam żeruje. plusem jest to że szyba nie jest bardzo zarośnięta glonami i ślimak nie wędruje na inne szyby.Chyba mu tam dobrze co najlepsze lubi spać koło grzałki.Śpi dziennie ok.2-3 godzin po czym idzie znowu zjejsć a po jedzeniu znowu śpi i wychodzi ok.6godzin spania.woda w akwarium ma 26 stopni
mistrz akwarystyki ;]:
15.09.2010 12:26ślimaki są extra chodzą po całym akwa jeden wchodzi na muszlę drugiego i idą tak to jest super czyszczą podłoże szyby tylko problem z tymi kokonami bo trzeba je usuwać jak niechce sie miec ich nawet kilka set w akwa
danka:
04.09.2010 20:13jakie powinny mieć podłoże?
moskit:
01.09.2010 12:27mam takiego ślimaka i powstały mu wyżłobienia w muszki akwarysta ze sklepu doradził mi dodać ph plus tropical i skorupki z jajek albo kamień kiedyś miałam problem z rybkami i kazano mi dodać ph minus tak więc mam 2 odczynniki a co zrobić ??ph wody 6.5 120l akwarium wymiana wody 1/3 co 2tyg
Michał:
28.08.2010 10:55a czy po czymś da się odróżnić ich płeć? z góry dziękuję za odpowiedź:)
wiktoria:
27.08.2010 11:29te ślimaki zjadają rośliny! miałam 1 i zdążył 10 razy zrobić ikrę puki go nie wyrzuciliśmy
rz.akwaryjny:
16.08.2010 13:40czas wyklucia malych slimoli z kokonu uzaleznione jest od temperatury.trwa to od 2 do 3 tygodni
Axelek550:
01.08.2010 09:36Ile czasu wisi ten kokon zanim wypadna z niego slimaki ?? Prosze odpiscie mi na e-maila Axelek550@wp.pl
pinka778:
29.07.2010 20:20ja mam wlasnie takio slimaka. sa faktycznie ruchliwe. kiedys zostawlam otwarta klape od akwarium i po po pewnym czasie zauwazylam ze slimaczkanie nie ma w akwarium wiec zaczelam go szukac w pobizu awarium. po chwili znalazlam go w kaluzy wody za akwarium. zamknol sie w muszli. dobrze ze w pore go wzucilam do wody bo by mi zasechl. na szczescie nic mu si nie stalo. bardzo lubie go obsrwowac szczegolnie wtedy gdy wyciaga rurke aby zaczerpnac powietrza. bardzo polecam te slimaki bo sa latwe w hodowli i pomagaja utrzymac akwarium w czystosci. raczej nie pozra mi roslinek tylko je czysci.
vZ:
28.07.2010 04:47Ślimaki bywają drapieżne, ale ich ofiarą paść mogą raczej jedynie stworzonka pełzające jak one. RYbki są bezpieczne :) Za to większość gatunków nie pogardzi rybką leżącą na dnie. Jeśli więc rybka padnie ofiarą innych rybek, lub choróbska, ślimaki na pewno się nią zainteresują - choć nie będą przyczyną zgonu.
Ilona:
25.06.2010 15:28Czy ślimaki mogą pożerać rybki? Miałam 2 minorki i jedną znalazłam dzisaj zdechlą z pożartym brzuchem a teraz zobaczyłam że drugą pochłania ślimak. Dodam jeszcze,że w akwarium mam jeszcze platynki, neonki,krewetki i kiryski.
wiktoria 11 06 2010:
11.06.2010 15:15mój ciągle znosił ikrę on może 2 tygodnie udawać że zdechł wierzcie mi