Brzanka rekina (rekinia)

Opis

Brzanka rekina - Balantiocheilos (Balantiocheilus) melanopterus. Na stary kontynent została sprowadzona w 1951 roku. W dosyć krótkim czasie zyskała uznanie licznych akwarystów. Gatunek ten nie jest drapieżnikiem, aczkolwiek może żywić się drobnymi żyjątkami np: rurecznikami. Brzanka rekina posiada wydłużone i bocznie ścieśnione ciało z wyraźnie odznaczającymi się srebrzystymi łuskami. Ma małą głowę oraz dosyć duże oczy. Ryby młode bywają mniej barwne niż osobniki dorosłych. Samice posiadają bardziej pełniejszy i wydatny brzuch. Jej wygląd dla niektórych osób może nieco przypominać rekina. Bardzo dobrze prezentuje się w akwarium wraz z sumami rekinimi oraz innymi gatunkami brzanek. Jest gatunkiem który można hodować z innymi mniejszymi rybkami ponieważ jej stosunek jest dosyć przyjazny. Jest rybą stadną, toteż najlepiej czuje się w większej grupie. W godzinach wieczornych potrafią wydawać słyszalne dźwięki.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Żyje w wolno płynących i stojących wodach Sumatry, Borneo, Tajlandii i Półwyspu Malajskiego. W ostatnim czasie zauważono poważny spadek populacji tych ryb. W niektórych zbiornikach wodnych coraz częściej należą do rzadkości.

Długość

W naturze do 35 cm, w akwariach do 30 cm

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy takie jak: rozwielitki, larwy komarów, pokarmy płatkowane. Zaleca się również dodawanie do diety pokarmów roślinnych

Temperatura

22-26 C, najbardziej optymalna temperatura to 25 C

Warunki hodowlane

Hodowla brzanki rekina wymaga dużego i długiego akwarium. Nie należy hodować pojedynczych osobników, ponieważ w takiej sytuacji bywają agresywne. Najkorzystniej wyglądają w stadzie. Wymaga szczelnej pokrywy, ponieważ może wyskoczyć z akwarium. Potrzebuje dużych i wolnych przestrzeni do pływania. Akwarium powinno być częściowo mocno zarośnięte. Optymalne pH wody mieści się pomiędzy 6,5 a 7. Ponadto powinna być ona lekko miękka. Zbiornik powinien być wyposażony w wydajny filtr z wkładem biologicznym. Nie należy zapominać o intensywnym napowietrzaniu, ponieważ ryby te lubią dobrze natlenioną wodę. Woda powinna być regularnie częściowo znacznie podmieniana, ponieważ produkują dosyć dużo metabolitów. Za podłoże może być zastosowany ciemny i drobny żwir. Jest gatunkiem wszystkożernym. Gatunek ten bardzo lubi przebywać w naturalnym świetle, a zbiornik najlepiej jest oświetlać światłem żarowo-jarzeniowym. Za elementy dekoracyjne posłużyć mogą kawałki drewna, korzenie, fragmenty bambusa oraz kamienie.

Rozmnażanie

Brzanka rekina do tej pory nie została rozmnożona w domowych akwariach. Głównym centrum hodowlanym jest obecnie Daleki Wschód.

158 komentarzy

 1. marcin (trn):

  mam wielkie sumy i dwie brzany rekinie w 60l zobaczyłem ja wariują to pomyślałem o zakupie 300L i kupiłem było lepiej sumom i brzanką rekinią i innym rybom,,mam suma który ma 38cm 2takie po35cm 6po 26cm a brzanki mają 33cm!!!!!

 2. Soczi:

  Póki są małe to są również spokojne. Posiadałem 3 sztuki (akwa 130L), przez rok urosły do około 20cm. Tak jak ktoś napisał - sieją destrukcję :) Oddałem do zoologika, bo zbyt duży terror był. Fajne, bo są zwinne i bardzo żywe, ale jak im coś odbiło to woda chlapała po ścianie. Warto też dodać, że są płochliwe, a co za tym idzie jak się przechodzi obok akwarium to wariują.

 3. kangur:

  Lukasz: ja mialem to samo co Wilczyca. Puki male wygladaja jak rekiny, pozniej- jak pekate karpie. Tez oddalem swoje a po ich zlapaniu caly pokoj, gdzie mam akwa pochlapany byl woda, nawet sufit (3m wysoki) ! Ludziska zacznijcie czytac o zwierzakach zanim sobie je kupicie!

 4. Woj:

  Do Karol: To napewno Sum Rekini 100%

 5. Wilczyca:

  Łukasz te 50 litrów jest za małe na brzanki. Ja mam 200 litrów i te ryby tak mi urosły, że musiałam je oddać do sklepu zoologicznego. Tak wiem one są takie ładne i takie małe, ale jak urosną to już przestają być takie ładne i smukłe. Staja się okrągłe jak karpie.

 6. kangur:

  Wilczyca: ta brzanka rekinia, ktorej zdjecie zamieszczone jest na lewo od twojej wypowiedzi urosla mi do ok 27 cm w dwa i pol roku. Oprucz dlugosci byla masywna i silna. Dwie pozostale- mlodsze- mialy 23 i 19 cm i bylo to destrukcujne trio. Moze karmilem je za dobrze. Pozdrawiam

 7. Łukasz ^ ^:

  Mam Pytanie , mam 50l akwarium ii chce kupic 2 brzanki . Mam wolną przestrzen na gorze bardzo duzo praktycznie wogule roslin ,Czy moge je kupić i ile mi urosną ??

 8. Simulacra:

  Niedawno kupiłam 5 długonosków ciernistych. Od tego czasu NIGDZIE nie mogę znaleźć jedynej mojej brzanki rekiniej. Przekopałam calutkie akwarium, sprawdziłam wszystkie kryjówki, przeczesałam żwir (to była średniej wielkości ryba)i nie ma! W okolicy akwarium też sprawdziłam czy przypadkiem z niego nie wyskoczyła i też nic. Przepadła jak kamfora! Czy to możliwe, że długonoski mogły się z nią w nocy "rozprawić"?

 9. Wilczyca:

  Niestety te 6 lat temu nie byłam dobrym akwarystą. Kupowałam jak leci. Brzanki maja już 6 lat i teraz postanowiłam oddać je do sklepu zoologicznego.

 10. Filip_B:

  Wilczyca bo mają za małe akwarium i skarłowaciały. Zanim je kupiłaś mogłaś się dowiedzieć trochę o ich wymaganiach.

 11. szymonxd:

  kupiłem nie dawno temu brzanki rekinie jedna ma ok.5cm druga ma ok.7cm pływają w stadzie bardzo są widoczne w akwarium nie są agresywne polecam!!!

 12. Dominika:

  Wilczyca: moje trzy urosly z bardzo malych do 20- 25 cm w ciagu dwoch lat! Nie mam pojecia dlaczego czasem rosna wolniej a czasem szybciej. Moze im za duzo dawalam jedzenia. Pozdrawiam

 13. Marta:

  Miałam brzankę rekinią i to jest jak dla mnie najlepsza rybka pod słońcem. Bardzo polecam. Niestety pewnego dnia wymieniłam wodę i coś się stało i moja przecudowna rybka poszła do rybiego nieba... :(

 14. Wilczyca:

  Mam 3 brzanki rekinie w 200 litrach. Mają około 5 lat i 10 cm długości. Ktoś pisał, że w 4 lata urosną do 30 cm ? To moje są chyba jakimś wyjątkiem ? Karmie je pokarmem suchym jak i mrożonym. Zjadają grzecznie razem z innymi rybami. Nie są płochliwe. Nie robią spustoszenia w akwarium. Są bardzo łagodne. Nie krzywdzą innych ryb. Polecam te rybę, ale tylko w większych zbiornikach. Od 200 litrów wzwyż.

 15. Nyczu:

  Uważam, że ryby te nadają się do akwarium minimum 400 litrów. Mam do sprzedania 2 brzanki około 15cm. Pszczyna więcej informacji na gg 28604842.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter