Bojownik karłowaty ( plamooki , łagodny)

Opis

Jest niewielkim, ale pięknym gatunkiem. Ta ryba nie jest pokojowo nastawiona do innych gatunków, choć bojowniki e można trzymać razem, jeśli spełnione są pewne warunki. W hodowli otrzymano odmianę o wachlarzowatym ogonie, u której półksiężycowata plamka na nasadzie płetwy ogonowej zastąpiona została czerwoną, umieszczoną na wydłużonej tylnej połowie ogona.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje głownie w stojących wodach w Indonezji, na półwyspie Malajskim i w Tajlandii.

Długość

Jest niewielką rybą i dorasta do 5,5 cm.

Odżywianie

Żywi się większością pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Zaleca się temperaturę z zakresu 22-26ºC.

Warunki hodowlane

Bojowniki są agresywnymi rybami wobec siebie, dlatego też w akwarium mniejszym niż 60 cm można trzymać tylko jednego samca. Jeśli mamy większy zbiornik z dużą ilością kryjówek i zakamarków, to możemy pokusić się o umieszczenie większej ilości samców, aczkolwiek trzeba regularnie obserwować czy nie istnieje konieczność odseparowania jakiegoś osobnika, który jest prześladowany przez inne. Ten bojowniki karłowate są wyjątkowo pokojowo nastawione wobec innych gatunków i można je trzymać w akwarium z innymi rybami. Woda powinna być miękka, lekko kwaśna do neutralnej, ale inna też będzie tolerowana.

Rozmnażanie

Dochodzi do tarła tylko w momencie gdy samiec zbuduje gniazdo z piany. Samiec opiekuje się narybkiem.

49 komentarzy

 1. P@ulcII@ :

  Chcę kupić Bojownika 1 ! I na sam początek chyba jeszcze młodego (na giełdzie). Tylko że ja mam AkWa o litrażu 30. A na każdą rybke przypada 2 litry. A ja mam 3 neonki, 4 danio i 7 gupików. Czyli wychodzi 28 l. Czy taka obsada może być ? Czy mojemu Bojusiowi wystarczą te 2 l. ? Z Góry Dzięx !

 2. xxx:

  nie polecam skalarow z np bojownikami beda bojownikom pletwy obgryzac

 3. suchar:

  "kula też może być"-debilizm!!!!

 4. Szyjka:

  Ja na Początku Miałem kule i mój bojownik jakoś żył ale jak mu kupiłem małe Akwarium od razu było widać że jest Szczęśliwszy Ale kula też może być

 5. Rafał:

  Hmm to jak to jest, niech mi ktoś wyjaśni. na początku opisu jest napisane, że "Ta ryba nie jest pokojowo nastawiona do innych gatunków". a już w Warunkach Hodowli jest napisane, że można hodować z innymi gatunkami ? ... jak to jest w praktyce? bo chciał bym ją wpuścić do akwa 160l, na razie neonki i ornatusy je zamieszkują, ale planuję też parkę skalarów, może gurami i coś mniejszego. z góry dzięki, Pozdrawiam.

 6. Pedro:

  Z kulami jest tak: - psują wzrok ryb ale przede wszystkim zaburzają im psychikę z jednej bardzo ważnej przyczyny. Mianowicie: rybka machając ogonem dzięki linii bocznej odczytuje w jakiej odległości od obiektów się znajduje (w tym również od ścian akwa). Skoro Akwa ma kształt sferyczny (kula) to fale odbijają się z każdej strony i ryba się gubi. Myśli, że jest potrącana przez wiele innych ryb. Człowiek też by ześwirował:) Kulom mówimy stanowcze NIE!

 7. kuba :

  ludzie glonojad do 25 ,30, 40 litrów nie może być.Za małe akwarium. p.s ja początkuje ale siedze już cały dzień przy książce i necie . Mam nadzieje że pomogłem adam.

 8. Matisek:

  A welony nie mogą żyć z bojkami bo welony nie żyją w tak ciepłej wodzie.

 9. Klara 60:

  Do mesi:Nie samce,samce nie moga byc razem w akwarium poniewaz sie zabija i kto silniejszy ten przezywa.

 10. jaroslawcywka:

  kula nie nadaje sie na akwarium jest to dowiedzione i moim zdaniem DOBRZE PROSFERUJACY SKLEP ZOOLOGICZNY KTORY CHCE ZADBAC O SWOIA RENOME NIE PODKRESLAM NIE POWINIEN MIEC W SPRZEDAZY KUL SZKLANYCH to wiezienie okrogle psujace wzrok ryb itd.

 11. adamon:

  NIE!!

 12. cola:

  a jak mam 130 litrową kule to możę być???

 13. adam:

  czy w akwarium 25l mogę czymać kilka neonów innesa 1 glonojada 2 gupiki pawie oczko i 1 bojownika karłowatego albo syjamskiego

 14. mesi:

  czy ten bojownik [samiec] może być z syjmajskim [samcem]

 15. aneczka:

  czy bojownik może żyć razem z welonem a jednym akwarium?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter