Ślimaki z rodzaju Ampullarius

Są to duże ślimaki słodkowodne, o kształcie muszli zbliżonym do kulistego, z rzędy Monotocardia. Żyje w krajach tropikalnych i jest trochę większy od winniczka żyjącego w Polsce. Oprócz nazwy rodzajowej Ampullarius, nazywany jest również Ampullaria oraz Ampullaris. W środowisku naturalnym żyje w południowej Azji oraz Ameryce Południowej. Jama płaszcza, worek trzewiowy, noga służąca do pełzania oraz głowa chronione są przez muszlę. Jest spokrewniony ze ślimakami bagiennymi o muszlach zamykanych wieczkiem. Jego muszla jest prawie kulista, duża oraz najczęściej zaopatrzona w brązowe, żółtobrązowe oraz brązowoczerwone pasy. Dostępne są również ślimaki odmiany białej lub żółtej. Swoją urodę zawdzięcza czterem długim, parami ustawionym i ruchliwym czułkom. Mogą one być błyskawicznie chowane, jak również wysuwane we wszystkich kierunkach. Czułkami krótszymi wyławiają pokarm, natomiast dłuższymi poszukują go. Otwór gębowy jest okrągły i mały. Możemy zauważyć język – tarkę w trakcie żerowania. Za jego pomocą zdrapywane są z szyby mocno trzymające się osady. W trakcie tej czynności zużywają się ząbki, które systematycznie odrastają. Zauważalne są również małe oczka, osadzone na krótkich trzonkach. Noga posiada ubarwienie niebieskawe, białawe lub szare.

Poruszają się dosyć szybko po wstędze wydzielanego śluzu. Często spadają z wyżej położonych miejsc, aby szybciej dostać się na dno. W jamie płaszczowej dysponują podwójnym systemem oddechowym. Dzięki niemu mogą czasowo przebywać na lądzie oraz żyć w wodzie ubogiej w tlen. Pobieranie powietrza atmosferycznego następuje także czasem w dobrze napowietrzanych akwariach. Przy odpowiednim dożywianiu nie zagrażają roślinom wyższymi,a zjadają wtedy nalot z glonów. W zbiorniku spożywają wszelkie możliwe resztki pokarmowe, a nawet pochłaniają odchody rybie. Nie zjadają stułbi, natomiast najprawdopodobniej zjadają wirki. Możemy ja dokarmiać zamrożoną lub sparzoną sałatą, tabletkami pokarmowymi, pokarmem zwierzęcym oraz mrożoną rybą. Mogą żerować również z powierzchni wody. Posiadają tą umiejętność dzięki gromadzeniu w muszli zapasu powietrza, co skutkuje, że pływając i to na grzbiecie, tworzą przy pomocy nogi i wydzielanego śluzu swoisty rodzaj lejka, poprzez który pokarm utrzymujący się na lustrze wody dzięki jej napięciu powierzchniowemu, przesuwa się w stronę otworu gębowego. Uznawane są za bardzo żarłoczne. Należy je hodować w umiarkowanej liczebności, ponieważ ich szybka przemiana materii mocno obciąża wodę. Martwe ślimaki szybko zanieczyszczają wodę, toteż należy szybko usunąć je z akwarium. Jeśli w akwarium panują nieodpowiednie warunki ślimaki tracą swoją żywotność oraz zakopują się w podłożu lub zamykają w muszli. Nie powinny być hodowane w wodzie kwaśnej lub zbyt miękkiej. Powinny mieć zapewnioną ciepłotę, ponieważ pochodzą z wód strefy tropikalnej. Preferują temperaturę od 24 do 28 C. Taką temperaturę powinno mieć również powietrze w pomieszczeniu, ponieważ ślimaki również nim oddychają. Często wędrują w nocy ponad powierzchnię wody. Z tej przyczyny akwarium powinno być przykryte, ponieważ mogą wyjść i zaschnąć poza zbiornikiem.

                                                             

Rozmnażanie

Ten gatunek ślimaków w przeciwieństwie do innych jest rozdzielnopłciowy. W optymalnych warunkach rozmnażają się dosyć dobrze. Warunkiem koniecznym jest posiadanie osobników obu płci. Kopulacja może trwać ponad 60 minut. Pod prawą stronę ujścia muszli samicy, samiec wprowadza swe pręcie schowane zwykle obok prawego czółka. Jaja są składane poza wodą w wilgotnym i ciepłym miejscu. W celu złożenia jaj samica może się wdrapać na 200 cm ponad lustro wody. Samica składa co około 30 sekund po jednym jajeczku. Na podłoże są transportowane poprzez pewien rodzaj ,,rynny” w górnej partii nogi. Jaja są przyciskane do podłoża i do siebie za pomocą głowy. Jaja są składane w ilości od 200 do 300 sztuk. Jaj mają około 1,5 mm średnicy. Samica grupuje jaja w groniaste gniazda. Mają one ubarwienie jaskrawo różowe, pomarańczowe lub jaskrawo zielone. W trakcie rozwoju zarodników zmieniają one barwę na brązową do czarnej. Zarodniki szybciej się rozwijają w wysokiej wilgotności powietrza. Młode ślimaczki wyłamują wapienną osłonę i wypełzając z niej spadają wprost do wody. Wpadając do wody często są zjadane przez inne ślimaki lub ryby. W zasadzie młode są łatwe w wychowie. Żywią się tym samym pożywieniem co dorosłe osobniki. Młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 9 miesięcy.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Pawła Gołębiewskiego.

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

134 komentarzy

 1. krokodyl361:

  mam ślimaki od 2m-c są niesamoiwite.dzieci i my je uwielbiamy.A od tygodnia mamy już małe i są słodkie.serdecznie polecam

 2. Shaman:

  Odpowie mi ktoś? Nadmieniam że oba btły sporej wielkości-dużych winniczków...Pozdrawiam

 3. Nieważne kto:

  Arktik, czytaj dokładniej. "Przy odpowiednim dożywianiu nie zagrażają roślinom wyższymi,a zjadają wtedy nalot z glonów. W zbiorniku spożywają wszelkie możliwe resztki pokarmowe, a nawet pochłaniają odchody rybie. Nie zjadają stułbi, natomiast najprawdopodobniej zjadają wirki. Możemy ja dokarmiać zamrożoną lub sparzoną sałatą, tabletkami pokarmowymi, pokarmem zwierzęcym oraz mrożoną rybą. Mogą żerować również z powierzchni wody" tO To z tego tekstu.

 4. arktik:

  co jedzą ślimaki

 5. Shaman:

  A jak długo żyją Ampullaris?Miałem dwa lecz w przeciągu tygodnia "wyparowały"...Zostały tylko puste muszle.Możliwe że padły ze starości?Oba miały około 2,5 roku.

 6. KasiaWaWa:

  Bojownik: odpowiedz na twoje pytanie znajdziesz w artykule powyzej. Ale niektorym nie chce sie czytac! Przeczytaj pierwsze zdanie w rozdziale Rozmnazanie!

 7. Zyga:

  Uwaga jak stosujecie lek na ospe to muszle tych slimakow staja sie porowate i miejscami bardzo cienkie i lamliwe. Jak kangur napisal takiego slimaka mozna utopic w czasie transportu jak sprzedawca go w nieodpowiedni sposob wlozy do woreczka. Akwarystka: te slimaki nie sa drapiezne choc nie pogardza niezywa rybka.

 8. Ann3000:

  Ślimaczek bardzo sympatyczny, polecam szczerze wszystkim zastanawiającym się nad jego nabyciem!! Mam dwa i może jeszcze jednego dokupię. Jak na ślimaki poruszają się moim zdaniem szybko. Świetny widok, gdy zjadając z szyby zamiatają swoim językiem :)

 9. Ratt:

  A ja mam tuż obok akwarium z rybkami drugie wielkie z dwoma żółwiami wodnymi i nadprodukcja ślimaków to dla nich po prostu free fresh meat;)))

 10. bojownik :

  ja bede miał 1 ale nie wiem czy 1 będzie sie rozmnazał

 11. pozytywnie zakręcona:

  Akwarystka:Nic im nie zrobi to spokojna odmiana mam ich 7 w 60 l akwa

 12. Akwarystka:

  Witam, chciałabym kupić takiego ślimaka, ale w akwarium mam dużo innych ślimaków typu rozdenki, zatoczki i świderki. Są bardzo pożyteczne i nie niszczą mi roślin dlatego zastanawiam się czy ampularia nie będzie im zagrażać i ich po prostu nie pożre???

 13. kangur:

  onel: takiego slimaka mozna utopic podczas transportu w torebce, jak w panice wypusci powietrze zeby opasc na dno a potem nie ma jak sie wspiac zeby nabrac nowego. Tak mi powiedzieli w sklepie

 14. onel:

  mam dwa smaki od 4 miesięcy.Po umyciu akwa.jeden znich opadł na dno i od 5 dni nie daje oznak życia. czy coś mu jest?

 15. Anonim:

  Mi jeden taki ślimak uciekł z akwarium. Nie mogłem go nigdzie znaleźć. Dopiero po tygodniu zauważyłem, że wlazł do paprotki i siedzial tam zamknięty wieczkiem. Wsadzilem go njapierw do szklanki z wodą, a on po 4h wyciągnął swoją rurke i potem caly wylaz ze skorupy.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter