Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. jaud899:

    Bojownik to bardzo spokojna rybka trzeba tylko umieć go kupić :) ja byłem w 4 zoologach i wybrałem najspokojniejszego był w akwa z razborami klinowymi teraz jest z neonami krewetkami glonojadami (lda16 i zwykłymi) i z kiryskami Polecam rybkę :)))

  2. agateczka111:

    Powracam ;) miałam bojownika przed rokiem ale mi zdechł;// nie chciałam miec wiecej rybek... Ale dzis kolega na gwiazdke mi kupił bojownika , 3 molinezje i mieczyka (zdechł po 5 godzinach) wiec chccąc nie chcą musze miec 2 akraria ... ;)

  3. agateczka111:

    porwacam ;) przed jakims rokiem Miałam bojownika... ale mi po jakims czasie zdechł ;/ Nie chciała na nowo miec juz wiecej rybek... A tu dzis niespodzianka dotałam od kolegi na gwiazdke Bojownika Wspaniałego , mieczyka(zdechł po 5 godzinach) , i 3 molinezje... w sumie to sie ciesze chodz musze miec teraz 2 akwaria ;P

  4. Andzia 98984:

    Czy bojownik może być w akwarium 112 litrów z molinezjami ostroustymi, kiryskami spiżowymi i panda, gupikami i glonojadem ?

  5. Radar:

    Witam! :) Mam samca bojownika odmiany veiltail czerwonego i 2 samiczki jedną prawdopodobnie po crowntailach. Otóż ostatnio samiec zaczął puszyć się i osłaniać płetwami samicę crowntail a obie rybki atakują odrzuconą samiczkę. Nie wiem co z tym zrobić ostatnio ta niechciana samiczka zaczęła chować się za filtr. Oprócz tego na powierzchni wody pojawiły się kupki bąbelków. Czy samiec i samica crowntail w ciągu tygodnia od ich nabycia zbudowały gniazdo z piany? Co mam zrobić z niechcianą samiczką?

  6. paulinka210695:

    Witam:)Mam od srody samca bojownika syjamskiego(niebieskiego) i zauważyłam u niego to samo co u rybki użytkownika kubusia co to może być???

  7. lolo:

    Witam , za jakiś czas będę miał 60 l. Prosiłbym był o sugestie jakie ryby akwariowe słodkowodne można trzymać w takim akwarium . Jestem doświadczony , ale chciałbym wysłuchać ( a może raczej przeczytać ) wasze propozycje . Chciałbym byście również odnieśli się do moejej propozycji . 1. Para gurami dwuplamistych oraz 5 - 6 sztuk kirysków panda

  8. kubus:):

    witam:)mam samca bojownika syjamskiego i pod glowa ma jakas dziwna dosc spora gule.o c omoze chodzic?

  9. pomocy:

    mój bojownik z samicą nie rozmnożyły się samiec był stary i zdechł:( więc dokupiłam nowego ale z tamtym też nic się nie dzieje dlaczego tak jest?mam akwa 112l proszę o szybką odp.

  10. Potrzebujący pomocy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !:

    Witam , dzień Dobry itp itd ;) mam parkę bojowników od sporego czasu... odbyły tarło 2-3 razy. Zauwazyłem że samiczka jest dośc i gruba i ma widoczne pkładełko a więc chcę to wykorzystać ;P ale samiec już się nią nie interesuje ;/ nie popisuje się przy niej, nie buduje gniazda i udaje tak jak by jej nie było... Co się stało ? czy samcowi samiczka się znudziła czy jest już stary ? jeżeli możecie pomóc to powiedzcie. a i na koniec samiec nigdy nie był chory ma tylko lekko obgryzoną górna płetwę i dolną. HELP HELP !

  11. Klaudiadam:

    do Dosia: Najprawdopodobniej jest chory. Moje ryby jeszcze czegoś takiego nie miały, więc radzę poszperać w książkach i w internecie.

  12. jula:

    Hej więc tak dostałam bojownika syjamskiego i nazwałam go Lilek.Trzymam go w akwarium 21l mam też grzałkę 20w z termostatem.Posiadam filtr wewnentrzny elite stingray's.Kupiłam żwirek naturalny i 2 żywe roślinki moczarke i kepke mchu jawajskiego.Termometr też mam,oświetlam lampką biurową,a pokrywa była w zestawie z akwarium.Moje pytanie jest takie: czy zapewniłam mojemu bojownikowi godne warunki do życia?

  13. Dosia:

    Kochani, mam ślicznego bojownika od miesiąca.Kilka dni temu zrobił się bardzo smutny i ospały.Na drugi dzień miał posklejane końcówki płetw.Pomóżcie, co mam z nim zrobić ?

  14. Katiśś:

    Ja trzymałam też moją samiczkę (Roma) i samca (Romana) i dogadywały się w 6l kuli. A potem (z 1 miesiąc) uznałam że kula jest za mała i załatwiłam 17l aqwa, w którym to są teraz te maluchy. A gdzie Roma i Roman? Roma poszła do 200-iluś litrowego akwarium razem z mieczami, brzankami, 15cm. glonkiem, neonami i pielęgnicą (małą) która myśli że to samica z jego gatunku. Roman poszedł do kuli.

  15. Katiśś:

    Hej. W sobotę odbyło się moje pierwsze tarło bojowników. Samiec zeżarł dużo ikry! Skapnęłam się w poniedziałek! Odłowiłam go i jest git (mam z 7/10 młodych). Może mi ktoś powiedzieć kiedy one mogą jeść pokarm (pokruszone płatki dla ryb, albo pokruszoną rozwielitkę suszoną) dla dorosłych?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter