Ślimaki z rodzaju Ampullarius

Są to duże ślimaki słodkowodne, o kształcie muszli zbliżonym do kulistego, z rzędy Monotocardia. Żyje w krajach tropikalnych i jest trochę większy od winniczka żyjącego w Polsce. Oprócz nazwy rodzajowej Ampullarius, nazywany jest również Ampullaria oraz Ampullaris. W środowisku naturalnym żyje w południowej Azji oraz Ameryce Południowej. Jama płaszcza, worek trzewiowy, noga służąca do pełzania oraz głowa chronione są przez muszlę. Jest spokrewniony ze ślimakami bagiennymi o muszlach zamykanych wieczkiem. Jego muszla jest prawie kulista, duża oraz najczęściej zaopatrzona w brązowe, żółtobrązowe oraz brązowoczerwone pasy. Dostępne są również ślimaki odmiany białej lub żółtej. Swoją urodę zawdzięcza czterem długim, parami ustawionym i ruchliwym czułkom. Mogą one być błyskawicznie chowane, jak również wysuwane we wszystkich kierunkach. Czułkami krótszymi wyławiają pokarm, natomiast dłuższymi poszukują go. Otwór gębowy jest okrągły i mały. Możemy zauważyć język – tarkę w trakcie żerowania. Za jego pomocą zdrapywane są z szyby mocno trzymające się osady. W trakcie tej czynności zużywają się ząbki, które systematycznie odrastają. Zauważalne są również małe oczka, osadzone na krótkich trzonkach. Noga posiada ubarwienie niebieskawe, białawe lub szare.

Poruszają się dosyć szybko po wstędze wydzielanego śluzu. Często spadają z wyżej położonych miejsc, aby szybciej dostać się na dno. W jamie płaszczowej dysponują podwójnym systemem oddechowym. Dzięki niemu mogą czasowo przebywać na lądzie oraz żyć w wodzie ubogiej w tlen. Pobieranie powietrza atmosferycznego następuje także czasem w dobrze napowietrzanych akwariach. Przy odpowiednim dożywianiu nie zagrażają roślinom wyższymi,a zjadają wtedy nalot z glonów. W zbiorniku spożywają wszelkie możliwe resztki pokarmowe, a nawet pochłaniają odchody rybie. Nie zjadają stułbi, natomiast najprawdopodobniej zjadają wirki. Możemy ja dokarmiać zamrożoną lub sparzoną sałatą, tabletkami pokarmowymi, pokarmem zwierzęcym oraz mrożoną rybą. Mogą żerować również z powierzchni wody. Posiadają tą umiejętność dzięki gromadzeniu w muszli zapasu powietrza, co skutkuje, że pływając i to na grzbiecie, tworzą przy pomocy nogi i wydzielanego śluzu swoisty rodzaj lejka, poprzez który pokarm utrzymujący się na lustrze wody dzięki jej napięciu powierzchniowemu, przesuwa się w stronę otworu gębowego. Uznawane są za bardzo żarłoczne. Należy je hodować w umiarkowanej liczebności, ponieważ ich szybka przemiana materii mocno obciąża wodę. Martwe ślimaki szybko zanieczyszczają wodę, toteż należy szybko usunąć je z akwarium. Jeśli w akwarium panują nieodpowiednie warunki ślimaki tracą swoją żywotność oraz zakopują się w podłożu lub zamykają w muszli. Nie powinny być hodowane w wodzie kwaśnej lub zbyt miękkiej. Powinny mieć zapewnioną ciepłotę, ponieważ pochodzą z wód strefy tropikalnej. Preferują temperaturę od 24 do 28 C. Taką temperaturę powinno mieć również powietrze w pomieszczeniu, ponieważ ślimaki również nim oddychają. Często wędrują w nocy ponad powierzchnię wody. Z tej przyczyny akwarium powinno być przykryte, ponieważ mogą wyjść i zaschnąć poza zbiornikiem.

                                                             

Rozmnażanie

Ten gatunek ślimaków w przeciwieństwie do innych jest rozdzielnopłciowy. W optymalnych warunkach rozmnażają się dosyć dobrze. Warunkiem koniecznym jest posiadanie osobników obu płci. Kopulacja może trwać ponad 60 minut. Pod prawą stronę ujścia muszli samicy, samiec wprowadza swe pręcie schowane zwykle obok prawego czółka. Jaja są składane poza wodą w wilgotnym i ciepłym miejscu. W celu złożenia jaj samica może się wdrapać na 200 cm ponad lustro wody. Samica składa co około 30 sekund po jednym jajeczku. Na podłoże są transportowane poprzez pewien rodzaj ,,rynny” w górnej partii nogi. Jaja są przyciskane do podłoża i do siebie za pomocą głowy. Jaja są składane w ilości od 200 do 300 sztuk. Jaj mają około 1,5 mm średnicy. Samica grupuje jaja w groniaste gniazda. Mają one ubarwienie jaskrawo różowe, pomarańczowe lub jaskrawo zielone. W trakcie rozwoju zarodników zmieniają one barwę na brązową do czarnej. Zarodniki szybciej się rozwijają w wysokiej wilgotności powietrza. Młode ślimaczki wyłamują wapienną osłonę i wypełzając z niej spadają wprost do wody. Wpadając do wody często są zjadane przez inne ślimaki lub ryby. W zasadzie młode są łatwe w wychowie. Żywią się tym samym pożywieniem co dorosłe osobniki. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 9 miesięcy.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

134 komentarzy

 1. gallanonim:

  Z mojej obserwacji wynika, że te ślimaki są bardzo ruchliwe tylko w towarzystwie rówieśników. Miałem takie 3, ale z powodu ich niesamowitego tempa rozmnażania zostawiłem sobie tylko jednego. Teraz potrafi pływać po tafli wody lub leżeć na dnie nawet tydzień!

 2. AsterS:

  Mogą przez długi czas udawać nieżywego - podobno do 2 tygodni nawet. A oddychają na 2 sposoby - w wodzie i powietrzem atmosferycznym - mają nawet taką rurkę do pobierania powietrza w zanurzeniu.

 3. anonim:

  Dwa razy kupiłam ślimaka i oba przez noc odczepiły się od ścianek, myśleliśmy , że zdechły.Spały...?

 4. Sielock:

  A mi został jeden taki ślimak i średnio co 3 - 5 dni mam pod pokrywą kokon z jajami usunąłem już 4 kokony i nie wiem kiedy się to skończy...

 5. Pipinka7:

  jak oddychają ??

 6. ŚLIMAKOMANIA:

  Uwielbiam te ślimaki :P Głównie przychodzę do akwa żeby pooglądać je a nie 45 innych rybek :P a te rybki to same pielęgnice i pyszczaki :P akwa 540 l :D

 7. Krzycho:

  mam 6 od 1,5 miesiąca (nowe akwa), jeszcze się nie mnożą ale jedzą jak szalone, są bardzo ruchliwe, rzeczywiście opadają na dno ale :-) jak zauwarzyłem umieją taką sztuczkę też w 2 stronę (choć rzadko),oprucz tego 7 ryb i krewetki (3 gatunki) żyją ze sobą w zgodzie i (chyba) są zadowolone

 8. szymon:

  hej mam 3 takie gniazda tylko jedno spadło wiec nie wiem ale raczej się już nie wyklują ślimaki nie?? a i powiedzcie jak wyglądają młode bo na filtrze mam takie nie wiem co wygłąda jak malenki kamyczek w jakiejs blonie i mocno sie trzyma nie moge tego oderwac czy to sa slimaki

 9. olcia:

  1.nie zauwazyłam zeby"samiec"slimak wkładal pracie sajmicy hehh, wogole nic niewidziałąm zeby slimak łaził za drugim dzizes. hMM a kokon jest:) co do koloru moj kokonik nie ma zadnej z wyzej okreslonych barw hmm ja bym powiedziała ze jest to odcien beżowy a w miejscach przezroczysty. ciekawe:)

 10. bounty:

  Ampularie są rozdzielnopłciowe!!!! inaczej niż inne ślimaki. Ale trudno u nich rozpoznać płeć ;]

 11. malwie:

  czy można hodować slimaki razem z krewetkami(jeżeli tak, to z jakimi?) oczywiści razem z rybkami

 12. akwarysta :

  1 slimaki są obojniakami to oznacza że sa i samicą i samcem 2 slimaki szybko sie plenią 3są bardzo pozyteczne sory zA błedy

 13. Ryszard:

  Mój ślimor jest samiusieńki od prawie roku, urósł do kolosalnych rozmiarów i dopiero teraz się rozmnożył. Jak jest z tą płciowością u nich? Bo reszta się zgadza.

 14. Anka:

  Do bojownika: Uważaj żebyś się sam nie rozmnożył w pojedynkę ;-) Te ślimaki są super. Nasz orientuje się szybciej od glonka gdzie podano dobre jedzonko. Jak komuś zniknęły ślimaki to może ma bocję. Nasza bocja zjadła kiedyś takiego wielkiego ślimaka + wszystkie małe przyniesione ze sklepu z roślinkami.

 15. michael jackson king of pop:

  jest nieprawdą że młode ślimaki osiągają dojrzałośc płciową po 9 miesiącach mój samczyk ma 3 miesiące i już kopuluje z samiczką

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter