Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. Andzia:

    do Paulinka; najpierw spróbuj dokupić samiczkę bo mógł ci się trafić bardzo młody lub niewyrośnięty samiec.Jeśli tak to inaczej to się nie mogło skończyć,jeśli to jednak samica to i tak lepiej trzymać 2 +1 samczyk.Zobacz też czy akwarium stoi w spokojnym miejscu nie ma zbyt jaskrawego oświetlenia i jest dużo kryjówek wśród roślin bo mogła to zrobić ze stresu.

  2. ;D:

    bojowniki mogą żyć w kuli pod jednym warunkiem :) KULA MUSI BYĆ PROSTOKĄTNA :D

  3. PyTaNiE:

    Czy bojownik może być razem z krewetkami RC?

  4. agata 12lat:

    Ja mam bojowniki które mi się rozmnożyły... Matka fioletowa,ojciec różowy a dzieci fioletowe.

  5. paulinka:

    błagam pomóżcie miałam samca bojownika bardzo pieknegoi po pewnym czasie postanowilam dokupic mu samiczkę. jak pomyslalam tak zrobilam i samice mu kupilam. w pierwszych dniach bylo wszystko ok. ares( tak mial na imie) nie budowal jeszcze gniazda ale co jakis czas podplywal do samicy i pokazywal jej swoje wdzieki ona uciekala... az pewnego dnia rano zobaczylam mojego aresa z poobgryzanymi pletwami lezacego na dnie myslalam ze obgryzl go glonojad bo dosyc czesto go atakowal wiec przenioslam go domniejszego 11 litrowego akwarium zeby wydobrzal a po paru dniach wpuscilam go znowu dwa dni spokoj pod wieczor zobaczylam znowu mojego aresa w takim samym stanie jak poprzednio i okazalo sie ze to samica go atakowala ! obgryzla mu pletwy i co jakis czas podplywala puszyla sie i atakowala wylowilam go byl w strasznym stanie... zachowanie samicy bardzo mnie zdziwilo poniewaz zachowywala sie jakby chciala z nim walczyc jakby byla samcem ares umarl nastepnego dnia samica zyje do dzisiaj a ja zastanawiam sie czy sprobowac dokupic jej samca i czy nie zrobi z nim to samo co zrobila z aresem. prosze pomozcie mi

  6. BartoszS:

    Zgodzę się z Tobą, Bojowniki i złote rybki, to ryby które naprawdę są zle traktowane, ale to przez to ,że "niepotrzebują" napowietrzania, i wysokiej temperatuty - oczywiscie tak nie jest.

  7. Łukasz :

    co ile dawać bojownikowi jeść??

  8. Cisiek:

    ej lucnoture ten który dał zdjęcie czemu trzymasz bojka z innymi rybkami w dodatku mało kryjówek

  9. Orfeusz:

    To jest chyba najbardziej nieszczęśliwa ryba na świeci. Musi znosić życie w małych obrzydliwych kulach w których najczęściej nie ma ani grzałki ani filtra, ale na szczęście są też ludzie,którzy trzymają te rybki w godziwych warunkach.

  10. enii:

    pomóżcie proszę! dostałam bojownika syjamskiego (czerwonego) na urodziny w szklanej kuli (3l). nie mam grzałki ani filtra, nawet nie wiem jaka jest temp. wody :( ryba mało się rusza prawie cały czas jest przy powierzchni :( w kuli mam tylko 2 muszelki i sztuczną roślinkę. czy bojownik w ogóle może żyć w takich warunkach? w sklepie trzymają je w kubkach jednorazowych także wydaje mi się że ma dobrze ale... martwię się :( chcę się dowiedzieć jak często należy wymieniać wodę i czy to może być woda ze studni (nie filtrowana) czym i w jakich ilościach mam go karmić? (nie wiem nawet czy jest dorosły płciowo ale razem z płetwą ogonowa ma ok 5cm) w sumie to nie wiem nawet czy to samiec czy samica, ale ma długie płetwy i jaskrawe kolory to chyba samiec nie? :D proszę o wypowiedzi tutaj na forum lub na gg 19430451 z góry dzięki za pomoc. pozdrawiam

  11. Andzia:

    Bojownika nie polecam zestawiać z bardzo weloniastymi gupikami, bo mogą być potraktowane jak inny samiec bojownika.Szczególnie jak są w tym samym kolorze. Także wszystkie brzanki nie nadają się na towarzystwo dla nich ,bo lubią obgryzać im płetwy. Teraz mam w 100l niebieskiego bojownika z dwoma samicami,8 gupików z czerwonymi ogonkami,4 mieczyki,4 molinezje,ok.30 neonków,3 małe skalary,4 glonojady,3 ramirezki i 6 kirysków własnego chowu.Wszystkie rybki są zgodne i zdrowe, co 3 tygodnie dodaję do wody CMF lub FMC zapobiegawczo.

  12. ta co ma kilka akwarii.:

    Do kumpel:gdyby nie było brzanek sumatrzańskich to by bojownik tam się zmieśćił .Niektóre brzanki obgryzają płetwy innych ryb i te ryby stresuja. Nie polecam trzymania gupików pawie oczko z bojownikami ponieważ bojowniki mogą je wziąć za inne bojowniki i wtedy gupiki znajdą się bez płetw. Do Asia:albo bojownik jest chory albo są inne rybki w akwarium które mu obgryzają płetwy.Nie jest to naturalne.

  13. chodowca:

    mam skalara ktory ma 16 cm i chcę sie dowiedziec czy to dobry pomysł wposcic do tego akwarium mniejsze bojowniki ? nie wiem jak zareagoje ten skalar ...

  14. Asia:

    Co mam zrobić??Mojemu bojownikowi odpadł kawałek płetwy czy to naturalne czy on może...

  15. kumpel:

    mam pytanko. Mam akwa 100l i bardzo chciałbym do niego dokupić bojka. W akwarium znajdują sie następujące rybki: neonki, gupikki, mieczyki, molinezje, brzanki sumatrzańskie i 3 glonojady. Czy moge do tego zbiornika wpuścić bojka?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter